Ukrajina - Sadagora

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Ukrajina - Sadagora

Příspěvekod Lukes » ned dub 23, 2023 11:17

Zdravím,

má někdo zkušenosti s vyhledáváním informací na Ukrajině? Konkrétně oblast Sadagory - vesnice Czernawka / Chornivka / Cernauca která patřila do farnosti Sadagora.
(Jedná se o oblast, která během Rakouska Uherska byla součásti Rumunska, až později připadla Ukrajině)
Na FamilySearch jsou naskenované matriky ze Sadagory, které jsem již probádal vše v latině (římsko katolické) ale jedná se jen o roky 1871-1945.
Starší nejsou ani v hlavním archívu města Chernivtsi, možná snad stále někde v místním kostele....

Byl někdo v podobné situaci, znáte někoho kdo by dokázal pomoct anebo máte kontakt na nějakého schopného genealoga který má zkušenosti s Ukrajinou?
Nějaká rada jestli mají někde dostupné sčítání lidu, popř cokoliv :)

Děkuji moc,
Lukáš
Lukes
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 01, 2013 13:39

Re: Ukrajina - Sadagora

Příspěvekod Lukes » pát kvě 19, 2023 13:27

aktualizace:

údajně měli tyto knihy zmizet běhěm komunismu kdy byl místní kostel uzavřen - lépe řečeno měli být přemístěny.
Neměl by někdo nějaký tip, kam takové dokumenty nebo knihy mohli Sověti skladovat, nějaký státní archív v Rusku anebo kdekoliv jinde?


Děkuju,
Lukáš
Lukes
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 01, 2013 13:39

Re: Ukrajina - Sadagora

Příspěvekod Zora » pát kvě 19, 2023 16:23

Upřesnění - nalezeno googlem.
Sadhora byla založena v roce 1770 bývalým saským a polským úředníkem, baronem de:Peter Nicolaus von Gartenberg (1714-1786). Sadhora se nachází v Bukovině , regionu, který byl součástí Moldavského knížectví až do 70. let 18. století, kdy jej dobyla habsburská monarchie , od roku 1849 se stala součástí vévodství Bukovina pod Rakouským císařstvím a poté se stala rakouskou „ korunní zemí “ od roku 1867 až do konce 1. světové války , po které byla dvě desetiletí (1918-1940) pod vládou Rumunska .

https://en.wikipedia.org/wiki/Sadhora

Ptáte se na možné kontakty, tak zkuste třeba zde:

(Nalezeno googlem, takže to zřejmě už máte)

Od roku 2015 nabízí zájemcům službu v oblasti rodinné historie - hledání předků, tvorba rodokmenu atd.

Radek Ocelák, M.Sc. - Reemigranti

Jungmannova 7, 795 01 Rýmařov
vlevo na liště:
https://www.taniassecret.cz/rodokmen/po ... i-bukovina

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ukrajina - Sadagora

Příspěvekod Lukes » pát kvě 19, 2023 17:52

Takhle, informace z Googlu jsou jedna věc a realita druhá. Za kontakt na pana Oceláka děkuju, co týče odkazu ten se věnuje pouze Rumunské Bukovině (imigrantům vystěhovaným po válce), mě zajímá hlavně oblast Ukrajiny a tázal jsem se zda někdo má nějaký tip kde se zmizelé matriky z kostelů a far mohli přemisťovat během komunismu.

Jeli tady nějaký uživatel který tedy má konkrétní tip nebo byl rovněž v podobné situaci, prosím pište :)

PS: Rumunský archív v Suceavě žádné matriky ze Sadagory nemá, natož v Kijevě či Chernivtsi ani hlavní archív v Moldavě.
Ukrajinští genealogové se Bukovině až tak nevěnují a když už se nějaký našel, zjistil absolutně to samé co já a to ukrajinsky nemluvím - a ještě za cenu kterou si účtuje genealog v centru Londýna proto už jsem výzkum s ukrajinskými "profesionály" vzdal.

