Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod W4S3K » úte led 17, 2023 14:37

Dobrý den,
hledám tyto dvě lokality a bohužel zatím marně.

Libaunen
Zmíněno https://ibb.co/HYXsvhV , levá stránka, první záznam
Případně rovnou viewtopic.php?f=9&t=58522

Měl by tam dělat cca 1724 - <1747 František Loth (Lot) správce
Zároveň tipuji, že se zde mohl i oženit a porodit několik dětí.
Zatím jsem vyloučil (tím, že jsem nenašel žádný záznám s Lothem) tyto lokality: Libenice u Kolína, Libenice u Tábora, okolí Třebíče, Libice nad Cidlinou

Laukov
Z https://imgbb.com/jw6t74f (pravá stránka, druhý záznam)
Případně viewtopic.php?f=9&t=58554

Zde hledám Ignáce Lotha (Lota), který zde dělal správce od roku 1747 až možná do roku 1765
Tady jsem zatím vyloučil Loukov u Lipnice, Louka u Žumperku, Loukov u Semil.

Případně jednotlivá jména mám více rozebraná zde viewtopic.php?f=5&t=58564

Budu rád, za každý popstrčení dobrým směrem :)
Naposledy upravil W4S3K dne úte led 17, 2023 14:53, celkově upraveno 2
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Libaunens + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 14:49

Zdá se mně, že nemáte správně napsanou první lokalitu v textu - hledáte něco jako Libaune?

K tomu Loukovu
dávala sjem odkaz, ze kterého jsem četla, dnes se při otevření objevuje jen, že na wiki nic není. Podivné.
Takže
https://cs.wikipedia.org/wiki/Loukov_(D ... M%C4%9Bsto)

Je to odkaz na Loukov - Dolní město
Zde se píše:
Po třicetileté válce byl chrám přifařen k Humpolci a později k Lipnici nad Sázavou. Roku 1764 koupil Loukov od Karla Guolfingera, rytíře ze Steinsberka, Karel, říšský hrabě z Palmu, a roku 1798 jej spojil s lipnickým panstvím.

Zdá se, že dvůr byl velmi malý, dá se předpokládat, že by tam vrchnostenský správce snad ani nebydlel, ale jen občas zajížděl...
Netvrdím, že se jedná o správný Loukov, ale uvádím ho pro blízkost a vztah k Lipnici.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod W4S3K » úte led 17, 2023 15:01

Děkuji, opravil jsem první příspěvek.

Ten Loukov mě dost zaujal a je dost možné to bude přesně tak jak píšete. A když si to tady takhle vypisuju, tak koukám, že asi nemám další potvrzení, jak dlouho tam pracoval.
Při narození dcery v roce 1749 je zápis v Ledči, bez uvedení "pozice/postavení", ale jedna z kmoter je uvedena jako "z laukeho"
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 16:15

je to Libouň
https://mapy.cz/turisticka?planovani-tr ... 385378&z=8

tady je narození Bernarda petra Josefa, syn generosus? Ignatius Loth actualis.... dál je to na Vás, prostě na to skoro nevidím, děs, běs...

Pokud budete hledat event., další děti, pozor, musí se hledat pod farností Šlapánov, asi ne pod farností Louňovice Tam je sice index, nic v něm, ale svádí to :-)

Vycházela jsem z:
http://www.ceskasibir.cz/liboun.php

Další hledání ale nechám na Vás, fakt na to nevidím. Ale mám radost :-)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod W4S3K » úte led 17, 2023 16:26

wow, vy jste boží :-)) tohle přesně jsem potřeboval :)

nemáte k tomu prosím i datum?

A ještě jednou díky, mám obrovskou radost! :-)
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 16:32

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12860/56

omlouvám se, nepřiložila jsem odkaz v návalu radosti

vlevo dole, 6. srpna 1747
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod W4S3K » úte led 17, 2023 16:52

Úžasný... navíc si myslím, že by tady toho mohlo být daleko víc, protože Liboun se vztahuje primárně k Františkovi, tj dědovi Bernarda.
Jinak jsem si uvědomil, že i tuhle obec jsem koukal, akorát pouze přes index právě Louňovic... takže nebýt Vás, tak mě možná ani nenapadne se k týhle lokalitě znova vrátit a překontrolovat.

A přímo k záznamu..budu ho muset přepsat do patřičné sekce, určitě tam všechno nečtu... ale mám pocit, že už během tohoto narození Ignác pracoval opět jinde... tomu se říká pracovní fluktoace :-)
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 17:00

no, už jsme to psala, oni ti úředníci nějak rotovali, měnili postavení i lokality, jak, to nevím...
tady vidím, - nepřepisuju, na to nevidím,
aktualis - to by mělo asi být něco jako kancelista, (pracující v kanceláři)
ředitelství libouňského (panství)
ale víc ze mě "nedostanete" :-)

Ani nechci psát, kolik jsem jen dneska prohlédla matrik... :-) , mě tyhle záhadičky děsně lákají a pak mě štve, že to nemůžu najít . Tady se snad trošku zdařilo, dejte pak vědět.
Držím (nám) palce, jsem děsněěěěěěěěě zvědavá. :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 17:08

viewtopic.php?f=9&t=58522&p=272099#p272099

já jsem Vám tam vložila hrubý překlad toho sňatku,
tam se píše, že Ignác v době sňatku byl ředitelem panství Libouň, (jeho otec) František byl v době sňatku zemřelý a kdysi (za života) pracoval v KOlíně jako kvestor.
Čili . v Libouni budou matriční zápisy zřejmě jen pro Ignáce,
U zemřelého se skoro vždy píše poslední zaměstnání a poslední působiště...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 17:26

jen pro pořádek - tady umírá syn František Jan , při jehož porodu zemřela manželka Františka Lotha
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6701/142
první vlevo - není tam vidět příjmení, ale je uv edeno v indexu, asi je toto slovo v ohybu.
Je tam připsáno, kdy se narodil
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod W4S3K » úte led 17, 2023 18:21

Zora píše:http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=58522&p=272099#p272099

já jsem Vám tam vložila hrubý překlad toho sňatku,
tam se píše, že Ignác v době sňatku byl ředitelem panství Libouň, (jeho otec) František byl v době sňatku zemřelý a kdysi (za života) pracoval v KOlíně jako kvestor.
Čili . v Libouni budou matriční zápisy zřejmě jen pro Ignáce,
U zemřelého se skoro vždy píše poslední zaměstnání a poslední působiště...
Z

ahááá. Já žil v tom, že z toho Kolína právě odešel do Libouně.
A jelikož Františkovi stopy končí v Kolíně v roce 1724 a vim, že umřel před rokem 1747 a nebylo to v Kolíně, tak se mi to celkem i spojovalo.

Zora píše:jen pro pořádek - tady umírá syn František Jan , při jehož porodu zemřela manželka Františka Lotha
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6701/142
první vlevo - není tam vidět příjmení, ale je uv edeno v indexu, asi je toto slovo v ohybu.
Je tam připsáno, kdy se narodil
Z

Ano, toho mám, včetně narození o rok dřív. Manželka byla Karolína a zemřela ve věku 28 let. Tzn buď to byla Františková druhá manželka (a Ignác byl z prvního) anebo byl +- stejně starý a ještě se někde oženil. Nebo ho samozřejmě mohla mít ještě před Kolínem.

Zora píše:no, už jsme to psala, oni ti úředníci nějak rotovali, měnili postavení i lokality, jak, to nevím...
tady vidím, - nepřepisuju, na to nevidím,


No když si vemu,že ta doprava tenkrát taky nebyla úplně sranda.

Protože 1744 - zástupce purkrabího v Ledči
17.4.1747 - správce v Loukově (asi sedí, že tam mohl dojíždět spíše)
28.7.1747 - svatba v Ledči s místní Barborou
6.8.1747 - narození Berndarda v Libouni
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 18:26

teď jde o to, který Loukov, našla jsem jeden "podezřelý" u Mladé Boleslavi...

1744 - zástupce purkrabího v Ledči
můžete sem vložit odkaz nebo spíš rok a datum, příp. stránku , dohledám si to... ( mně se to úložiště zobrazuje nesprávně, moje chyba) nebo odkaz na fórum, kde se o tom psalo.
Z

edit
matně si pamatuju, že u svatby s Barborou měl napsáno Libouň... takže tam nebydlel... jen se tam oženil a prvního? syna povil v Libouni, kde ty další, to netuším...
nebo ten syn byl s jinou manželkou, to taky nevím, neb to byl r. 1747 a kř. jméno manželky nepřečtu :-(
aha, chtěla jsem se podívat do Libouně, zda tam nezemřela po porodu Bernarda manželka Ignáce, ale

Vážení uživatelé ebadatelny SOA Praha,
17.1.2023 ve večerních hodinách (a možná i v dalších dnech)
budeme provádět upgrade některých komponent systému,
proto prosím počítejte s nedostupností aplikace.
Z. Knop, správce ebadatelny

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 18:37

Ignác se s Barborou ženil jako svobodný (neoženěný), čili by to měla být jeho první manželka.
Můžete se, prosím, podívat, kdy se konala ta jejich svatba? Já na tom úložišti nemám šanci cokoliv přečíst... Vrtá mně hlavou, že asi musel Ignác jet do Ledče ještě před svatbou, aby stihl zplodit potomka...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod W4S3K » úte led 17, 2023 18:58

Ta svatba byla určitě v Ledči (Barbora byla dcera učitele), viz právě: https://ibb.co/HYXsvhV , levá stránka, první záznam

Zora píše:Ignác se s Barborou ženil jako svobodný (neoženěný), čili by to měla být jeho první manželka.

To jsem myslel k Františkovi. Ignác žil s Barborou až do roku 1785/86, kdy oba umřeli (teoreticky samozřejmě šance, že první Barbora umřela a našel jinou stejného jména)

Zora píše:744 - zástupce purkrabího v Ledči
můžete sem vložit odkaz nebo spíš rok a datum, příp. stránku , dohledám si to... ( mně se to úložiště zobrazuje nesprávně, moje chyba) nebo odkaz na fórum, kde se o tom psalo.
Z

Zkusil sem to nahrát na jiné uložiště, případně jde Ledečskou faru - 2518/151
https://2i.cz/i/UlwVO
jde o levou stránku a poslední záps, je tam jako kmotr

Zora píše:matně si pamatuju, že u svatby s Barborou měl napsáno Libouň... takže tam nebydlel... jen se tam oženil a prvního? syna povil v Libouni, kde ty další, to netuším...

Zatim mám potvrzení narození dalšího dítěte a to 15.2.1749 v Ledči 2518/238
https://2i.cz/i/Ulxr3 (levá stránka, 4.záznam)

Za mně to vypadá, že Ignác mezi lety >1744 až 1747 se zdržoval v Ledči, kde mimo jiné spravoval Loukov u Lipnice (pravděpodobně), pak se dost možná jen na dva roky přesunul do Libouně u Blaníku, aby se v roce 1749 (z neznámého důvodu) vrátil do Ledče.
Pak je dlouhá mezera a až v roce 1765 se do Ledče vrací jako "nadhajný". Mizí 1769, aby se přímo nebo přes nějakou zastávku dostal do Bohdanče (spolu s Bernardem, který tam už zakoření), kde dělá do smrti 1785 správce.
W4S3K
 
Příspěvky: 875
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Libaunen + Laukov (hledám lokality)

Příspěvekod Zora » úte led 17, 2023 19:27

Pěkně jsem to zamotala . Proč dotaz na přesné datum svatby?
Ignác se oženil s Barborou v Ledči v r. 1747. Ok, Přesné datum? Zkusím se podívat.
Když se jim totiž narodil Bernard 6. srpna 1747, tak jaksi musel být počat už v roce 1746.... (jako bych nic neřekla, :-) )

Je možné, že Ignác dostal místo v Libouni - jakože +- ke svatbě... To bylo dost běžné, že se u zaměstnanců panství v době kolem svatby měnilo působiště, prostě povýšil... , a pokud se v Libouni nenajde nic dalšího, tak zase někam přesídlil, tedy do Ledče a pak zřejmě zase jinam...
Bože, bože, to je horší, než hledat pastýřské rody...
Asi to nechám na příště... Nemyslí mně to. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků