Pomoc s potvrzením nálezu

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Pomoc s potvrzením nálezu

Příspěvekod lpetto » čtv bře 09, 2023 9:25

Dobrý den všem badatelům,

najde se někdo, kdo by mi pomohl?

Zasekl jsem se v jedné větvi předků, kdy se mi nedaří nalézt svatbu.

Věc se má takto - mám předka Jakuba Janíka, který se narodil 16 července 1796 v Bělé - rodiče Joseph Janík + Marina Kriebel (https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 721ef58832 - pravá strana 3 odspod)

Našel jsem svatbu Josepha Janíka s Marinou v roce 1792 (https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... e19b4c68ac - levá strana - 2 odshora), což by +/- odpovídalo, ale nejsem si jist překladem - v tomto záznamu je marina psaná bez virgine; resp. je toto přeškrtnuté a je tam slovíčko "superstite vidua", což by značilo, že si bral vdovu po Matheovi Kupkovi.

Může mi toto někdo potvrdit?

Díky za pomoc
lpetto
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Pomoc s potvrzením nálezu

Příspěvekod Zora » čtv bře 09, 2023 9:45

Žena se vdává poprvé pod rodným příjmením
Podruhé se vdává pod příjmením svého zemřelého manžela

U dětí je ale samozřejmě vždy napsáno její rodné příjmení.

¨Tohle si povinně přečtěte:-)
viewtopic.php?f=31&t=43561

Ve vašem případě:
U narození dětí Janík a matka, roz. Kriebelová je to správně
byla provdaná Janík, ale rozená Kriebel.

U 2. svatby je uvedena jako vdova po Kubkovi správně,
(nemohla se podruhé vdávat pod rodným příjmením, už se tak nejmenovala)

Zkuste si dohledat svatbu s Kupkou, uvidíte, že tam vdávala jako panna :-) Kriebelová
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc s potvrzením nálezu

Příspěvekod lpetto » čtv bře 09, 2023 10:36

Super... o toto mi šlo, článek jsem samozřejmě četl, jen sem to chtěl mít ofiko potvrzeno, setkal jsem se s tímto poprvé..

Díky moc.
lpetto
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Pomoc s potvrzením nálezu

Příspěvekod Zora » čtv bře 09, 2023 10:49

Potvrzuji "ofiko" :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc s potvrzením nálezu

Příspěvekod lpetto » pát bře 10, 2023 10:19

Super.. první svatba nalezena..

ještě dotaz - jakým stylem pokračovat u manžela? je uvedeno, že pobýval v Ostravě, pokud jsem správně pochopil..
lpetto
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Pomoc s potvrzením nálezu

Příspěvekod Zora » pát bře 10, 2023 11:09

Josef Janík, pokud jsem tedy dobře pochopila "ženicha - je jich tam moc - má zapsáno moravo ostravensis. čili (pocházející) z Moravské Ostravy.
Pro začátek bych hledala pod Moravskou ostravou. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc s potvrzením nálezu

Příspěvekod lpetto » pát bře 10, 2023 11:37

OK, nevěděl jsem, zda to znamená "toho času pobývající v Ostravě" a nebo "pocházející z Ostravy"

Děkuji
lpetto
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Pomoc s potvrzením nálezu

Příspěvekod Zora » pát bře 10, 2023 11:58

no, to těžko říct, to tam napsané není, ale většinou se dá hledat narození právě v této obci. Není to ale stoprocentní jistota...
Na druhou stranu, kde jinde začít...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků