záměna křestních jmen cca 1726-1727

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

záměna křestních jmen cca 1726-1727

Příspěvekod Zora » stř lis 08, 2023 20:30

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00970.jp2

Vpravo, 2. zápis v měsíci Junio

Narozen Kilián, otec Wenceslaus Cžepera, Catharina ex Bohutice. Kmotr Paulus Mattauss

Dva dny hledám narození Pavla Čepery. Oženil se, dokonce dvakrát, zemřel a nikde není jeho narození. Přitom jeho otec Václav (dle Pavlovy svatby) plodí děti cca od r. 1705 po cca r. 1730

(byl 2x ženatý)

První svatba Pavla: vlevo poslední zápis

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02330.jp2

Paulus, filius Wenceslai Cžepera , Bohutice....


Procházela jsem matriku opakovaně, několikrát jsem hledala podle kř. jména Pavel, několikrát podle otce Václav Čepera.
Děti se rodí celkem pravidelně, asi by se vešlo místo na vecpání Pavla, ale ne nějaké markatní... Zdá se mně, že matrika je vedena pečlivě.

Pavel Čepera zemřel v roce 1799, bylo mu 72. roků. Tedy narození kolem r. 1797.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00880.jp2
vpravo, 5. zápis od konce dům č. 47

Napadla mě teorie, že dítě dostalo při křtu jméno Kilián, ale říkali mu podle kmotra, třeba o tom, že se jmenuje Kilián ani nevěděli.
Svatba se konala ve farnosti, čili se nemuselo ani nahlížet do matrik....
Kiliána jsem neviděla mezi oddanými, mezi zemřelými v dospělém, věku, úmrtí v dětském věku musím ještě zkontrolovat...

Nesetkali jste se s něčím srovnatelným?

Děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: záměna křestních jmen cca 1726-1727

Příspěvekod zburget » čtv lis 09, 2023 20:25

Mně se takhle narodil Jiří a je to jediný záznam, kde je zapsaný (otec byl taky Jiří) a chyběla mi Kateřina. Ta se vdala, ale nenarodila. A sehnal jsem i nějaký seznam buď školní nebo farní (teď si to přesně nevybavuju), kde byla Kateřina a nebyl Jiří. Takže jsem to vyhodnotil tak, že do křesntí matriky prostě místo Kateřiny omylem zapsali Jiřího (možná jsem trochu přeházel jména, musel bych hledat přesně - ale jde o to, že se i takováhle chyba prokazatelně stala). Je to ale trošku jiný případ.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků