Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod zeter » stř pro 27, 2023 14:04

mea culpa, spletlo mě to modernější řazení pod Trnavu a nepodíval jsem se, kdy byla vyfařena... samozřejmě tím lépe.

A pozor, já neměl na mysli průvodní dokumenty týkající se návratu do obce, nýbrž dokumenty, které mohly být potřeba v r. 1898 jako úřední náležitosti k Apolenině sňatku.
Tyhle různé přílohy k matričním událostem se ukládaly ve farních archivech jednotlivých farností (ne na obci), ale byly z nich později vyňaty (alespoň tak jsem to pochopil) a tvoří zmíněný samostatný fond "Sbírka dokladů k matrikám", v tomto případě onen odkázaný fond pro Zlínský okres. Tento fond je také v SOkA Zlín, a není jisté, že hledali i tam - to záleží, jak jste dotaz formuloval a co konktrétně prověřili.

Samozřejmě nemohu zaručit, že zrovna k téhle svatbě se zachovalo něco, co by pomohlo, ale naděje je tu vždycky - například kopie rodného listu vystavená farností, kde se A. narodila, by dávala smysl, nebo náhradou nějaké lejstro od obce. U oddací zápisu ovšem poznamenané není nic, to ale nemusí nic znamenat.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod zeter » stř pro 27, 2023 14:05

mea culpa, spletlo mě to modernější řazení pod Trnavu a nepodíval jsem se, kdy byla vyfařena... samozřejmě tím lépe.

A pozor, já neměl na mysli průvodní dokumenty týkající se návratu do obce, nýbrž dokumenty, které mohly být potřeba v r. 1898 jako úřední náležitosti k Apolenině sňatku.
Tyhle různé přílohy k matričním událostem se ukládaly ve farních archivech jednotlivých farností (ne na obci), ale byly z nich později vyňaty (alespoň tak jsem to pochopil) a tvoří zmíněný samostatný fond "Sbírka dokladů k matrikám", v tomto případě onen odkázaný fond pro Zlínský okres. Tento fond je také v SOkA Zlín, a není jisté, že hledali i tam - to záleží, jak jste dotaz formuloval a co konktrétně prověřili.

Samozřejmě nemohu zaručit, že zrovna k téhle svatbě se zachovalo něco, co by pomohlo, ale naděje je tu vždycky - například kopie rodného listu vystavená farností, kde se A. narodila, by dávala smysl, nebo náhradou nějaké lejstro od obce. U oddací zápisu ovšem poznamenané není nic, to ale nemusí nic znamenat.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod MilanKovář » čtv pro 28, 2023 14:35

Dobrý den,
moc děkuji za odpovědi. Apolena před svatbou pracovala jako obecní sluha v Podkopné Lhotě, t.j. byla "v péči" u cizích lidí v domovské obci. Docela zvláštní je, že nevyrůstala v rodině Saků...
Podkopná Lhota v této době patřila pod hejtmanství - okres Holešov. Pokud dokumenty o Apoleně byly poslány do Holešova, zkusím kontaktovat Státní okresní archiv v Kroměříži (telefonicky, emailem, příp. i osobně).
S podrobným popisem (v rozsahu všech lidí, dohledatelných v digitalizovaných matrikách) rodu Saků v Podkopné Lhotě od pol. 17. století až do konce 19. století jsem začal s genealogií. Nyní dokončuji 5. rodokmen, vztahující se k mé rodině. Po dokončení zkusím vyhledávat ve vídeňských matrikách.
Rovněž jsem zkoušel, kontaktovat Saky, žijící v ČR, kteří mají na internetu uvedenou emailovou adresu. Nikdo mi neodpověděl - zřejmě se o historii rodu nyní nezajímají...
Zdraví
Milan Kovíř
MilanKovář
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř pro 13, 2023 14:34

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod MilanKovář » čtv pro 28, 2023 14:49

Děkuji za odpověď.
Apolena pracovala, než se vdala, v Podkopné Lhotě č. 90 jako obecní sluha ("péče").
Podkopná Lhota patřila pod hejtmanství - okres Holešov. Dokumenty z Holešova by měly být tedy ve Státním okresním archivu v Kroměříži. Pokusím se je kontaktovat - telef., mailem, příp. osobně.

Zdraví Milan
MilanKovář
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř pro 13, 2023 14:34

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod Zora » čtv pro 28, 2023 15:56

U svatby je Apolena psaná - služebná ze Lhoty.
To znamená, že u některého z obyvatel pracovala jako služebná tedy - služka.
Obecní sluha byla pozice, kterou zřizovala (a platila) obec pro své potřeby, a člověk, na tomto místě zaměstnaný, plnil úkoly pro obec.

Viz třeba zde:
Obecní sluha musel každý den docházet na obecní úřad, do bytu starosty nebo jeho zástupce a vykonávat všechny potřebné práce spojené s obecním úřadováním, přinášet a odnášet poštu, obcházet členy obecního zastupitelstva, provádět bubnování, vyhlašování a podobné příležitostné práce.
https://www.spanov.cz/obec-7/historie/

Nesetkala jsme se s tím, že by na tomto místě pracovala svobodná dívka, znám jen muže. Nemyslím si, že by obec povolila, aby se na tomto místě prezentovala neprovdaná žena... Prostě to tak v dané době nefungovalo.
Ano, mohla bydlet v pastoušce, ze které se často obecní sluhové rekrutovali, ovšem tam bydlela různorodá skupina lidí.
Po dosažení let, kdy se ukončovala školní docházka, spíše nastoupila nějak do služby, tedy jako služka.
V době školní docházky mohla být využívaná jako husopaska, nebo jako pomoc při zemědělských pracích.
-----
Péče - sirotci byli přidělováni do rodin, protože kapacita sirotčinců nestačila a pro nejmenší děti mnohdy nebylo ani jídlo.
Takže děti byly dány k možné péči do rozličných obcí, zájemci si pro ně pak museli do Vídně dojet a přivézt jim vše potřebné.
V obci je pak měl v evidenci starosta, byly předepsané zdravotní prohlídky a na církevní výchovu dohlížel farář. (Ve skutečnosti se nikdo moc nestaral, jen se psaly potřebné doklady) Rodina, která pečovala, dostávala velmi nízkou peněžitou odměnu, která v chudých rodinách byla jakýmsi přilepšením. Byly to hotové peníze, ke kterým se rodina jinak dostávala velmi těžko. .
Tyto děti se k jídlu, teplu, oblečení dostávaly velice těžce, byly v rodině poslední. V některých matrikách jsou vidět početná úmrtí...

Pokud chcete ve Vídni hledat až po uzavření 5. rodokmenu, pak nějak netuším, co jste tedy vlastně prvotně hledal. O Františce přece víte, že se narodila právě ve Vídni...

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod MilanKovář » sob pro 30, 2023 16:10

Dobrý den,
historie Saků v Podkopné Lhotě mám podrobně popsánou, nicméně chtěl bych nyní zjistit osudy Františky Sakové (matky Apoleny), naroz. 29. 2. 1840 v Podkopné Lhotě (místo a datum úmrtí neznámé) příp. jejich potomků - dětí narozených ve Vídni, příp. jinde...Moc si od toho neslibuji, ale chci se o to aspoň pokusit...
Děkuji za odpovědi a přeji všem všechno nejlepší do nového roku.
Milan
MilanKovář
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř pro 13, 2023 14:34

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod Zora » sob pro 30, 2023 16:16

Řekla bych, že osudy Františky a jejich dětí, narozených ve Vídni, případně jinde, nejlépe zmapujete hledáním ve vídeňských matrikách, případně jiných matrikách. Inu, asi se mýlím...
Z

Ve Vídni je asi +- 130 fa. kostelů, datum narození znáte, a u velké části matrik jsou indexy...
Některé kostely jsou v době narození Apoleny již mimo službu, jiné vznikly až později....

Jak Vám tedy ještě můžeme pomoci? Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod MilanKovář » ned pro 31, 2023 10:38

Po Novém roce odjedou vnuci, takže budu mít klid na hledání ve vídeňských matrikách-:)))). Pokud narazím na nějaký problém - ozvu se.
Děkuji

Zdraví

Milan
MilanKovář
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř pro 13, 2023 14:34

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod MilanKovář » úte úno 06, 2024 12:53

Dobrý den,
hledal jsem ve vídeňských matrikách narození Apolonie Sakové (9. nebo 10. 2. 1872 ve Vídni) matce - Františce Sakové. Prošel jsem 2X všechny matriky Vídně a našel jsem jen následující odkaz:
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... 00/?pg=354

Nyní pokračuji v hledání ve vídeňské arcidiecézi - mimo Vídeň. Myslíte, že to má smysl, když je uvedeno ve sčítacím operátu z Podkopné Lhoty z r. 1921 i v zápisu v matrice oddaných - Apoleny Sakové (Kašava-1898) místo narození:Vídeň.
Děkuji
MilanKovář
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř pro 13, 2023 14:34

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod MilanKovář » úte bře 19, 2024 10:53

Dobrý den,
prošel jsem celou vídeňskou diecézi, avšak bez úspěchu. Zkusím ještě jednou projít farnosti ve Vídni a pak hledání ukončit.
Zdraví
Milan
MilanKovář
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř pro 13, 2023 14:34

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod MilanKovář » stř dub 10, 2024 19:46

Dobrý den,
prošel jsem opět farnosti ve Vídni bez úspěchu. V roce 1872 (15. 11. 1872) se narodila Františce Sakové pouze Leopoldina (v Alservorstadtkrakenhaus).Tedy 10. 2. 1872 se Františce Sakové Apollonia nenarodila ani ve Vídni, ani ve vídeňské diecézi.
Pouze jsem našel, že 10.2.1872 se narodila Apollonia Anně Stokinger ve Vídni - Oberlaa č.77. Tato Apollonia však zemřela 14.3.1872.Tyto údaje jsou uvedeny v matrice: "10.Oberlaa" str. č. 45.
Zdá se, že Leopoldina byla přejmenována na Apollonii...Z jakého důvodu? Snazší přijetí do siročince...??
Zdraví
Milan
MilanKovář
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř pro 13, 2023 14:34

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod pavel.m » ned dub 14, 2024 17:57

Jinak Vídeň má částečně indexy online na genteam a tato farnost zindexovaná je. Kouknul jsem tam a je tam jenom Jakub a František v této farnosti a této matky.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod MilanKovář » úte dub 16, 2024 21:21

Děkuji za odpověď.
Od r. 1870 do r. 1890 jsem našel (v Alservorstadtkrakenhaus) celkem 4 nemanželské děti (Leopoldina, Jakob, Franc a Gustav), narozené Františce Sakové, narozené v r. 1840 v Podkopné Lhotě u Zlína.
Do Podkopné Lhoty byla v r. 1878 odeslána do "péče" Apollonia Saková s datem narození: 10.2.1872 ve Vídni a s informací, že její matka Františka Saková údajně ve Vídni již zemřela, přitom poslední 2 děti se narodily ve Vídni až po r. 1878.
Narození Apollonie Sakové v r. 1872 jsem nenašel nejen ve Vídni, ale ani v celé vídeňské diecézi. Františka Saková porodila v r. 1872 (15.11.) jen zmíněnou Leopoldinu. Tak jen přemýšlím proč má prababička měla jméno Apollonia s datem narození 10.2.1872...

Zdraví

Milan
MilanKovář
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř pro 13, 2023 14:34

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod Zora » stř dub 17, 2024 3:35

Kolego, Vy nám sice podáváte jakýsi výčet toho, co jste našel nenašel, ale nikdy nepřiložíte žádný odkaz.

Např :
Apolena pracovala, než se vdala, v Podkopné Lhotě č. 90 jako obecní sluha ("péče").
Doplňte , prosím, odkaz -
Obecní sluha(péče) je pletení pojmů dohromady -

Od r. 1870 do r. 1890 jsem našel (v Alservorstadtkrakenhaus) celkem 4 nemanželské děti (Leopoldina, Jakob, Franc a Gustav), narozené Františce Sakové, narozené v r. 1840 v Podkopné Lhotě u Zlína.
Opět chybí odkaz a u těch narození, které jsem Vám našla, není o matce uvedeno, že právě tato Františka , matka, je z Podkopné Lhoty, narozená v P.L. 1840.

do Podkopné Lhoty byla v r. 1878 odeslána do "péče" Apollonia Saková s datem narození: 10.2.1872 ve Vídni a s informací, že její matka Františka Saková údajně ve Vídni již zemřela,

Opět chybí odkaz. Odkud je tato informace.? Traduje se v rodině nebo máte v ruce doklad?

Doplňte nebo třeba vysvětlete, odkud zmíněné informace čerpáte.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání potomků Františky Sakové z Podkopné Lhoty

Příspěvekod zeter » stř dub 17, 2024 13:15

na FamilySearch jsou Findelbücher/Geburten, jedná se o kartičky pro jednotlivá narození v alservorstadské nemocnici

Findelbücher 1784-1905
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Mnoho toho na nich nebývá, ale často je tam uvedeno úmrtí a někdy i stručně, kam bylo dítě předáno. Bohužel volně jsou digitalizáty dostupné jen do r. 1849 vč, dále pak jenom přes některou tu jejich pobočku, u nás je v Brně - kontakty atp viz

Centrum rodinné historie – Brno, Česká republika
https://www.familysearch.org/en/wiki/Ce ... _republika

Mohl byste si tam dohledat ta čtyři narození, třeba budete mít štěstí a bude tam něco, co pomůže - něco potvrdí nebo vyloučí.

Další (samozřejmě nejistá) možnost - můžete zkusit najít přímo Františku v Arbeitsbücherprotokolle... nejspíš ne úplně kompletní, to nejsem s to posoudit - hledal jsem tam několikrát, někoho našel, někoho ne). Tyhle jsou přístupné na dálku.

Arbeitsbücherprotokolle, 1860-1919
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků