Vězení Praha 1732

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Vězení Praha 1732

Příspěvekod W4S3K » čtv úno 23, 2023 23:07

Nedávno jsme narazil na záznam svatby ve vězení na radnici Malé Straně. A měl bych několik otázek, pokud někdo bude vědět :)
Viz viewtopic.php?f=41&t=58936 (3.zápis od konce)

Vůbec s vězeníma nemám zkušenosti - dá se někde historicky dohledat osazení vězení a z jakých důvodů? Hádám, že obecně asi to museli mít sepsaný, ale otázka, co hledat atd?

Superiori arresta honestus Viduum Domino (František Loth) - nevím jak si vlastně mám toto přeložit.

A asi hlavní otázka... jak mohl dojít ke svatbě ve vězení? Byli už starší, žádné dítě se jim určitě v Praze nenerodilo, jiný důvod proč spěchat takhle na svatbu.. úplně mě nanapadá.

Díky za všechny teorie;)
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod Zora » čtv úno 23, 2023 23:37

moje naprosto čirá teorie -
ženich je uveden jako honestus dominus
čili ctěný, vážený muž

Rozhodně by s tímto titulem nezapisovali vězně.

Superiori by snad měl být nadřízený...

Víc mě nenapadá... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod W4S3K » pát úno 24, 2023 10:50

no zrovna s "honestus" bych řekl, že občas operovalo tak nějak zvláštně :)
Ještě mě napadá, jestli by nemohl být jako nějaký "šéf věznice" a ta zatčena byla ta jeho "ne-domino" žena? Bylo by i místo na svatby u nevěsty :-)
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod Zora » pát úno 24, 2023 11:07

superius je hořejší...
tak další teorie, postavená na vodě...

jestli on tam v tom domě neměl v hořejším patře byt... a dole, třeba ve sklepení byl ten harest...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod W4S3K » pát úno 24, 2023 11:41

že by bydlel přímo v Malostranský radnici? kdyz vemu to místo, kde se konala svatba "W domie radnim w horzegssim wiezeni", tak mi ale minimálně přijde, že jeden z nich, musel být prostě reálně ale ve vězení.
A netušim, jestli by tu svatbu obecně povolili, ale asi hádám, že to nebylo za nějaký těžký zločin..tzn kdyby se dalo nalézt nějaký zápis třeba? Ale jak jsem psal, netušim vůbec co hledat.
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod Zora » pát úno 24, 2023 11:43

třeba se jen tak tomu hornímu patru říkalo, ale vězni už tam dávno nebyli...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod W4S3K » úte bře 07, 2023 17:43

přemýšlím ještě nad tim "Superiori arresta" a obecně, že v jaký pozici byl v tom roce 1732.

Důvod je, že při svatbě jeho syna v roce 1747 je František Loth označen jako "mrtvý kvestor z Kolína" A tam byl podle všeho naposled v roce 1727, tzn 5 let ve stále produktivním věku něco asi musel dělat, přesto bylo zmíněno to, že by právě v tom Kolíně.

Napadá mě dvoje vysvětlení:
* jde o dvě osoby (snažim se zatim ověřit, ale celkem mi to sedí na jednu osobu zatim)
* byl opravdu vězeň (nebo něco podobného) a chápu, že tim se na svatbě o 150km dál nechtěl nikdo moc chlubit
* cokoliv jiného :)

Neměl by jste někdo nápad, jak by to mohlo být? .-)
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod Zora » stř bře 08, 2023 17:14

já za sebe to vnímám tak, že se ženil u syna(nevím kterého), syn zřejmě pracoval na radnici, zda měl na starosti vězení, to tedy s jistotou netuším... Rozhodně se (za mě) nejednalo o vězně . ženicha, to je pro mě nepřijatelné - uvedeno honestus a pod.

To hořejší vězení tam - podle mě- bylo napsáno jako "adresa", ne jako místo, kde snoubenci vstoupili do stavu manželského...

nevěsta byla vdova, snad by se mohlo podařit najít úmrtí jejího manžela. třeba to něco napoví. třeba věk tohoto muže v době úmrtí, mohlo by to s nejistotou prozradit něco o věku vdovy. (zda si František bral mladou nebo spíš postarší vdovu.
Domnívám se, že zřejmě stále není znám rok narození ženicha, ( mohla jsem to přehlédnout), takže nevíte mnoho o jeho věku a dejme tomu i zdravotním stavu...
otec, zemřelý kolínský kvestor -
Inu, je jasné, že zemřel, ale kvestor byla jeho poslední funkce, pak byl na odpočinku, v pensi... Opět nevíte, od kdy už práci nevykonával... máte jen zmínky z matrik, které o celkovém průběhu vykonávání této funkce nijak podstatně nevypovídají .
Nepamatuju si, v kolika letech zemřel....

Z

edit
Vůbec si neuvědomuji, že bych někde viděla jiné místo konání svatby než ve farním nebo filiálním kostele. Snad to ani jinak na zač. 18. století nešlo.
Viděla jsem jiné fa. kostely, než kam příslušela nevěsta, ve fa. kostele u ženicha, na památném místě třeba Svatý kopeček, v klášterním kostele, v zámecké kapli...
neviděla jsem třeba svatbu doma-.
To až koncem 19. století, tzv. svatba na smrtelném loži.
Nejsem ale věřící, takže fakt nevím, zda se v dané době svatba nemohla konat jinde. Pak, podle mých zkušeností by byl ale u zápisu přípis, že se jednalo o nějakou výjimku a kdo ji povolil...
Třeba někdo z kolegů doplní, já nejsem věřící... tyhle podrobnosti mně mohly uniknout.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod zeter » stř bře 08, 2023 18:09

a to arresta by měl být přesně jaký gramatický tvar? Možná jsem natvrdlý, ale nějak nenacházím... navíc bych řekl, že vězení je spíš carcer
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod Zora » stř bře 08, 2023 18:16

viewtopic.php?f=41&t=58936

Odkaz je hned nahoře v tomto příspěvku

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod zeter » stř bře 08, 2023 18:32

Ano, zápis jsem viděl, vlákno taky, ale nikde jsem nenašel popsané, co to je za gramatický tvar a od čeho přesně je odvozený. Mistr Jan zařadil jen některá ostatní slova, kvůli chybějícím koncovkám.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod Zora » stř bře 08, 2023 18:43

Na to neumím odpovědět, ono je tam ještě "hořejší vězení"... KOlega napsal radostně - svatba v šatlavě... možná se to odvíjí od toho.
Nepřečtu, jen tedy hledám nějaké možnosti. jak by , co by... moje úvahy, třeba se to nějak rozpohybuje... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vězení Praha 1732

Příspěvekod W4S3K » ned bře 12, 2023 18:16

Tak jsem to tady včera sepisoval dlouho reakci a při odeslání celý forum spadlo :-)

Tak znova, moc děkuji!

Ale kolega "JHS" (veřejně mu ještě jednou moc děkuji, mě nasměroval takto:

JHS píše:Možná se něco dozvíte, když zajdete do Národního archivu, na 6.oddělení na Chodovci a necháte si předložit archiválii z fondu České finanční prokuratury 6/23. Akorát nerozumím tomu, že manželku má Kateřinu.
https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... 1bfaa6832d



Zmiňovaný František Václav Loth je 100% můj, a očividně lítá v nějakém problému. Ten záznam mi tak trošku zní, že platil tedy dluh, za svoji manželku Kateřinu? Ale každopádně pokud to sedí na roky, tak nemůže sedět k Františkovi z Malé Strany, protože ten již vdovec (takže možná jeho syn?)
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků