rodina Sieglů

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod Klara0211 » sob zář 02, 2023 20:56

Zora píše:jasnačka, už jsi to přečetl, ale ve Frenštátě jsem na nic zatím nenarazila

tady je index pro N. Jičín, je zde svatba Josefa Siegela, ovšem netuším, r. 1838 koho si to bral :-(
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 243617f5a4

Svatbu musím znovu dohledat, neuložila jsem si to.
Z

edit tady je svatba první vlevo

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 44287cbfe2

jedině snad, že by se Josef někde ženil podruhé coby vdovec, - si myslím podle piktogramů :roll:


No, není tam, že by byl vdovec... věk 27 mi přijde i dost málo na vdovce... Zkouším teď podle slov zburget prohledat ,,díry,, okolo Logodic, jestli se tam Florian s Rosinou nebrali, ale zatím nic.

Taky je mi divné, že celý život Františka je jeho otec Florian zapisován jako hlídač na dráze ve Smolkově, ale vlastně tam nebyl... nikde nemůžu najít ani narození, oddání, ani smrt... :-(
Klara0211
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon lis 05, 2018 21:40
Bydliště: Lednice okr. Břeclav

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod Zora » sob zář 02, 2023 21:09

naopak, tohle by tohle byla první svatba a
se Florián narodil v roce 1861m těžko by ho porodila žena po po 23 letech od svatby. Já to vidím, že je svobodný.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod Klara0211 » sob zář 02, 2023 21:49

Zora píše:naopak, tohle by tohle byla první svatba a
se Florián narodil v roce 1861m těžko by ho porodila žena po po 23 letech od svatby. Já to vidím, že je svobodný.

Z


aaaaha... díky, tak nad touhle variantou jsem premýšlela obraceně, teda špatně.... Dobře... zkusím se mrknout kdy umřela ta jeho manželka z Nového Jičína... pokud před rokem 1860, tak by to i odpovídalo... otázka kde si pak vzal tu Therezii...
Klara0211
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon lis 05, 2018 21:40
Bydliště: Lednice okr. Břeclav

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod zburget » sob zář 02, 2023 23:55

Klara0211 píše:Zkouším teď podle slov zburget prohledat ,,díry,, okolo Logodic, jestli se tam Florian s Rosinou nebrali, ale zatím nic.
Vy spoustu věcí pochopíte úplně opačně. Za "díru" jsem označil Lobodice. Ani dnes to není nijak extra velká vesnice. A města, jako Tovačov, Chropyni, Kojetín nebo Kroměříž rozhodně za díry považovat nelze.

Taky je mi divné, že celý život Františka je jeho otec Florian zapisován jako hlídač na dráze ve Smolkově, ale vlastně tam nebyl... nikde nemůžu najít ani narození, oddání, ani smrt... :-(
Jak už jsem psal, jako drážní zaměstnanec byl tam, kam ho poslali. A na důchod klidně mohl odejít někam k některému ze svých dětí. Takováhle stěhovavá povolání jsou problém vždycky. I já mám mezi předky hlídače na dráze. A jen o "pár let" pozděj, než vy. Pocházel z Tuchówa (dnes v Polsku), vzal si manželku z Ostravy (netuším kde), na dráze hlídal v mezi Tlumačovem a Otrokovicema. A na důchod si koupil domek v Dřevnovicích (dědinka na rozhraní Prostějovského a Vyškovského okresu) - bydlel tam někdo z širší rodiny, netuším, jak se tam dostal. Nebýt toho, že mám druhoválečné opisy křestních a oddacích listů, nevím, nevím, jestli bych tohle dohledal.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod Zora » ned zář 03, 2023 2:38

než budete hledat úmrtí té teor. 1. manželky, je vždycky dobré se podívat, zda se tomu manžl, páru tam rodily děti...
-

podívejte se na mapu. Smolkov 19. st. Moje značka míří na železniční zastávku Háj, pro orientaci. Kolem této dráhy jsou rozeseta zkratky W.H. Ty označují Wachhaus - nevím, zda je to zcela přesně - v češtině jsou to strážní domky.

Strážní domek mohl ležet mimo obec, jen mít název podle železniční stanice... . A dítě se tak i mohlo narodit v nejbližší farnosti...
https://mapy.cz/19stoleti?q=H%C3%A1j%20 ... 19470&z=13


Matriční stopy člověk nemusí zanechat přímo tam, kde žije trvale, dlouho.
rodí se v porodnicích, svatba se koná u partnera a úmrtí je třeba v nemocnici nebo u provdaných dětí... a v obci, kde strávíte celý život, stopa nezůstane...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod zeter » ned zář 03, 2023 12:35

Tohle je oříšek - zkoušel jsem to i ono, zatím bezvýsledně... příjmení je poměrně běžné, bude více hnízd, a ta železniční služba, to je mor. Navíc nemáme představu o věku Floriána, mohl se ženit až na stará kolena.
Nicméně jeden postřeh: u Františkova narození v r. 1860 je uvedeno č.p. 194 - ale silně pochybuji, že by Smolkov (nebo některá z okolních malých obcí při trati) měl skoro dvě stě čísel popisných. Stejné č.p. je pak u jeho prvního sňatku, patrně opsané. Co je to tedy za číslo popisné a kde se vzalo?
Frankstadt sice může být Frenštát p/R, ale taky Nový Malín, který by těch č. p. měl taky dost (v prvním dostupném sčítání 1869 225 č.p.) - takže bych rozhodně prověřil novomalínské matriky, nejspíš opět celou farnost a možná i Šumperk. Zároveň je potřeba mít na paměti, že vůbec nevíme, jaké doby se ten údaj o Josefovi jako obyvateli Frankstadtu týká.

A potom důležitá věc - nikde nevidím, kde měl František domovské právo, to by mohlo hodně napovědět - chtělo by to najít, kde se rodily Františkovy děti, hlavně těsně kolem r. 1890 a 1900, a pak zkusit dohledat sčítací operát (s těmi drážními strážnými budkami bude problém, ale pokud byly trvale obývané, nejspíš operát mít budou, asi podle toho, do kterého katastru ta budka patřila).
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod Zora » ned zář 03, 2023 12:48

strážní domky jsou uváděny ve sčítacích operátech, ovšem je hodně složité se k nim propracovat, právě proto, že něco jiného je drážní název a něco jiného je katastr.-.. Poblíž byla zastávka Němčice ...

zde jeden u nás:
https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -00300.jp2

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod zeter » ned zář 03, 2023 12:58

tady v Kostelanech n/M sňatek Františkova staršího bratra Jana (1880)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01720.jp2
operát 1880 č.p. 14
https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -00280.jp2
akorát narození v tom Komárově nevidím...
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod zeter » ned zář 03, 2023 13:09

tak nakonec ty Kostelany n/M
úmrtí Floriana 1875, vlevo 2. zdola, 66 let
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00120.jp2
a Rosiny 1890 vpravo
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00420.jp2

a celá rodina ve sčítacím operátu Kostelany 1869
https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -02330.jp2
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod Zora » ned zář 03, 2023 13:19

dobrá práce :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod zburget » ned zář 03, 2023 13:39

…absolutně nechápu, jak jste je v těch Kostelanech našel :shock:
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod Zora » ned zář 03, 2023 13:42

asi postupně pomocí sčítání, na Opavě mají vypsaná příjmení podle obcí
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod zburget » ned zář 03, 2023 13:44

Jenže ty Kostelany jsou u Uh. Hradiště
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod Zora » ned zář 03, 2023 13:48

jasně... jenže když narazíš na Opavě na příjmení siegl, tak můžeš ještě hledat ještě v domovní příslušnosti, tuším se to jmenuje archy... v tom se moc neorientuji, ale je to soupis osob, které mají v dané obci domovské právo a občas tam bývá uvedeno, kam posílali domovský list.

V tomhle Zeter fakt umí, já bohužel nikoliv, na Opavě tolik nehledám a v podstatě jakékoliv vyhledávání tam jsou pro mě muka. Nemůžu mít otevřeno víc než dvě okna a musím si to psát, co vyhledám třeba v indexu, nebo se furt vracet...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: rodina Sieglů

Příspěvekod zeter » ned zář 03, 2023 14:32

Tedy na vysvětlenou - prošel jsem ledacos, všechno marně, ale nakonec jsem to chytil za správný konec: u té první svatby je František povoláním "hlídač při dráze u Kostelan", tak jsem se podíval do kostelanské matriky po dětech, abych měl číslo popisné kvůli operátu, a našel jsem náhodou děti a pak sňatek Františkova bratra Jana... to už bylo nápadné, jeden bratr v Kostelanech, druhý se žení ob vesnici v Polešovicích, navíc ta lobodická manželka... a když jsem pak pro sichr zkontroloval i úmrtní matriku, vypadla na mě Rosina a pak i Florián.

Předtím jsem toho prošel spoustu, hlavně pod Opavou v tom Frenštátu a pak Malíně, ale ne a ne najít nějakou stopu - že by snad Florián mohl být z Berouna u Šternberka, tomu ovšem nenasvědčovalo nic, takže bych asi pátral marně. Na druhou stranu, intuice mě nezklamala alespoň v jednom - celou dobu jsem byl přesvědčený o tom, že Florián bude v době narození Františka spíš starší, klidně kolem padesátky... Suma sumárum: náhoda přeje připraveným, nic víc. Křišťálová koule je furt v servisu, prý nejsou náhradní díly :-(
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: granaj a 32 návštevníků