Přeškrtnuté jméno v matrice

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Přeškrtnuté jméno v matrice

Příspěvekod lpetto » pon črc 03, 2023 12:29

Dobrý den,

prosím o pomoc/radu/potvrzení :-)

Z archivu v Opavě jsem dostal foto scanu ohledně úmrtí předka Marianny Menschik, roz. Zrostek, kde jsou uvedeni jako rodiče Thomas Srostek a Veronika (umřela v roce 1891 vě věku 55 let) a místo narození Krzyzanowice (dnešní polsko)

Dle toho jsem dohledal dostupné matriky a našel tento záznam - https://www.dropbox.com/sh/gvfc3uil3pem ... tracking=1 - levá strana poslední záznam, kde se těmto rodičů, narodilo dítě, ale je vidět, že původně byla napsaná Marianna, kterou pak někdo přeškrtl a napsal syna Josefa..

Žádný jiný záznam od těchto rodičů jsem nedohledal..

Jak to mám chápat..?
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Přeškrtnuté jméno v matrice

Příspěvekod zburget » pon črc 03, 2023 18:03

Sňatek Mariany s Menšíkem máte?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Přeškrtnuté jméno v matrice

Příspěvekod lpetto » pon črc 17, 2023 9:20

Dobrý den,

jediné, co k této osobě mám, je záznam o smrti, kterou jsem komunikoval s archivem v Opavě.

Dal bych odkaz, ale mám jen PDF v meilíku..
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Přeškrtnuté jméno v matrice

Příspěvekod Zora » pon črc 17, 2023 9:36

pdf uložit na uložiště a sem dát odkaz.
Přesný postup viz pravidla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přeškrtnuté jméno v matrice

Příspěvekod lpetto » pon črc 17, 2023 11:21

doufám, že to dávám správně

https://ibb.co/ygDqw8Q
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Přeškrtnuté jméno v matrice

Příspěvekod mfal62 » pon črc 17, 2023 21:11

Z toho 2. skenu se dá vyčíst:
- Marianna Menschik (roz. Zrostek) zemřela 8.9.1891 v 9 hod. večer, ale není tam uveden její věk ani datum narození
- úmrtí nahlásil její manžel, sedlák Jacob Menschik, který byl negramotný, takže její věk (a možná ani svůj) nejspíš ani neznal

Na základě výše uvedeného si myslím, že 1. sken je záznam o narození a křtu Josefa Zrostka, pravděpodobně bratra Marianny.
Proč tam byla nejprve zapsána Marianna (zřejmě omylem), to už asi zjistíme jen těžko. Nebo je hned na další straně zapsán křest
nějaké jiné Marianny a farář (nebo zapisovatel) to popletl?
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Přeškrtnuté jméno v matrice

Příspěvekod lpetto » čtv črc 20, 2023 8:29

No na druhé straně je opravdu křest Mariany, ale jiných rodičů.. v každém případě děkuji za odpovedi.
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Přeškrtnuté jméno v matrice

Příspěvekod zburget » čtv črc 20, 2023 8:39

Zkuste najít všechny děti rodičů Zrostkových. A uvidíte, jestli je někde mezi dětmi vhodná mezera, kam by se Mariana vešla. Pokud ano, je potřeba zvážit, jestli ji nezapomněli do matriky zapsat (stává se, v některých farnostech bohužel i dost často). Pokud ne, je potřeba zvážit, které z dětí bylo zapsané špatně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Přeškrtnuté jméno v matrice

Příspěvekod Zora » čtv črc 20, 2023 15:46

Moje zkušenost.
Dvakrát jsem se setkala s tím, že holčicí jméno bylo přepsáno na chlapecké. (v různých matrikách)

Nakonec jsem dospěla k tomu, že kluk byl opomenut a nebyl zapsán v matrice, jenže kluci většinou chodili na vojnu, do učení a pod ( příjmení se vytahovala z matrik úředně a tenhle existoval, ale nebyl zapsán) (resp., potřeboval kř. list a zápis nebyl).

Tak se přepsalo narození holky stejných rodičů , kluk dostal kř. list nebo byl zařazen mezi vojáky a u děvčete, které se vdávalo z místní farnosti, křestní list nebyl zas tak potřeba. Měl se sice uložit do snubního protokolu, ale odsud se pak kř. listy půjčovaly a občas nevracely. tak to tak zůstalo...
Zvažte i tuto možnost.

Často se záměn dětí stává, když dítě zemře. Farář si pamatoval příjmení, tak zapsal jméno nejbližšího narozeného dítěte, na které přišel...
V jedné farnosti podobně postupoval farář při svatbě, snad si ani nevěsty v matrice narození nevyhledával, napsal údaje podle nejmladší sestry nevěsty a bylo... Spoléhal na fakt, že nikdo číst neumí a dívka se se stejně vdala a byla součástí nové rodiny...

z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků