Matrika 18. Století Nemyslovice

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Matrika 18. Století Nemyslovice

Příspěvekod Klicky » sob zář 23, 2023 20:34

Ahoj,

mám zpracovaný rodokmen od mého příbuzného ale chybí v něm některá data, nebo jsou jen obecně. Nejzazší předek je jakýsi Ondřej (údajně překřtěn z Anderse) Líman. Dle rodokmenu měl žít a umřít v Nemyslovicích někdy v roce 1715. S většinou textů do poloviny 19. století si poradím, ale tohle je začátek 18. století a já se absolutně ztrácím.

Tohle by měla být kniha co obsahuje narození/smrti/sňatky
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4026/1

Jakž takž jsem schopen najít roky ale už vůbec nejsem schopen rozluštit o jakou kategorii údajů se jedná, natož pak najít nějakého Límana, pomohlo by mi kdyby mě alespoň někdo nasměroval kde koukat po smrtích.

Začátek roku 1716 (15 jsem nenašel)
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4026/61

1715 - 1716 cca 1 strana
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4026/121

1715 - 1716 cca půl strany
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4026/141
Klicky
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 23, 2023 20:11

Re: Matrika 18. Století Nemyslovice

Příspěvekod Zora » sob zář 23, 2023 20:47

přesunu do sekce Hledám pomoc.
Ve čtení platí jasná pravidla, je třeba je dodržet.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika 18. Století Nemyslovice

Příspěvekod zburget » ned zář 24, 2023 8:15

Zdravím,
vítám na fóru!

Ta matrika je napsaná česky! Jestli nemáte proslém číst záznamy do pol. 19. stol. - tedy chápu jako záznamy z 1. pol. 19. stol. = záznamy psané kurentem, tak byste neměl mít problém číst tohle. Když tak pro jistotu, pro luštění kurentu je vhodná třeba tahle tabuilka: https://genealogie.nka.cz/?page_id=177

A pro orientaci - na snímku 61 jsou křty, na snímku 121 sňatky a na snímku 141 úmrtí.

Klicky píše:Nejzazší předek je jakýsi Ondřej (údajně překřtěn z Anderse)
Tohle je trochu nesmyslná úvaha. Česky Ondřej = latinsky Andreas (předpokládám, že Anders je buď jen překlep, špatné čtení a nebo nějaký místní divnotvar). Úvaha o nějakém "překřtění" je úplný nesmysl. Nic, jako "překřtění" neexistuje, ani z principu existovat nemůže. Člověk může být pokřtěn jen jednou. Pokud je jednou (platně) pokřtěn, v žádném případě nemůže být (platně) pokřtěn podruhé.

Dle rodokmenu měl žít a umřít v Nemyslovicích někdy v roce 1715.
Prolítl jsem jen tak v rychlosti rok 1715 a v Nemyslovicích tam žádný Ondřej (ani Líman, ani jiný) neumírá. Možná by nebylo špatné se odpíchnout od něčeho novodobějšího, co už máte určitě potvrzeno a jít postupně do historie hezky generaci po generaci. a do toho roku ~1715 prostě dojít postupně. Během toho se naučíte číst, naučíte se, jak vypadá struktura záznamů v tom kterém období a nebudete vyloženě tápat. A tady vám s tím určitě pomůžeme. Každopádně se vám budeme snažit pomoct tak, abyste si záznamy dokázal najít sám. Jednak vám tím nebudeme brát radost z úspěšného bádání a druhák vy sám budete vědět, že to, co jste našel vám sedí do skládačky rodokmenu. Kdybych ukázal prstem na nějaký záznam a tvrdil že je tam to a to a vy byste si to nedokázal přečíst a ověřit, kde vezmete jistotu, že vám třeba jen nekecám?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika 18. Století Nemyslovice

Příspěvekod Klicky » ned zář 24, 2023 11:48

Dobrý den,

díky za odpověď

Většinou si jakž tak poradím s písmem od 1850 výš. Jakmile začne to písmo tloustnout nebo je psané hodně velkou kurzívou tak se ztratím.

Díky za legendu ke stránkám

Tohle je trochu nesmyslná úvaha. Česky Ondřej = latinsky Andreas (předpokládám, že Anders je buď jen překlep, špatné čtení a nebo nějaký místní divnotvar). Úvaha o nějakém "překřtění" je úplný nesmysl. Nic, jako "překřtění" neexistuje, ani z principu existovat nemůže. Člověk může být pokřtěn jen jednou. Pokud je jednou (platně) pokřtěn, v žádném případě nemůže být (platně) pokřtěn podruhé


Může být, jak říkám, ten rodokmen si nechal zpracovat můj bratranec asi z 5tého kolene, před 10-15 lety. Zatím jsem v genealogii tohohle křídla rodiny dorazil na přelom 19. a 20. století a zatím je vše co je v tom rodokmenu uvedeno správně i když třeba chybí některá data úmrtí apod. Netuším z čeho autor toho rodokmene čerpal, ale nejzazší předek je tam uveden jako Andres (moje chyba, ne Anders) Lyman. V poznámce uvedeno že je možné se setkat s různými tvary jména jako Liehman, Limann nebo Lihman.

co už máte určitě potvrzeno a jít postupně do historie hezky generaci po generaci. a do toho roku ~1715 prostě dojít postupně.


Teď se zrovna hrabu v jiné větvi kterou tenhle rodokmen nemapuje, ale skočit rovnou na konec tohohle rodokmenu a ověřit si jestli je to správně mě prostě lákalo :))

Kdybych ukázal prstem na nějaký záznam a tvrdil že je tam to a to a vy byste si to nedokázal přečíst a ověřit, kde vezmete jistotu, že vám třeba jen nekecám?


:)) Díky moc
Klicky
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 23, 2023 20:11

Re: Matrika 18. Století Nemyslovice

Příspěvekod zburget » ned zář 24, 2023 13:52

Klicky píše:Většinou si jakž tak poradím s písmem od 1850 výš. Jakmile začne to písmo tloustnout nebo je psané hodně velkou kurzívou tak se ztratím.
O.K. - takže ne "do" poloviny 19. stol., ale "od" poloviny - to je opravdu dost zásadní rozdíl ;-)
Takže pak je tady na místě rada, nebo spíš konstatování, že je nezbytěn nutné se naučit číst kurent - to je zjednodušeně řečeno psací podoba švabachu. Bez toho se ve starších rukopisech vůbec nehnete z místa. A jako základ pro učení vám opravdu může velice dobře sloužit ta tabulka, kterou jsem vám poslal.

…ale nejzazší předek je tam uveden jako Andres … Lyman. V poznámce uvedeno že je možné se setkat s různými tvary jména jako Liehman, Limann nebo Lihman.
Je dobré si hned na začátku rozmyslet, jak si budete zapisovat jména a příjmení. Ono se totiš můžete setkat s tím, že se vám holka narodí, jako Elisska, vdavat se bude, jako Elisabetha a děti bude mít, jako Bieta nebo Alžnieta. A umře jako Elisabeth. A nebo u kluků narodí se Wawržinec, ženit se bude Laurentius a umře Lorenz. Nebo narodí se Wogtiech a ožení se Adalbertus. Prostě - jména se zapisovala v jazyce, v jakém je zapsaný záznam. To, že je u kluka Joannes nebo Johann, neznamená to, že mu tak doma říkali. Prostě to byl Jan nebo Honza. A stejně tak ten váš Andreas - doma mu určitě neříkali Andreasi, ale Ondro. Takže - je potřeba mít povědomí o tom, jak se to které jméno v tom kterém jazyce zapisuje, abyste vůbec svého předka našel. A musíte si rozmyslet, jak si budete lidi do rodokmenu zapisovat. Já osobně píšu dnešní šeské podoby jmen. A podobné je to pak u příjmení. Tam to písař zapisoval systémem "piš, jal slyš", takže nějaké ne úplně jasné příjmení zapsal tak, aby to po přečtení znělo stejně, jak to dostal nadiktováno. A současně je potřeba si uvědomit, že neexistoval žádný český pravopis, takže měkké i, tvrdé y, to je totéž. Klidně vám písař napíše hned vedle sebe dvě stejná slova a v každém bude i jiné.

…ale skočit rovnou na konec tohohle rodokmenu a ověřit si jestli je to správně mě prostě lákalo
Tomu rozumím, ale kde máte jistotu, že někde vpůlce rodokmenu není hloupá chyba? Zrovna teď jsem psal do jiného vlákna viewtopic.php?f=16&t=59917#p278216
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika 18. Století Nemyslovice

Příspěvekod Klicky » ned zář 24, 2023 15:47

zburget píše:


pro luštění kurentu je vhodná třeba tahle tabuilka: https://genealogie.nka.cz/?page_id=177


HA! Jste zlatej, díky
Klicky
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 23, 2023 20:11

Re: Matrika 18. Století Nemyslovice

Příspěvekod JHS » ned zář 24, 2023 15:51

Klicky píše:Ahoj,

mám zpracovaný rodokmen od mého příbuzného ale chybí v něm některá data, nebo jsou jen obecně. Nejzazší předek je jakýsi Ondřej (údajně překřtěn z Anderse) Líman. Dle rodokmenu měl žít a umřít v Nemyslovicích někdy v roce 1715. S většinou textů do poloviny 19. století si poradím, ale tohle je začátek 18. století a já se absolutně ztrácím.


Podle toho, že nepíšete konkrétní datum, ale jen rok, se domnívám, že tu informaci někdo "zjistil" někde jinde, než v matrice. Jako varianta se nabízí gruntovní kniha. Já ale samozřejmě nevím jestli u vašeho předka jednalo o sedláka, nebo podruha. Nemyslovice patřily k panství Bezno a v SOA Praha jsou pro tento statek knihy dochované. Přímo pro Nemyslovice jsou dochované knihy z let (1685-1798) a (1805-1853). Dalším možným zdrojem může být soupis poddaných na panství. Ten se ale pro toto panství z té doby nedochoval.
JHS
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků