Malá Rosička (okr. Jindřichův Hradec) - zápisy před r. 1787

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Malá Rosička (okr. Jindřichův Hradec) - zápisy před r. 1787

Příspěvekod padris » ned pro 31, 2023 14:34

Dobrý den,

nedaří se mi nalézt, kde byly zapisovány narození, svatby a úmrtí pro ves Malá Rosička (mapa) před rokem 1787.

Po roce 1787 spadala Malá Rosička pod farnost Nová Včelnice, která se uvedeného roku osamostatnila z farnosti Jarošov nad Nežárkou (do té doby byl kostel v Nové Včelnici jen filiálním kostelem k farnímu kostelu v Jarošově nad Nežárkou). Logicky jsem tedy předpokládal, že i zápisy týkající se obyvatel Malé Rosičky před rokem 1787 budou uvedeny ve farnosti Jarošov nad Nežárkou, nicméně tomu tak podle mých dosavadních zjištění není. Prošel jsem i nedalekou farnost Žirovnici, ale rovněž jsem nepochodil. Pro úplnost dodávám, že jsem se zatím zaměřoval především na období 1770-1787 (důvod je naznačen níže).

Aby toho nebylo málo, blízko Malé Rosičky se nachází Hadravova Rosička (mapa) a Pejdlova Rosička (mapa), které byly obě v zápisech často zaznamenávány pouze slovem "Rosička" (stejně jako v případě Malé Rosičky, která byla někdy alternativně označována také německy jako Klein Rosička, případně ve formě plurálu jako Malé Rosičky). Pokud jsem tedy nějaký zápis ve výše uvedených farnostech našel, vždy se podle všeho (čísla popisná, osoby) týkal jen Hadravovy nebo Pejdlovy Rosičky (především však druhé jmenované), ale nikoliv Malé Rosičky.

Zdá se, že Malá Rosička byla na přelomu 18./19. století téměř samotou. Ještě v roce 1829 tam podle map pro stabilní katastr stály toliko dva grunty (odkaz). Před rokem 1800 grunt č.p. 1 obývali Houserovi a grunt č.p. 2 Hrbkovi.

Konkrétně mi jde o nalezení narození potomků Matěje Housera. O něm vím, že byl synem Víta Housera (zemřel před rokem 1773). Matěj se poprvé ženil v roce 1773 s Kateřinou r. Junovou (odkaz). Poté v roce 1777 se jako vdovec oženil s Marií Annou r. Sosnovou (odkaz). V obou zápisech (1773 i 1777) je u Matěje uvedeno, že byl z Rosičky č. 1. Po roce 1787 jsou jeho potomci uváděni v matrice pro Novou Včelnici (odkaz). Někteří potomci se však museli narodit již před rokem 1787, neboť v roce 1800 se v Malé Rosičce žení František, syn Matěje Housera. Udávaný věk v době svatby je 21 let (odkaz).

Dále jsem dohledal záznam z urbáře z roku 1772, kde je v Malé Rosičce již Matěj uváděn (odkaz). Proto předpokládám, že grunt obýval již poměrně dlouho před rokem 1787. Je tam zmíněn i jeho otec Vít, proto se lze domnívat, že i on na gruntu po nějakou dobu před rokem 1772 hospodařil.

Zde jsem ještě dohledal zápis z pozemkové knihy (odkaz).

V dané oblasti je časté příjmení po chalupě, nicméně i kdyby to byl tento případ (po roce 1773 by však u Matěje již zcela jistě ke změně dojít nemělo, neboť všechny záznamy jsou konsistentní), nezodpovídá to moji primární otázku: kde jsou uvedeny zápisy pro Malou Rosičku před rokem 1787.

Budu rád za jakékoliv postřehy.

Díky.
Uživatelský avatar
padris
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte čer 30, 2020 19:36
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Královéhradecko: Jasenná, Šestajovice
Chrudimsko: Kraskov, Skoranov, Starý Dvůr, Dubová, Švihov
Semilsko: Tatobity, Loučky
Další: Orlickoústecko, Opavsko, Nymbursko, Chebsko, Jindřichohradecko
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-family-t ... la%C5%A1ek

Re: Malá Rosička (okr. Jindřichův Hradec) - zápisy před r. 1

Příspěvekod padris » úte led 02, 2024 17:52

Začínám se trošku obávat, že se žádné starší matriky (resp. komplexně vedené zápisy) pro Malou Rosičku nedochovaly - nebo přinejmenším nejsou v e-badatelně SOA Třeboň přístupné.

Zdá se, že nejsou k dohledání ani zápisy z Vlčetínce (mapa), Žďáru (mapa), Brabce (mapa) a Dívčích Kop (mapa). U Hadravovy Rosičky (mapa) pak jsou zápisy komplexně před rokem 1787 pouze od roku 1785. Je možné, že v okolních farnostech se z uvedených obcí občas nahodile nějaký starší zápis objevil, ale patrně ne systematicky, což svědčí o tom, že primárně musely být vedeny jinde. Každopádně SOA Třeboň starší zápisy pro uvedené obce v územním rozsahu dostupných matrik neindexuje.

Všechny uvedené obce po roce 1787 spadaly pod farnost Nová Včelnice. Dále tam spadalo Štítné (mapa) a obec Nová Včelnice (mapa), u nichž však starší zápisy dohledat lze ve farnosti Jarošov nad Nežárkou.

Téma zde nechám otevřené pro další badatele a budu tajně doufat, že moji černou domněnku někdo vyvrátí :)
Uživatelský avatar
padris
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte čer 30, 2020 19:36
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Královéhradecko: Jasenná, Šestajovice
Chrudimsko: Kraskov, Skoranov, Starý Dvůr, Dubová, Švihov
Semilsko: Tatobity, Loučky
Další: Orlickoústecko, Opavsko, Nymbursko, Chebsko, Jindřichohradecko
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-family-t ... la%C5%A1ek


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků