VYŘEŠENO Matrika Z - chybějící stránky

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod lpetto » pon čer 12, 2023 12:21

Dobrý den,

viz odkaz na civilní matriku - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 552c31326f - ze zápisu 16 na zápis 33, ale v u poznámek není o tomto ani zmínka. A já zrovna potřebuju zápis 32, který by mi mohl osvětlit původ/místo narození jednoho z předků.

Zápis o úmrtí mám - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... f35ea7815c - levá strana - 3 odposdu, ale zde není uvedeno místo narození :-(

kontroloval jsem i další stránky a jde vidět, že tyto stránky jsou neporušeny. Počítám s tím, že mě asi archív v Opavě nepomůže, kdy jsou tyto stránky ztraceny, ale minimálně by si tam mohli doplnit poznámku o časovém rozsahu.

Máte někdo podobnou zkušenost? Případně je ještě jiná možnost, jak se dopátrat místa narození?
Naposledy upravil lpetto dne pon črc 03, 2023 9:12, celkově upraveno 1
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod zburget » pon čer 12, 2023 16:30

Z téhle doby by měly existovat už druhopisy matriky. V ZAO by měli minimálně vědět, kde se ten druhpis nachází.

Mariana byla manželkou Jakuba Ševčíka. Měli děti? Hledejte záznamy narození dětí. Hledejte záznam sňatku Mariany a Jakuba.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod lpetto » úte čer 13, 2023 6:26

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Asi jsme se nepochopili - Mám dva předky - manželé - Jacob Menschik a Mariana Zrostek.

Od Jacoba mám dohledaný jak civilní zápis o úmrtí (kde je u manželky jen poznámka "gebornen Zrostek"); tak i záznam od faráře.
U Mariany mám záznam jen od Faráře (viz ten druhý odkaz), ale v civilní matrice chybí právě tyto listy.

Záznamy o narození dětí mám, ale ve všechz je matka psaná jako "geb. Zrostek" bez místa původu.

Záznam sňatku - prošel jsem už veškeré matriky z okolí, bohužel bez úspěchu (podobné příjmení se mi objevilo jen jednou v Opavě).

Právě proto by mi (si myslím) pomohl záznam z civilní matriky, kde by mělo být uvedeno místo narození a datum a kde bych mohl dohledat i sňatek, který, jak počítám, proběhl v místě bydliště nevěsty.

S pojmem druhopis jsem se ještě nesetkal - o co se jedná? případně na koho se obrátit?

Děkuji.
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod zburget » úte čer 13, 2023 7:29

Nevím od kterého roku byla povinnost vést druhopisy matrik = opisy matrik. Koncem 19. stol. se v Ř.k. církvi vedly dokonce dvojí opisy, ty ale neměly úřední platnost a v archívech jsou vzácně.
Duplikáty (opisy) by tam ale být měly.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod pavel.m » úte čer 13, 2023 7:34

Dle časové osy: 1837 – Místo opisů matrik se nadále vedou 2 originály s vlastnoručními podpisy svědků

Zdroj:http://genealogie.nka.cz/?page_id=971
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod lpetto » úte čer 13, 2023 7:48

Takže by někde v Opavském archívu měly být opisy těchto civilních matrik i chybějícími stránkami? Případně by měli mít informaci, kde by se tyto opisy měly nacházet?
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod zeter » úte čer 13, 2023 9:14

No a jaké další zdroje jste zkoušel prohledat? Sčítání, agendu domovského práva a vůbec obecní správu (matriky obecních příslušníků, pobytové přihlášky atp) - zrovna ZA Opava málokdy mívá k obcím jen matriky, a tohle je konec 19. století, čemuž by měl/mohl odpovídat i rejstřík dostupných archiválií.

EDIT: jinak ty chybějící listy jsou zjevně přímo vytržené, je to pěkně poznat na vazbě - rozhodně bych na to archiv upozornil.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod lpetto » úte čer 13, 2023 13:02

pro tuto oblast je sčítání až v roce 1921, jiné jsem nedohledal

Matrika obecních příslušníku; pobytové přihlášky - doteď jsem se s tímto nesetkal, můžete mi toto více přiblížit?

Do archívu jsem toto psal, uvidíme, co mi odepíšou.
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod zeter » úte čer 13, 2023 13:28

Obce si držely přehled o osobách majících v obci domovské právo (ať už tam usazených, nebo bydlících jinde) a o osobách, které jsou v obci tzv. cizí, tj. domovské právo tam nemají... s tím byla spojená rozsáhlá agenda, různé knihy, soupisy a evidence - jednak různé knihy (matriky) cizích a obecních příslušníků a evidence změn domovského práva, jednak pobytové přihlášky, jednak seznamy vydaných pracovních povolení, domovských listů, služebních knížek pro sloužící atdatd - může to jít až do takových extrémů, jako jsou seznamy místních majitelů psů. Pod ZA Opava je digitalizováno leccos, hledejte to tam pod Inventárními záznamy a Kartotékami, třeba i jenom podle jména obce.

EDIT: tohle by vás mělo hodit na výsledky pro Loučnou nad Desnou - jako příklad, kde je k dispozici hned několik různých typů takových archiválií...
https://digi.archives.cz/da/searchlink? ... eView=LIST
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod TerkaV » stř čer 14, 2023 22:01

Moc vám neporadím, jen poznamenám, že se jedná o Hlučínsko, takže spousta jinak běžných zdrojů typu agendy domovského práva tady neexistuje, v Prusku platila úplně jiná pravidla. Dívala jsem se na inventář archivu obce a nic použitelného tam bohužel není.
TerkaV
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon led 09, 2017 8:39

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod lpetto » čtv čer 15, 2023 12:07

Bohužel je to tak :-(

čekám na info z archivu, zda existuje nějaký opis, který by se dal použít...
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Matrika Z - chybějící stránky

Příspěvekod lpetto » pon črc 03, 2023 9:11

pro uzavření - poslal jsem dotaz na archív a dnešním dnem mi zaslali fotku opisu, kde jsou uvedeny potřebné údaje pro dohledání narození, případně svatby.

Tímto děkuji všem za pomoc a děkování jsem poslal i do archívu Opava.
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků