Nemagmena

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Nemagmena

Příspěvekod Zora » ned led 07, 2024 0:51

Hledám narození Kašpara Večeři, jeho otcem je Bartolomeus Večeřa, matka asi Margareta, soudím podle svatby a podle zápisů u dalších sourozenců.

prošla jsem opakovaně možné období N od svatby rodičů do svatby Kašpara s tím, že by se ženil snad i v 15 letech, bez úspěchu.
Pořád ale narážím na tento zápis:

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00460.jp2

levá strana, v r. 1667 čtvrtý zápis

Je to zcela čitelné, Casparus, Bartolomaei ??? at Margareta

Já prostě nevím, co je to to ???

Nemagmena... míněno je snad Nemá jméno?

Moc by se mně tohle dítě hodilo. Zkoušela jsem porovnávat kmotry, ovšem zdá se, že se u dětí různě měnili... Přitom by to měla být rodina celoláníka. Ano, zrovna tento kněz je nemusel znát, zdá se, že tento list psal někdo rozdílný od předchozích zápisů.

Rodiče se brali v roce 1658, Kašpar, syn Bartoloměje se ženil v roce 1694
Má někdo nějaký nápad?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemagmena

Příspěvekod pavel.m » ned led 07, 2024 8:27

Opravdu tam je Nemagmena
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1558
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Nemagmena

Příspěvekod Zora » ned led 07, 2024 8:34

dík za potvrzení, ovšem tohle "příjmení" se v té matrice vyskytuje jen jednou... (pokud jsem se nepřehlédla)
Prošla jsem všechny matriční knihy od nejmladších po nejstarší , podruhé jsem na něj nenarazila.
Faktem ovšem je, že napsat Večeřa, tedy Wecžerža bylo pro mnoho zapisujících strašně obtížné. Tak že by si to třeba tenhle kněz ulehčil a napsal místo příjmení Bezejména? Nikdy jsem se s tímhle nesetkala. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemagmena

Příspěvekod zburget » ned led 07, 2024 9:14

Já jsem teď v Ostravě narazil na příjmení "Nevim" - ale už jsem ho tam viděl dvakrát.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nemagmena

Příspěvekod Zora » ned led 07, 2024 9:25

no jo,
Nevím, psán Newim jsem zaregistrovala víckrát, ale to prostě existovalo, ke stejné osobě mám zápis, kde je jako svědek, kmotr a pak se i ženil... Stejně tak i Newisch.

U toho Nemagmena - v matrice se v daném období nevyskytuje jiná manžl. dvojice Bartoloměj+Margareta, stejně tak se nevyskytuje jiné dítě otce "Nemagmena"
Dítě zapadá do mezery mezi dětmi Bartoloměje Večeři a Margarety.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemagmena

Příspěvekod pavel.m » ned led 07, 2024 15:39

Tezko rict no. Ja bych si ho asi s otaznikem to datum pridal.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1558
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Nemagmena

Příspěvekod Zora » ned led 07, 2024 15:52

Já jsem ho přidala s vysvětlivkou, :-) Lepšího nemám :-( Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemagmena

Příspěvekod pavel.m » ned led 07, 2024 16:34

Lepší než jich mít 5 jako mám teď já :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1558
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Nemagmena

Příspěvekod Zora » ned led 07, 2024 17:14

Je fakt, že "nenalezení" Kašpara zas tolik nevadí. V dané obci v dané době nebyl žádný další manž, pár Večeřů... , otec Bartoloměj figuruje v lánové vizitaci... tak bude rodokmen alespoň s tajemstvím, perličkou.-..
Nakonec, každý hledá v rodokmenech něco trošku zajímavého, co se u rodokmenů "sousedů" nevykytuje... :-) a o čem je možné večer popovídat.
O tom, že měli podle sčítání doma koně, dvě kobyly, několik vepřů a prasnice s vepříčaty :-), stejně jako dva býky a krávy s telaty... , si asi povídat nebudou...
Ani se asi nepovede řeč o celolánících, tam je možnost závisti, pokud byli sousedé z rodu ševců, ale bezejmenného předka, to je takové, co nikomu neškodí :-) a přitom to všechny zajímá, mohou vymýšlet teorie... Těch bude :-) a kolik se u toho vymýšlení vypije... U toho já už nejsem a z celého srdce jim to ale v dobrém přeju. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nemagmena

Příspěvekod pavel.m » ned led 07, 2024 17:18

A v gruntovnici byl třeba zapsaný jako Svačina :D Člověk nikdy neví. :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1558
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Nemagmena

Příspěvekod Zora » ned led 07, 2024 17:40

:-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: granaj a 32 návštevníků