Věřte že kdyby mi Google už před 10ti lety vyhledal kde jsou ty zmizelé matriky ze Sadagory/Chornivky tak bych to nezkoušel zde :)
Lukes
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 01, 2013 13:39

Re: Ukrajina - Sadagora

Příspěvekod Zora » pát kvě 19, 2023 18:24

... kde se zmizelé matriky z kostelů a far mohli přemisťovat během komunismu.

Během "komunismu" - to zn, myslíte od r. 1940? Obávám se, že jak v SSSR, tak v Rusku, nebo později na Ukrajině platí také nějaké doby, kdy jsou matriky nepřístupné, takže navíc ještě vše ztíženo tímto uzavřením.

Jak je vidět z článku z Googlu, do r. 1940 spadalo území pod Rumunsko,
v té době to bylo Rumunské království, před r. cca 1918 byla Bukovina součástí Rakouska - Uherska.

V podstatě jste vlastně ani nenapsal, pro které časové období matriky hledáte...


Věřím Vám všechno, ovšem nemohu tušit, co jste už vyzkoušel, to jste nenapsal.
Zcela lidsky jsem se snažila pomoci, nic dalšího jsem neměla "za lubem".
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ukrajina - Sadagora

Příspěvekod zeter » sob kvě 20, 2023 7:28

Prohlížel jste i ty matriky vedené pravoslavnými cíkrvemi, jestli tam nejsou i římskokatolické zápisy? Občas se děly divné věci, a je mi divné, že by zmizely až takhle pozdě jenom starší knihy (a že by byly odvezeny jinam než do Černovic. V téhle oblasti teda taky bylo poměrně silné německé osídlení a za války se tam dělo ledacos - ale kdyby skončily v německých archivech, na to byste asi už přišel.)
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Ukrajina - Sadagora

Příspěvekod Lukes » sob kvě 20, 2023 9:32

Zdravím, ano díval jsem se ale tam se taky nic nenašlo... Vím, že existují kopie v archívu v Lipsku ale jsou to kopie těch z Černovic (období 1871-1945)
Opravdu ty starší před rokem 1871 zmizeli a jak mi vysvětlil místní farář ztratili se během komunismu ale neurčil v jakém období či roce.
Podobný případ byl s vesnicí Boyany spadající rovněž pod Sadagoru - její matriční knihy se nachází v AGADu ve Varšavě ale jiné z té Sadagory už tam nemají ani v Krakově.

Je to takový detektivní případ :/ ... pořád věřím, že byly někde odvezeny ale otázkou je kde
Lukes
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 01, 2013 13:39

Re: Ukrajina - Sadagora

Příspěvekod zeter » sob kvě 20, 2023 10:07

A zkoušel jste kromě té konkrétní farnosti kontaktovat i "nadřízený orgán" - biskupství/arcibiskupství, pod které ta farnost spadá/spadala? Minimálně by mohli mít lepší přehled o tom převozu - tady by to asi chtělo mít lepší představu, kdy k němu došlo a v jakém rámci - mohla to být rozsáhlejší akce, ne nutně cílená jen na tuto konkrétní farnost, a z toho by se pak možná dalo usuzovat, kde knihy skončily.
Další možnost - poptat se na nějakém německém fóru, někdo se mohl potýkat s podobnými problémy - německé osídlení v Bukovině bylo poměrně výrazné.
(jen nápady a patrně nic nového, předpokládám, že jste uvažoval podobně...)
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Ukrajina - Sadagora

Příspěvekod Lukes » sob kvě 20, 2023 22:26

Děkuju to je dobrý tip! Mělo by se jednat o arcidiecéze Lvov zkusím to :)
zatím jsem otevřel diskuzi na polském fóru kde mi někdo poradil, že se knihy mohli přemístit do Petrohradu ale podívám se i na ty německé.
Farář ze Sadagory (polák) mi snad ještě odpoví kdy zhruba se ty knihy mohli ztratit pokud to on sám ví

PS: Já vkládal naději do místních ukrajinských genealogů kteří působí v té oblasti ale já sám jsem zatím zjistil více než oni sami i bez mé znalosti ukrajinštiny (neskutečná ztráta času, úsilí a peněz s těmito "profesionály")
Lukes
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 01, 2013 13:39


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků