VYŘEŠENO O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod laplib » ned led 22, 2023 12:00

Při sestavování rodokmenu manželky v její mužské linii jména Burýšek, jsem se dostal do 31. srp, 1773, kdy je svatba manželčina předka
Floriana, syna Christiana Burýška, řezníka ve Spytinově a Barbary, dcery Christophori Bergler, měšťan Linicens??

Svatba se konala v místě bydliště ženicha na čísle 90, což byla hospoda.

Historie byla taková, že do obce Spytihněv přišli před rokem 1760 tři bratři, řezníci. Florian, Anton a Benedictus Burýšek. První záznam o nich je právě z roku 1760, kdy se Benedict oženil s místní dívkou. Že to byli blízcí příbuzní usuzuji podle toho, že mají v zápisech jméno otce Christian Burýšek, a chodili si vzájemně za kmotry dětí. Nevíme ale odkud přišli, cechovní knihy se, bohužel, nedochovaly. Doufal jsem v pomoc podle místa bydliště nevěsty, ale Linicenses (nebo něco takového) jsem nikde nenalezl. První jsem se díval na Lipník nad Bečvou, ale Bergler ani Burýšek se tam neobjevují.

Nemáte nějakou radu jak dále? Už jsme probrali i listiny v MZA Brno, ale bez výsledku. Jelikož otec byl "Civis", tedy měšťan, usuzuji, že to nebyla jen nějaká obec. Ale co je to za město, to fakt nevím.

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/4702?image=216000010-000253-003371-000000-004698-000000-00-B02095-00470.jp2
je to druhý záznam zvrchu na listu vpravo.
Naposledy upravil laplib dne pát bře 17, 2023 10:30, celkově upraveno 2
laplib
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 22, 2023 11:17
Oblast pátrání: Spytihněv, Topolná, Kroměříž

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod pavel.m » ned led 22, 2023 12:44

Není to Lipnicensis? Nějaká Lipnice? Třeba Lipnice nad Sázavou, nebo Lipník nad Bečvou, který je blíž. Ale nevím jak velké to v té době bylo.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod zburget » ned led 22, 2023 14:23

Lipnicensis určitě.
Lipnice nad Sázavou dost pravděpodobne ne. Odtamtud by do Spytihněvi jen tak snadno někdo nezabloudil. Úplně vyloučit se to ale nedá.
Lipník nad Bečvou je pravděpodobnější.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod Zora » ned led 22, 2023 14:30

pokud hledáte příjmení Burýšek, tak na MH je kromě Vašeho účtu ještě tento účet, tam je Burýšková k roku 1711. Nemám předplatné, takže snaD někdo z kolegů se podívá.
https://www.myheritage.com/research?s=1 ... vents=List

"rodopis Večeřova rodina"

Podle vyhledávání, tam tenhle majitel účtu má shodné osoby kolem r. 1770 s Vámi.

Zkuste hledat toto příjmení v Lánových rejstřících nebo v berní rule, mohlo (nemuselo) by se tam objevit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod pavel.m » ned led 22, 2023 14:34

https://2i.cz/i/UPu1T

Tohle je pod záznamem na MH.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod pavel.m » ned led 22, 2023 14:39

Ale co je asi nejpodstatnější... podle MH v Lipníku nad Bečvou Berglerovi žili. :)
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod pavel.m » ned led 22, 2023 14:41

Nějaký Bergler přišel do Lipníku z Koryčan, viz: https://2i.cz/i/UPx3x Mohl přijít se svým otcem, který mohl být Kryštof

A mají zajímavé jména. Zachariáš, Lazar, Samuel... jestli to nejsou Židé, nebo tak.
Naposledy upravil pavel.m dne ned led 22, 2023 14:42, celkově upraveno 1
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod Zora » ned led 22, 2023 14:42

Díky
Tak pokud jsem dobře pochopila, příjmení Burýšek je místní (Spytihněv), čili jsem asi nesprávně pochopila dotaz.. , který směřoval na původ příjmení nevěsty?

Uf, uf, nějak mě to tedy asi zmátlo... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod pavel.m » ned led 22, 2023 14:45

Já pochopil, že dotaz směřuje na nevěstu i ženicha.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod pavel.m » ned led 22, 2023 14:46

Tak jsem se doklikal na ten rodokmen geni ze kterého to je. Odkazy jsou na židovské matriky! Takže opravdu židé žijící v lipníku, narození jinde.

Zde: https://www.geni.com/people/Samuel-Berg ... 4194068107

EDIT: je dochováno a naskenováno mnoho knih gruntovních, svatebních smluv atd. Nevím zda se tam psali i židé, ale minimálně nákup toho gruntu by tam být mohlo: https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod Zora » ned led 22, 2023 14:56

a tady je odkaz na svatbu 1730 14. listopad

kdy se vdávala podle MH kateřina Švehláková a měla si brát Kristiana (zřejmě otce oněch tří synů)

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03460.jp2
---------
POchopila jsem to tak, že kolega hledá původ ženicha a nenašel, tak to zkouší přes obec, ze které pocházela nevěsta...
Z

problém je ovšem v tom, že příjmení je uvedeno jako Bureš,
Stávalo se, že syn měl v povědomí obyvatel zdrobnělé jméno, ale jistota to není...
Zase by to vysvětlovalo, proč se v minulosti nedá dohledat příjmení Burýšek...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod pavel.m » ned led 22, 2023 14:58

To zdrobnění jsem narazil už několikrát a pokaždé mě to zmátlo :D . Docela rychle se to dalo do pohybu. :D

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod Zora » ned led 22, 2023 15:07

Chce to dohledat narození dětí z manželství mezi Kristianem a Kateřinou , zda měli matku Kateřinu a jaké bylo zapsané příjmení...
To bych už nechala na kolegovi. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod zeter » ned led 22, 2023 15:10

u příjmení Burýšek nevím, ale u Berglerů bych si dal velký pozor na kolísání P-B - změna nebo záměna Bergler/Pergler se přímo nabízí.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: O 1773 Spytihněv latina - identifikace města

Příspěvekod Zora » ned led 22, 2023 15:15

Dívala jsem se do matriky Z, od r. 1790, je tam vždy Burýšek, tedy s B.

U židovských rodů, pokud tedy šlo opravdu o židovskou rodinu, je třeba mít přesně to, co píše Zeter, na mysli.
Osobně bych hledala těsně před svatbou i konverzi nevěsty, spíš než v Lipníku, tak ve Spytihněvu, případně ale i ve větší obci - městě v okolí...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků