Vdovec psán jako svobodný?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Vdovec psán jako svobodný?

Příspěvekod Ellise » pát srp 26, 2022 13:45

Dobrý den,

pátrám po rodu Malinových z Javorovce (okr. Uherské Hradiště) a zastavila jsem se u Ignáce Maliny, respektive jeho otce Pavla. Vezmu to chronologicky. Našla jsem pár Pavel Malina + Barbora Batušková svatba (vlevo, třetí odspodu). Ženich zapsán jako svobodný z Javorovce, otec neuveden. Poslední dítě Pavla a Barbory (Veronika 1. 8. 1730 - 30. 9. 1733) má jako kmotry uvedeny Jiřího Šimka s Kateřinou, křest (vlevo, 5. odspodu). Barbora 8. 4. 1733 umírá. Deset měsíců poté se žení Pavel Malina s Annou Šmrholovou, svatba (vlevo, 1. shora). Pavel je zapsán jako svobodný z Javorovce, otec neuveden. Pavel s Annou měli 8 dětí, mezi nimiž je můj předek Ignác Malina. Za kmotra jim chodil vždy někdo z rodiny Jiřího Šimka nebo Petra Kadlčíka. Jejich prvnímu dítěti Veronice šli za kmotry Jiří Šimek s Kateřinou, křest (vlevo, 4. shora). Když jsem hledala narození mého Pavla v Javorovci nenašla jsem žádného až do roku 1693, to by se ženil jako svobodný v jedenačtyřiceti. Proto mě napadlo, jestli Pavel – manžel Barbory a Pavel – manžel Anny nejsou jeden a ten samý. Prohledala jsem matriku zemřelých a našla úmrtí (vpravo, 6. shora) pouze jednoho Pavla 18. 1. 1763, věk 68 let. V terezíánském katastru (1755) uveden pouze jeden Pavel Malina. Háček je v tom, že oba Pavlové měli dceru Marinu, obě Mariny se dožily dospělosti a vdaly se. Tedy jedna je křtěná Mariana, druhá Marina, ale to se, myslím, moc neřešilo.
Mariana *1710, křest (vlevo, poslední), 1730 sňatek (vpravo, poslední)
Marina *1745, křest (vpravo, poslední), 1775 sňatek (vpravo, 2. odspodu)

Pokud bych přistoupila na to, že Pavel je jeden, pak by se poprvé ženil v 15 a půl letech (*1693). Jediný další Pavel se narodil v roce 1684 a roku 1710 umírá jako svobodný. Myslíte si že je možné, že existoval jen jeden Pavel? Stalo se vám někdy, že byl u svatby místo vdovce uveden svobodný mládenec, nebo, že by měl jeden člověk dvě děti stejného jména, když to první nezemřelo? Jinak gruntovnice asi nepomůžou. Nejstarší jsou z roku 1735. Jediný zajímavý zápis to celé spíš zamotává – 1. snímek, 2. snímek. Pavel Malina daroval půl achtele vinohradu dceři Marině provdané za Martina Kašného. Roku 1773 zdědil vinohrad Jan Juřica neb Kašný, syn Mariny Kašné roz. Malinové. Poté vinohrad koupila Veronika Čechová roz. Malinová, a to od svého strýce Jana Juřici.

Budu ráda za jakékoli zkušenosti, postřehy a rady.
Ellise
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Vdovec psán jako svobodný?

Příspěvekod zburget » pát srp 26, 2022 14:23

Vezmu ty odpovědi trochu od konce:
Zatím se mi nestalo, že by měl jeden otec dvě děti stejného jména, i když se oženil podruhé. Na druhou stranu - první Marina už byla v době narození té druhé 15 let vdaná - takže čert ví, co se farářovi prohanlo při křtu hlavou. To, že by u vdovce někdo napsal, že je svobodný, se stát může. Jednoduše chyba v zápisu. Nic neobvyklého.
Nicméně svatba v 15,5 letech je u kluka dost nepravděpodobná, i když ne úplně nemožná. Jo, kdyby se v 15,5 letech vdávala holka, to by bylo pravděpodobnější, i když taky poměrně vzácné. To už mi přijde pravděpodobnější, že se ženil v jednačtyřiceti, jako svobodný.

No, ale mluvíte o druhém Pavlovi, který e narodil 1684 - to by byl dobrý adept na svatbu v roce 1709. Máte jistotu, že zemřel v r. 1710? On taky mohl být klidně jen jeden Pavel, ale právě ten z roku 1684 a v roce 1710 zemřít ten narozený 1693. Jestli někdo při úmrtí hledal narození, mohl najít toho špatného Pavla a dál to neřešit. A nebo tam opravdu mohl být ještě jeden další, třetí, Pavel. A v matrikách klidně může být binec a chybět tam spousta záznamů o křtech a úmrtích.
Stejní kmotři by se v případě dvou různých Pavlů dali vysvětlit i tak, že ti Pavlové byli bratranci a chodili jim za kmotry třeba prarodiče.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vdovec psán jako svobodný?

Příspěvekod Ellise » pát srp 26, 2022 14:46

Jistota tam není. Pavel, který zemřel (vpravo, 4. odspodu) 4. 6. 1710 má psáno cca 24 let. Otec bohužel uveden není. Staršímu Pavlovi by v té době bylo šestadvacet, mladšímu téměř sedmnáct.
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Vdovec psán jako svobodný?

Příspěvekod Mistr Jan » pát srp 26, 2022 14:54

Já tedy jen dodám, že jsem se s dvěma dětmi jednoho jména (stejných rodičů, resp. alespoň otce) již několikrát setkal. Přikládám snímky ze soupisů poddaných:
https://ibb.co/rp9PYKP rok 1688, Jan (*1670) a Jan (*1686) Diepoldovi ze Lhoty pod Džbánem
https://ibb.co/T1Hd70L rok 1664, Marie starší (*1651) a Marie mladší (*1656) Knoblochovi u otčíma Kusého z Dokes u Kladna
https://ibb.co/k8qfBrm rok 1663, Václav (*1647) a Václav mladší (*1649) Landovi z Vinařic u Kladna

Obvykle to bývalo tak, že byly obě děti pokřtěny po jiném světci – tedy zrovna Jan mohl být jednou Jan Křtitel a podruhé Jan Evangelista (třeba). Podobně mohla být Marie jednou po Panně Marii, podruhé po Marii Magdaleně. Ten Václav mi ovšem zůstává záhadou, neboť co vím, tak sv. Václav je jen jeden. :-)

J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Vdovec psán jako svobodný?

Příspěvekod Ellise » pát srp 26, 2022 18:17

Děkuji za reakci. V jedné větvi mám Jana Martina a Jana Jiřího stejných rodičů, ale tohle jsem ještě neviděla :)
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků