Vyřešeno, Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Vyřešeno, Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Lukyn » stř říj 19, 2022 0:26

Prosím o pomoc s určením obce, z níž pochází otec ženicha, hned první záznam (26. únor 1805) zde:
https://matriky.online/zamrsk/000-00227 ... 56&y=0.223
Já tam čtu: "Franz? syn + Josepha Sazawy ??? z Blazovic?"
Problém je, že takové obec v blízkosti Hlinska není...
Děkuji!
Naposledy upravil Lukyn dne čtv říj 20, 2022 16:46, celkově upraveno 1
Lukyn
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned pro 20, 2020 14:53
Oblast pátrání: Zámrsk, Žďár n. S.

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Zora » stř říj 19, 2022 3:24

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00360.jp2

Poslední vpravo

Problém byl, že obec není u Hlinska, dobré je, že je u Brna :-)
Obrovský problém ale možná bude pravděpodobně s další (starší) generací, neb otec byl Verwalter, tedy správce ...odněkud zřejmě přišel, někde se oženil a někde zemřel.

Blažovice patřily brněnským dominikánkám, tedy Klášteru sv. Anny, ovšem klášter byl v roce 1782 zrušen a obec patřila pod náboženský fond.

Našla jsem ještě mladšího bratra, narozeného v roce 1786 třetí vlevo
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00390.jp2

U svatby je otec ženicha psán jako zemřelý,

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Lukyn » stř říj 19, 2022 10:25

Moc děkuji, jste obdivuhodná!
Ty Blažovice jsem předtím našel, ale vůbec mě nenapadlo, že by to opravdu byly ty u Brna, mám v rodokmenu kolem 400 přímých předků a ani jeden nepocházel z obce vzdálené víc než pár desítek km (všichni jsou z východních Čech), tak jsem předpokládal, že spíš špatně čtu...
Přeji Vám hezký den, Zoro!
Lukyn
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned pro 20, 2020 14:53
Oblast pátrání: Zámrsk, Žďár n. S.

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Zora » stř říj 19, 2022 10:52

Ženich byl také správce - Questor, čili - tam bude hodně problémů, kolega sem dával "ročenky", netuším, jak se to jmenuje z hlavy, ale jsou tam uvedeni všichni instalovaní panští úředníci, tedy i správci.
Pokud nenajdete tento příspěvek s "ročenkami", večer se Vám podívám...

Ještě jeden matriční zápis vlevo ten přeškrtaný - zřejmě bylo tohle dítě Franz d. Paula přepsáno do další matriky, viz můj předcházející příspěvek.
Ale další dítě, nepřeškrtané, Nepomucena Josefa Barbora mělo za kmotra Josefa Sázavu a Josefu Kemschin? (nepřečtu).
Jak Josef, tak i tato žena mají označení dominis, domina, tedy patřili k váženým osobám.
Josef chodil za kmotra úředníkům ze zámku, dalo by se předpokládat, že ona tajemná žena Josefa K. je buď z rodiny rodičů - tedy ze Starého Brna, nebo naopak z rodiny Josefa Sázavy.
Jeho manželka velmi pravděpodobně jako kmotra k tomu křtu jít nemohla, sama porodila a do kostela mohla až po úvodu, (dnes bychom řekli po konci šestinedělí).
Žádnou ani maličkou další stopu se mně zatím nepodařilo objevit. Mám mezi správic ( a dalšími úředníky) několik hledaných osob, takže třeba budeme mít štěstí oba. Držím palce.
Z


https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00480.jp2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Lukyn » stř říj 19, 2022 16:40

Žasnu, jak dokážete "dávat věci dohromady"! Bohužel se mi nic dalšího o Josefu Sázavovi zatím nepodařilo objevit. Pokud byste věděla o těch seznamech správců, bylo by to skvělé!
Moc děkuji za vše!
Lukyn
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned pro 20, 2020 14:53
Oblast pátrání: Zámrsk, Žďár n. S.

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Zora » stř říj 19, 2022 16:51

tu ročenku, jak jsme to nazvala, Vám vyhledám za okamžik.
na genteamu, nevím, jestli jste členem, je spousta příjmení Sazawa, především ve Vídni, stopu vedoucí k Vašemu Franzovi, tedy něco kolem otce Josefa, jsem zatím nenašla...
Pro jistotu - na genteamu musíte být přihlášen, ale je to bezplatné.

https://genteam.eu

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Zora » stř říj 19, 2022 16:53

od kolegy Sil - moc dobrá a současně pro něj otravná práce... Ještě jednou dík :-)

viewtopic.php?f=19&t=57593&p=268987#p268987

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Zora » stř říj 19, 2022 17:06

Já přesunu tenhle příspěvek do Hledám pomoc.
Přečetl jste správně, ženich byl nalezen, tak ať se nám to tady nehromadí . třeba bude někdo mít nápad, možnost, jak postupovat dál.

Jestli souhlasíte, dejte, prosím, vědět. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Zora » stř říj 19, 2022 19:19

https://matriky.online/zamrsk/000-00220 ... 97&y=0.259
Matrika Hlinsko, část pro obec Blatný

Já toho moc nepřečtu, nosím brejle, (předem se omlouvám) ale zdá se mně, že zde se narodila Kateřina, otec Jan Sazawa, baráčník.,
druhý zápis vlevo

Z
Kde se tam to příjmení vzalo?
Že by se tam rodina (třeba po smrti otce Josefa) přestěhovala z Blažovic za Franzem?
Nebo je to tam běžné příjmení a Josef odsud také pochází?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Lukyn » čtv říj 20, 2022 9:54

Dobrý den, ano, souhlasím. Moc děkuji všem za pomoc a aktivitu, omlouvám se, že jsem dlouho nereagoval, jsem tyto dny hodně pracovně vytížen, tak se k pátrání dostávám jen po chvilkách.
Vypadá to, že příjmení do oblasti Hlinska zanesl právě tento Josef S., pak se tam poměrně rozšířilo - prababička byla z devíti dětí (ovšem jen dva bratři), její otec (vnuk Františka) měl také hromadu sourozenců. Pak však příjmení zřejmě vymíralo, dnes je výskyt jen okolo 30 lidí v celé ČR a téměř výhradně v okolí Hlinska, u Brna nic, takže bych si tipnul, že Josef Sázava od Brna vůbec nepocházel (jinak by tam zanechal nějakou stopu v potomcích)... To by podporovalo teorii o přistěhování zbytku rodiny. Snad opravdu je původ v Rakousku, s tím nemám zkušenosti, dosud byli všichni moji předci "jen" vesničané z východních Čech, Češi jak poleno...
Lukyn
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned pro 20, 2020 14:53
Oblast pátrání: Zámrsk, Žďár n. S.

Re: Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Zora » čtv říj 20, 2022 10:17

sorry, ale to příjmení tam Josef nezanesl. ani Franz nezanesli... Vyskytovalo se tam i v dřívějších matrikách. Procházela jsem pouze indexy a to z části...
Spíš to vypadá, že se Franz vrátil na místa svých předků.


Uložila jsem si jen něco,
např. r. 1767, dítě Josef Marcus, rodiče Josef a Anna Sazava
vlevo poslední

https://matriky.online/zamrsk/000-00218 ... 81&y=0.553

Vůbec netuším, kdo byl otec Josef Sázava, snad možná třeba Váš Josef, ovšem asi tedy první manželství.To jen vymýšlím.

V indexech je více Sázavů, je třeba to asi projít velmi pečlivě...

Omlouvám se, ráda bych pomohla, ale finišujeme s rekonstrukcí domu a ženská patří v této době ke kýblu, nebo rýči, neb na zahradě to také vázne :-)

Máte narození nějakých dětí Franze? Když tak vložte, prosím. Z

Přesunu
edit, když tak si změňte trochu předmět , aby bylo vidět, co, koho hledáte.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyřešeno, Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Lukyn » čtv říj 20, 2022 17:42

To je jasné, už takto jste udělala moc a velmi za to děkuji. Budu asi pátrat v jiné větvi rodokmenu ;-)
Jinak z dětí Franze mám Josefa (1808–1886) a Franze (1817–1817).
Hezký večer!
Lukyn
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned pro 20, 2020 14:53
Oblast pátrání: Zámrsk, Žďár n. S.

Re: Vyřešeno, Matrika O, Hlinsko 1805, čeština

Příspěvekod Zora » čtv říj 20, 2022 17:50

Na ty děti vložte odkazy, prosím... musela bych to vyhledávat...
Doporučuji ještě chvíli vytrvat, nějaká cestička se třeba najde...
Franz se ženil z domu č. 75, znáte jeho historii - míněno z matrik, kdo tam bydlel dříve... sŃatky, úmrtí, narození dětí před Františkovou svatbou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků