VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Hilvar » stř lis 02, 2022 16:44

Dobrý den,

prosím o pomoc s bádáním, zasekl jsem se v tomto pochvalovském záznamu narození Alžběty Holé (3. řádek):
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... cc54ff37d9

Vše si víceméně dokažu přečíst sám. Mám ale problém s hledáním rodičů matky Kateřiny.

Víme že:
- otec Kateřiny je Matěj Aulický z Nových Smilovic;
- matka Kateřiny je Kateřina dcera Tomáše Daňka z Křečovic (nebo Krušovic) a manželky jeho Anny roz. Tabulkové.

Nevíme:
- datum narození ani úmrtí Matěje Aulického. K úmrtí zřejmě nejsou knihy a k narození stopa nejspíš vede někam do Solopysk (u Konětop);
- zda-li to jsou Krušovice nebo Křečovice. Tak jako tak jsem nikde žádné Daňkovi nenašel, ani s tím spojené údaje o příbuzných;
- místo narození Anny Tabulkové a s tím spojené údaje o příbuzných.

Děkuji za každou pomoc!
Naposledy upravil Hilvar dne stř lis 02, 2022 17:02, celkově upraveno 1
Hilvar
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned lis 14, 2021 20:39

Re: Zaseknutý na mrtvém bodě - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Zora » stř lis 02, 2022 16:52

Postupujte tak jako všichni ostatní. Text přepište do sekce Čtení, kolegové Vám ho doplní nebo opraví a pak je možné bádat, či pomáhat v hledání.

Z

edit,
Už jste byl na přepisování upozorněn dříve, ani jste nezareagoval, třeba ze slušnosti...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zaseknutý na mrtvém bodě - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Hilvar » stř lis 02, 2022 17:02

Je to spíš multitématický problém, proto jsem ho dal sem. Přesunu to tedy do Čtení. Děkuji
Hilvar
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned lis 14, 2021 20:39

Re: VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Zora » stř lis 02, 2022 17:05

prvotní je vždy - mít správně přečteno. Nejde o žádný multitématický problém.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod zburget » stř lis 02, 2022 18:47

Já bych tohle tady tak kriticky neviděl - ten dotaz klidně mohl přistát i v místopise…

Je fakt, že to má tazatel z většího přečteno v podstatě správně, vyjma právě nejistoty dvou místních názvů. Určitě není k zahození to mít přečtené pčesně správně (v sekci čtení), ale tam je to opravdu potřeba přepsat tak, jak je to zapsáno v záznamu. Tady se ale jedná o dotaz vlastně na něco jiného, tak si tady dovolím odpovědět.

- datum narození ani úmrtí Matěje Aulického. K úmrtí zřejmě nejsou knihy a k narození stopa nejspíš vede někam do Solopysk (u Konětop)
Správně, tohle neznáme a z tohoto zápisu se to ani logicky dozvědět nemůžeme. Podle formulace zápisu lze předpokládát, že v době křtu Alžběty byl Matěj ještě naživu. Na základě čeho jste přesvědčen, že není k dispozici úmrtní matrika, ve který by byl Matěj zapsaný? Na základě čeho jste přesvědčen, že stopa k narození vede do Solopysk? O něčem takovém v tomto záznamu není ani náznak a zjevně vycházíte z nějakého jiného pramene, který nám zde byl poctivě zatajen.

- zda-li to jsou Krušovice nebo Křečovice.
Křečovice.
Tak jako tak jsem nikde žádné Daňkovi nenašel, ani s tím spojené údaje o příbuzných
Buď nehledáte ve správných Křečovicích a nebo nehledáte dobře.

- místo narození Anny Tabulkové a s tím spojené údaje o příbuzných.
No, je tam napsáno Ra[z|g|y]low - těžko říct, co to je. Může to být klidně něco zkomoleného, co zapisující neznal a tak to zapsal tak, jak rozuměl.

Bylo by dobré napsat, co všechno jste už našel, odkud jste čerpal informace. Jestli z tohohle jediného záznamu o narození Alžběty, tak to asi není ten nejlepší pramen. Minimálně by nebylo od věci najít sňatek Vojtěcha a Kateřiny, protože tam by mohla být nějaká další indicie. Případně najít další děti Vojtěcha a Kateřiny, třeba tam bude něco napsáno jinak, čitelněj, přesněj,…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Zora » stř lis 02, 2022 18:55

Inu, vzhledem k tomu, že se tazatel čtení a přepisu v originále vyhýbá, já to vidím jako nesprávný postup, na tom ovšem už nic nezměním.
Podle výměny SZ má další "internetové zdroje".

Slíbil, že přepíše, ale zatím se věnoval jen výměně SZ, asi si to, stejně jako zmíněný příspěvek se soudními zápisy, vyřešil jinde.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod zburget » stř lis 02, 2022 19:05

Jako přečtené to má v podstatě asi správně, jen neví dva místní názvy. S tím mu pomoct můžeme klidně i tady.
Já ale hlavně nepochopil, na co se vlastně ptá. Co vlastně hledá? Z jakých informací vychází? Co už našel, co už prohledal?
Vypadá to, jako by při hledání přeskakoval jednu celou generaci - takže v jeho postupu je zjevně něco špatně. Jenže nevíme co, protože nám dostatečně nepopsal, co dělá.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Zora » stř lis 02, 2022 19:21

Kdyby hledal správně, tak zjistí, že

https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99e% ... stn%C3%ADk)

Křečovice má více sídel:

Křečovice, obec v okrese Benešov
Křečovice (Onomyšl), část obce Onomyšl v okrese Kutná Hora
Křečovice (okres Semily), vesnice v okrese Semily
Křečovice 1.díl, díl vesnice Křečovice, část obce Žernov v okrese Semily
Křečovice 2.díl, díl vesnice Křečovice, část obce Rovensko pod Troskami v okrese Semily

Není nic snazšího, než hledat na netu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Hilvar » stř lis 02, 2022 21:48

Tak teď teda nevím, jestli to řešit tady nebo v sekci čtení, kam jsem už tentýž dotaz vložil, a to jak s originálním tak i s českým přepisem.

Každopádně doplňuji chybějící údaje.

Indicie vedoucí k Mathiasovi Aulickýmu:
Ze zápisu narození Adalberta Holýho v Pochvalově č. 6 se zdá, že byl Mathias ještě živ:
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 601b396268

Dva roky na to se po smrti Adalberta Holýho narodil další Adalbert Holý a tam je už jasně zřetelný křížek před jménem Mathias:
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 42d7e59bf7

Na webu SOA Litoměřice jsem nenašel žádnou matriku zemřelých pro Nové Smilovice a ve Starých Smilovicích žádný Aulický nefiguruje. Matriky Nových Smilovic začínají až rokem 1802 a v těch ze Starých Smilovic jsem ani v narozených žádné Aulické nenašel. Úspěch se dostavil až v matrice oddaných O • 1802-1913 I-O • 1802-1913 inv. č. 181/27, kde jsem našel pár sňatků Mathiasových dcer:
Monika Aulická, 4.řádek (1. vyplněný)
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 674a6768c1

Kateřina Aulická s Adalbertem Holým (rodiče výše uvedených dětí Alžběty / Elisabethy a dvou Adalbertů), 1.řádek
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... b3fb63f3eb

Johana Aulická, 3.řádek - potvrzuje úmrtí Mathiase před r. 1819
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... c33928a9a1

a v sousedním Hříškově jsem pak našel i svatbu Václava Aulického, 4.řádek
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... f127e22d6a

Tvrzení, že stopa vede do Solopysk u Konětop je založeno na dvou pilířích:
1. Aulických zde žili v první polovině 18.stol. a shodou náhod zde 16.8.1772 v č. 13 umírá jistý Mathias Aulický, 4.řádek vlevo
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 30f148fef2
2. Objevil jsem tento záznam sňatku Josepha syna Mathiase Aulickýho ze Solopysk, 2.řádek
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 30c2ee38bb

Pokud mi nic neuteklo, tak uvedený Mathias, byť 2x ženatý, neměl mezi svými potomky žádného Josepha.

Že některé internetové zdroje, rozuměj MyHeritage, jsou plné chyb je snad nad Slunce jasné, jinak bych každý záznam neověřoval v knihách a zde na foru nežádal o radu. Děkuji proto za potvrzení těch Křečovic, myslel jsem si to také. Zdá se, že v Křečovicích u Benešova by mohl nějaký rod Daňků v polovině 18.stol. existovat. Je mi ale především záhadou ten Mathias Aulický, manželka Kateřina roz. Daňková a jejich děti - kde se vzali, tu se vzali a pak (asi byli kouzelní), zmizeli...
Hilvar
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned lis 14, 2021 20:39

Re: VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Boza » stř lis 02, 2022 22:42

Aha, tak ono se to už řeší tady, pardon - nevšiml jsem si.

Pro Hilvar:

U svatby Johanny 1819 máte jasné vodítko vedoucí ke správným Křečovicím - Tloskauer herrschaft - panství Tloskov. Takže co se K. Daňkové týče, ta se snad tam narodila někdy před rokem 1763 - tamní IxN obsahuje jak Daněk, tak Tabulka. Bohužel fa. Neveklov u SoA Praha neobsahuje žádné indexy, takže ručně.

Horší bude sňatek Aulického /nebo Oulického.../ - ten se musel konat někdy před rokem 1780, protože Monika vdaná 1805 má udaný věk 24 let. Z toho vychází můj odhad narození K. Daňkové před 1763. Ve fa. Neveklov jsem sňatek M. Aulický x K. Daňková neviděl (četl jsem ovšem dost narychlo).

Nové Smilovice vznikly asi r. 1802, klidně se mohlo jednat o dosídlení "zdaleka".
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Hilvar » čtv lis 03, 2022 10:57

Díky moc Bozovi za postrčení :) Prolezl jsem oddací matriku Neveklov 04 a našel tam tehle záznam, 2. vpravo:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9723/153

Tomáš Daněk se shoduje, nevěsta Anna taky, dokonce i místo původu - Razlow = Radslavice, jak bylo uvedeno v původním zdroji od Alžběty Holé, jen to příjmení nevěsty mi nějak nehraje...(vlastní dcera Jana Kapiroha??). Myslíte, že by to mohlo být ono?

Ale co s těmi Aulickými...je to oříšek. Zkusím možná varianty jména Oulický / Úlický, moc tomu ale nedávám...
Hilvar
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned lis 14, 2021 20:39

Re: VYŘEŠENO - N Pochvalov 1829, Němčina

Příspěvekod Boza » čtv lis 03, 2022 11:52

Kapinosa spíš... co se týče s tak hned vedle je zewsy. Jestli je to ono, neposoudím, třeba měl T. Daněk dvě ženy a každá se jmenovala Anna. Tu druhou si klidně mohl vzít na stará kolena, po nějakých 40ti a více letech už bylo každému jedno, jaké měla babička příjmení.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků