VYŘEŠENO příjmení Diard, hledám předky

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod zkudlacek » stř kvě 10, 2023 8:46

Dobrý den, prosím o radu, jak pokračovat v pátrání po předcích.
Zde je sňatek Františka Diarda v roce 1911:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10308/38
Zde je jeho narození v roce 1883, druhý zápis:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8367/99
Jeho otcem by měl být Josef Diard, v roce 1883 šafář v Pohoří u Šebáňovic, zhruba uprostřed trojúhelníku mezi Neveklovem, Sedlčany a Voticemi, jižně od Prahy.
Zápis v MN je dodatečně opraven. Pokud se mohu na opravené údaje spolehnout, tak Josef Diard byl nemanželský syn Františky Diard, dcery Ludvíka Diarda, lakýrníka z Prahy.
Hledal jsem sčítací operáty pro Šebáňovice, nenašel jsem je.
Hledal jsem v Praze, třeba policejní přihlášky, příjmení Diard jsem vůbec nenašel.
Nemá, prosím, někdo z vás nějaký tip, kterým směrem mám pokračovat?
Děkuji, ZK
Naposledy upravil zkudlacek dne čtv kvě 11, 2023 8:27, celkově upraveno 1
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod Zora » stř kvě 10, 2023 8:59

Josef Diard byl nemanželský syn Františky Diard, dcery Ludvíka Diarda, lakýrníka z Prahy.

Zkusila bych hledat u Apollináře, zda Františka neporodila tam, ale nevím, nevím, jestli tam budou nějaké údaje. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod zkudlacek » stř kvě 10, 2023 9:08

Díky, Zoro, to mne taky napadlo. Ale to by byla nejspíš sysifofská práce. Když odhadnu, že Josef Diard se narodil nejpozději zhruba kolem roku 1860 (roku 1883 se stal otcem), tak by to znamenalo prohlížet u Apolináře matriky 20 let zpátky, možná i víc. A dětí se u Apolináře rodilo tisíce ročně. Přiznám se, že do toho se mi nechce, výsledek je velmi nejistý....
Spíš mne napadá, jestli by se někde daly vyšťourat nějaké dokumenty o jeho funkci šafáře v tom Pohoří. Ale nevím kde.
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod zeter » stř kvě 10, 2023 9:08

zkusil jsem naslepo denní tisk a třeba nějak pomůže úmrtí 19letého Johanna Diarda, 1846, Im k.k. Zwangsarbeitshausspital, aus 180-4 (adresa) - dál jsem teď nehledal; jméno je zjevně dost neběžné, dost možná francouzského původu.

https://www.digitalniknihovna.cz/nkp/uu ... aa4cd5bec9
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod Zora » stř kvě 10, 2023 9:14

souhlas - Myheritage nabízí většinu rodokmenů z oblasti Francie.

ještě existují seznamy pražských domovních příslušníků, ale tam nemámk skoro žádné zkušenosti. Určitě ale poradí někdo další. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod pavel.m » stř kvě 10, 2023 9:14

Takové věci by mohli být ve fondu statku
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod zkudlacek » stř kvě 10, 2023 9:24

Ano, má to údajně být francouzské příjmení a předci prý měli z Francie přijít.
Ten statek se pokouším hledat, ale zatím nic. Pokud kouknete na mapu zde:
https://mapy.cz/zakladni?l=0&gallery=1& ... 31286&z=16
tak to Pohoří je dnes samota a ani k Šebáňovicím katastrálně nepatří. Patří k sousední dědině Strnadice a ty jsou součástí Maršovic. Zatímco Šebáňovice jsou součástí Vrchotových Janovic.
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod Zora » stř kvě 10, 2023 9:27

zkudlacek píše:Díky, Zoro, to mne taky napadlo. Ale to by byla nejspíš sysifofská práce. Když odhadnu, že Josef Diard se narodil nejpozději zhruba kolem roku 1860 (roku 1883 se stal otcem), tak by to znamenalo prohlížet u Apolináře matriky 20 let zpátky, možná i víc. A dětí se u Apolináře rodilo tisíce ročně. Přiznám se, že do toho se mi nechce, výsledek je velmi nejistý....
Spíš mne napadá, jestli by se někde daly vyšťourat nějaké dokumenty o jeho funkci šafáře v tom Pohoří. Ale nevím kde.


U Apollináře jsou skoro pro všechna období indexy... To by nebyla zas tak strašná práce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod Zora » stř kvě 10, 2023 9:30

zkudlacek píše:Ano, má to údajně být francouzské příjmení a předci prý měli z Francie přijít.
Ten statek se pokouším hledat, ale zatím nic. Pokud kouknete na mapu zde:
https://mapy.cz/zakladni?l=0&gallery=1& ... 31286&z=16
tak to Pohoří je dnes samota a ani k Šebáňovicím katastrálně nepatří. Patří k sousední dědině Strnadice a ty jsou součástí Maršovic. Zatímco Šebáňovice jsou součástí Vrchotových Janovic.



Šafáři - to je kapitola sama pro sebe... někteří se stěhovali, postupovali v žebříčku povolání - od strapícíra (staral se o voly) až k šafářovi.
Každé dítě v jiné obci, mnohdy i na jiném panství - oni si majitelé panství občas dobré zaměstnance přetahovali.
Zkusit hledat na panství... pak se uvidí...
Pro danou dobu by mohly být všude indexy. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod zeter » stř kvě 10, 2023 11:14

tady je kdyžtak úmrtní zápis toho Johanna Diarda +1846 - píše se, že je z Prahy; ovšem bohužel ta adresa 180-4 je adresa oné instituce.
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =62#scan62

Vyhledávání na ahmp (tj. vč. soupisů) nic. Možná by se ještě něco našlo v denním tisku, musí se to ovšem přebrat od různých francouzských Diardů.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod zkudlacek » stř kvě 10, 2023 11:32

Děkuji vám všem za to, jak jste se angažovali. Zora mne tak "vyhecovala", že jsem se pustil do hledání u Apolináře. A narození Josefa Diarda jsem tam v roce 1851 skutečně našel. Ale předtím jsem našel další čtyři nemanželské děti od dalších tří žen, které byly dcerami Ludvíka Diarda. Takže ještě jednou velké poděkování všem. ZK
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod Zora » stř kvě 10, 2023 11:49

Já bych i hledala sama, ale teď zrovna není vůbec čas...

Docela by mě zajímalo, kam se s tímto rodem dostanete.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod zeter » stř kvě 10, 2023 12:12

U narození Josefa je poznámka, že sama Františka byla taky křtěná u Apolináře, chvilku jsem se tam hrabal v indexech a našel jinou dceru Ludvíka, s poměrně podrobnými informacemi, které by možná mohly stačit k odpíchnutí se dál do minulosti
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 26#scan326
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod zkudlacek » stř kvě 10, 2023 13:11

Děkuji moc, to je pro mne velmi cenná informace. Kromě toho, že je to už pátá dcera Ludvíka Diarda, tak jsou tam další informace o jeho manželce Kateřině, roz. Dvořákové.
Díky, ZK
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: příjmení Diard, hledám předky

Příspěvekod pavel.m » stř kvě 10, 2023 14:07

Tak je z Francie jak jsme si mysleli, dokonce i vesnice tam je.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků