Ukrajina - hledání předků

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod Vojtaci » ned led 21, 2024 14:41

Dobrý den, má někdo z vás zkušenost s hledáním v ukrajinských archivech? Část mé rodiny pochází z městečka Verhhobusz, což je asi 15 km severně od Zoločivy, historicky Lvovská oblast. Zkoušel jsem hledat ukrajinské genealogy. Odpověděl mi jediný a řekl si astronomickou sumu. Díval jsem se, že část matrik už je tam rovněž v elektronické podobě, ale nebyl jsem v tom schopný nic najít. Má to i vyhledávač, ve kterém jsem našem úplně kulové... Mám jméno předka, datum a místo narození - 5. listopad 1861, Verkhobusz, Ukrajina a jména jeho rodičů. Je to jediná větev rodiny, kterou nemám prozkoumanou a dlouhodobě mě to irituje... :) Tak to zkouším ještě tady. Dokázal by mi někdo z vás pomoct? Ať už to přímo vyhledat nebo doporučit nějakého rozumného ukrajinského genealoga? Děkuji
Vojtaci
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 05, 2015 12:13

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod zeter » ned led 21, 2024 15:13

Nějaké ty ukrajinské matriky by byly na FS - zkuste nakouknout, nějaké narození 5.11.1861 jsem našel - křestní jméno Demitrius, otec Demitrius Leworyszyn
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1421757

EDIT: možná spíš Lewczyszyn - ovšem matrika je (naštěstí) v latince
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod Vojtaci » ned led 21, 2024 15:35

Moc vám děkuji - jsem z toho ale poněkud zmatený. Něco sedí přesně, ale zbytek nedává smysl. Předek, kterého hledám, se jmenuje Michael Lewczyszyn. Zdroje k němu máme tři - rodný list jeho syna, jeho oddací list a záznam o úmrtí v matrice. Ve všech je to stejné - Michael Lewczyszyn, narozený 5.11.1861 ve Verkhobusz, syn Demetera Lewczyszyna a jeho manželky Marie, roz. Szkoda. Sedí tedy datum narození, místo - jasně tam vidím Werchobuz, jméno otce... pak už to přestává dávat smysl... nejvíc mě zaráží to jiné křestní jméno. Dokázal byste přečíst zbytek?
Vojtaci
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 05, 2015 12:13

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod zeter » ned led 21, 2024 15:38

Aha... ona to byla dvojčata! Michael je na předchozí straně!
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1421757
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod Vojtaci » ned led 21, 2024 15:41

Vrátil jsem se o stránku zpátky a myslím, že je tam - jestli dobře vidím, tak je tam Michael, rodiče Demeter a Marie Lewczyszynovi - https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1421757 -
Vojtaci
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 05, 2015 12:13

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod Vojtaci » ned led 21, 2024 16:09

Dokázal byste rozluštit ten záznam? Křestní jméno Michael, pod tím si myslím, že je kdo ho porodil a pokřtil. U rodičů je Demeter Lewczyszyn a Marie rozená Szkoda, agricolarum - farmáři z Werchobuze. Pak jsou tam další jména - pravděpodobně prarodiče, ale nedokážu to správně přiřadit k rodičům - dle mého názoru Zachariáš Szkoda? Maria Nikolai? a opět farmáři v Werchobuz?
Vojtaci
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 05, 2015 12:13

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod zeter » ned led 21, 2024 16:15

Pod jménem je porodní bába a kněz.
O otci tam kromě jména a příjmení nic dalšího není (křestní jméno je Dimitrij, ne Demeter - to byla řecká bohyně :-)
U matky je "Maria filia Alexii et Evae de Szkoda Zabuzny agricolarum de Werchobuz", tj. prarodiče z matčiny strany jsou Alexej a Eva, Szkoda a Zabuzny budou patrně příjmení, oba místní rolníci, ale jak přesně je to myšleno, to bohužel netuším - možná Alexej Szkoda a Eva Zabuzny, nevím.
Ten sloupeček se Zachariášem jsou kmotři (kmotr a kmotra).
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod Zora » ned led 21, 2024 16:21

drobnost - Demeter - Dimitrij - ono je to stejné

Jméno Demeter a jeho význam
Mužské křestní jméno latinského původu. Jde o zlatinizovanou formu řeckého jména Demetrios
https://www.emimino.cz/seznam-jmen/detail/demeter/
Dhimitër- albánsky, Dzmitry – bělorusky, Dimitar, Dimo, Mitko, Mitre – bulharsky, Dmitar – chorvatsky, Dimitri – francouzsky, Demetrios, Dimitrios, Dimitris, Dimos – řecky, Demetrio – italsky, Dimitar, Dimitrij, Mitko, Mitre – makedonsky, Dymitr – polsky, Demétrio – portugalsky, Dmitri, Dmitrii, Dmitriy, Dmitry, Dima, Dimitri, Dimka, Mitya – rusky, Dimitrije, Dmitar – srbsky, Dimitrij, Mitja – slovinsky, Demetrio – španělsky, Dmytro – ukrajinsky

Už jsem se setkala vícekrát s tím, že např. na Zakarpatské Ukrajině docházelo k překladům zápisů kř. jmen v matrikách podle toho, jakým jazykem byly psány...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod Zora » ned led 21, 2024 16:24

Pro kolegu Vojtaci

Pokud budete chtít něco přečít, postupujte tak, jako všichni ostatní. Tedy sekce čtení a pak podle pravidel. Pomáhá nám to udržovat přehlednost na fóru. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod zeter » ned led 21, 2024 16:36

Díky za doplnění, šlo mi hlavně o to, že asi není nejlepší to jméno zrovna v tomhle regionu přepisovat jinak než v některé ze "slovanských" forem.

Se sňatkem nevím, v tom opisu zdá se chybějí zápisy pro roky 1859-1860 (které by přicházely v úvahu, pokud byl Michael a Dimitrij první děti páru), jsou smíchané zápisy NOZ a občas prohozené roky - ale matrika latinkou a pěkně čitelná.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod Zora » ned led 21, 2024 16:49

Pro kolegu Vojtaci
agricola - rolník,

slovo farmář je děs, vůbec nesedí k dobám minulým Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod Vojtaci » ned led 21, 2024 16:50

Moc vám děkuji. Přemýšlel jsem, jestli to dávat do sekce čtení, ale říkal jsem si, že v tomto případě bude lepší, když to bude takto "u sebe." Doufám, že jsem tím v této komunitě nespáchal nějaký vážný hřích... :) Věděl jsem, že Demeter a Dimitrij jsou stejná jména - v dalších dokladech, když už žil na českém území (v Brně), je všude jako otec psán Demeter - proto jsem to tak ze setrvačnosti napsal i sem. Otec mohl být klidně Alex (Alexander) - dle příjmení Szkoda usuzuji, že to musela být rodina z česka - vojáci, učitelé, úředníci... kteří byli vysláni do té části R-U. Myslíte, že by byla šance najít něco k rodičům? Nebo nápad komu to zadat? Rád bych v tom pokročil.
Vojtaci
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 05, 2015 12:13

Re: Ukrajina - hledání předků

Příspěvekod Zora » ned led 21, 2024 17:00

Hříchy nehodnotím, jsem moderátor :-)
příště podle pravidel,

Vše další do minulosti můžete najít stejným postupem jako kolega Zeter. Chce to asi listovat. Jsou tam předchozí matriky, N, Z, O.
Jinak si ale myslím, že slovo шкода tedy škoda v ukrajinštině existuje. Odkud by prarodiče přišli, těžko říct bez nějaké další indicie.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků