Hledám Jana Voráčka, narozeného 1713

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » pát srp 19, 2022 15:44

Možná by pomohlo vypsat tabulku, koho jste našel,
zdroj, odkaz, rok, poddaný komu a další podrobnosti.
I narození dětí, kde je uveden otec a jeho příslušnost k panství. Nějak se to všechno střídá... mění.,..

Teď jste našel úmrtí Jana Voráčka r. 1785, věk 85 roků, úmrtí pravděpodobně jeho manželky - vše v Měchnově č. 4. kde bydleli zaměstnanci panství - (Zřejmě šlo o běžný panský (hospodářský) dvůr a ty, kteří tam pracovali, v Měchnově jsem jinou panskou budovu nenašla)
Z knihy máte informaci o J. Voráčkovi, který bydlel v roce 1770 ve Šternově a měl 46 let.
Našel jste ho? Máte alespoň jeho úmrtí? Víta jak tento Jan souvisí s Janem z Měchnova?

Ještě by mě zajímal odkaz na nějaký mladší matriční zápis, ze kterého vyplývá, že manželská dvojice Jan + Dorotea jsou s naprostou jistotou Vaši předci.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » pát srp 19, 2022 15:55

Mistr Jan píše:Jen tedy dodám, že v soupisu poddaných panství Český Šternberk není v roce 1746 pod vsí Šternov Voráček žádný.
J


Je to zapeklité, hledaný Jan se ženil v roce 1751 a měl u dětí uvedené poddanství k panství vévodkyně Toskánské, což s jistotou není Český Šternberk.


v roce 1762:
....Léta páně 1762 dne 13. července v kostele děkanském sv. Bartoloměje divišovském ode mě, pátera Martina Průchy, kaplana místního, pokřtěn byl Jakub, manželský syn Jana Voráčka, poddaného spolu s dětmi /mužského pohlaví/ k panství černokosteleckému,
viewtopic.php?f=9&t=57834&p=268095&hilit=sex%2A#p268095

tady je svatba
vlhttp://genealogie.taby.cz/viewtopic.p ... it=1751evo pátý, tam je tedy uvedeno, že ženich je z Zminkowitz, ale poddanství tam nevidím uvedené. (můžu se mýlit nebo blbě vidět)
přepsané to není...

Ještě někde
Jan Nepomuk syn otce Jana Voráčka, poddaného princezně Toskánské.
viewtopic.php?f=41&t=57838&p=268106&hilit=tosk%C3%A1nsk%2A#p268106

Možná dělám někde chybu, je to strašně zmatečné , nepřehledné a bez jistoty.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Mistr Jan » pát srp 19, 2022 16:13

Já vím, vybavuju si to. Jen tedy když jsem měl soupis pro Šternberk po ruce, tak ujištění, že tam fakt nebyl.
U tohoto záznamu o svatbě, je udělaná vsuvka a pod záznamem připsáno, že byl poddaný k panství Kostelec nad Černými Lesy. Jsou tu od jednoho kolegy k dispozici soupisy i pro toto panství (http://rodokmeny.unas.cz/), avšak tam v rejstříku vsí nic podobného nevidím.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2940
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » pát srp 19, 2022 16:15

a napadá Tě jakákoliv souvislost s nějakým panství vévodkyně Toskánské?
Já to tam vůbec neznám a musím všechno lovit na netu.,..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Mistr Jan » pát srp 19, 2022 16:35

Mně do toho nezapadá to panství Kostelec. Kdyby přišel Voráček z Mikovic u Kralup, byl by poddaný k panství Zvoleněves, pod který Mikovice patřily od roku 1668 – a mezi lety 1689 a 1741 je vlastnila Anna Marie Františka Toskánská, která tehdy držela obrovské množství vsí, v této oblasti spolu se Zvoleněvsí i panství Buštěhrad a Tachlovice. Po její smrti to všechno zdědila její dcera a pak si to přehazovali vévodové bavorští. K Tachlovicím mám poznamenáno toto:

Posloupně bývají uváděni bav. kurfiřt Maxmilián Josef (1754–1774), Karel August, vévoda z Zweibrückenu (1774–1784), Kristián August z Waldecku (1784–1790?), poté znovu Karel August (1795–1805), bratr císaře Ferdinand III. Toskánský (1805–1824?) a nakonec jeho syn Leopold II. Toskánský (1824?–1847).

...ale Zvoleněves to pak později mohl mít trochu jinak.
Ten Kostelec mi tam nesedí proto, že byl vlastněn vévodkyní Savojskou (https://cs.wikipedia.org/wiki/Marie_Ter ... ojsk%C3%A1), ale jak poslal Boza, v jednom ze zdrojů (https://www.pamatkovykatalog.cz/kostel- ... h-14770067) ji nazývají jako kněžnu Toskánskou (sic!), takže s tím co dočinění mít teoreticky mohla. Pak by mi ale zase nesedělo jméno vsi.

Bohužel zrovna k Mikovicím nic ofoceného nemám, mám jen gruntovnici 1654-1750 pro Olovnici a Dolany nad Vltavou. Příjmení po chalupě v této oblasti bych považoval za relativně ojedinělé, ale nevylučoval bych ho. Jeden jeho případ mám mezi předky ve Starých Ouholicích, což je jen pár kilometrů severně.


EDIT: Teď čtu tohle vlákno: viewtopic.php?f=9&t=57838 ...a jsem zmatený. :-) Pardon, je to pro mě hrozně nepřehledné. Kde se vzalo 16. 10. 1725 a panství Hrádek?? Z jakého zdroje...?
J
Naposledy upravil Mistr Jan dne pát srp 19, 2022 16:56, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2940
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » pát srp 19, 2022 16:54

viewtopic.php?f=9&t=57846&p=268154&hilit=1725#p268154
Záměna chybně Strejček místo Voráček.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » pát srp 19, 2022 16:55

Psala jsem kolegovi, že doporučuji udě+lt přehlednou tabulku, co ví o Janu Voráčkovi a z jakého zdroje. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Mistr Jan » pát srp 19, 2022 16:55

Zora píše:http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=57846&p=268154&hilit=1725#p268154
Záměna chybně Strejček místo Voráček.
Z

Ahaa, už chápu, díky.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2940
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » pát srp 19, 2022 18:53

pro kolegu BADATEL

já už víc nevyčtu, nenamyslím, nenajdu. Držím palce, ať se Vám zadaří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » pát srp 19, 2022 19:43

jediné, cop je zvláštní, že Dorotea zemřela, pokud dobře čtu, v Měchnově a jeji manžel jako vdovec ve Šternově, zřejmě tedy ale u zemřel u syna.

Možná ještě zkusit vyhledat, zda se nenarodila dcera, pak by třeba u její svatby bylo něco více, ale to už "vařím" z hlavy.
Jana Voráčka jsem třeba našla narození c Chrástu, cca r. 1703, blizounko jsou Namnice... ale Chrást nepatřil k Černokosteleckému panství.
A vůbec není známé křestní jméno otce Jana Voráčka, ani žádné další vodítko... Takže fakt netuším...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod zburget » sob srp 20, 2022 8:19

BADATEL píše:Úmrtní list Jana Voráčka:
Jen pro upřesnění pojmů - tohle není úmrtní list, ale matriční záznam o úmrtí. To je dost podstatný rozdíl.

O šlechtickém původu Jana Voráčka jsem se ze zatím rozečtené knihy nedočetl, je v ní pouze zmínka o hraběcích zaměstnancích, kteří bydleli v domě, ve kterém bydlel i Jan Voráček (Šternov čp.4).
Dám Vám jedno velké doporučení. Pro začátek zapoměňte na to, že by Jan Voráček měl nebo mohl mít šlechtický původ a pátrejte po něm, jako po úplně prachobyčejném poddaném. Podle všeho se asi i celkem stěhoval, navíc jsou u jeho záznamů poznámky o poddanství. To na šlechtický původ vůbec ani nenapovídá.
Kdyby se nakonec ukázalo, že Jan Voráček přece jen nějaký šlechtický původ prokazatelně(!) má, bude to jen bonus a třešnička na dortu. V této fázi bádání je to ale opravdu velice nepravděpodobné. Vůbec to nepředpokládejte, jinak budete sám sebe, ať už vědomě nebo i nevědomky, tlačit do hledání a konstruování něčeho, co nebude mít s Vašimi předky nic společného.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » sob srp 20, 2022 10:16

jen se kolegy zastanu, ten šlechtický původ zřejmě mylně vyplynul z opakujícího se slova sternber..., kterým ale byla označena poddanost u nevěsty.
Šlo nejprve pouze o částečně přečtené zápisy, pak zase o neúplný překlad...
kolega se ještě neorientuje v tom jak zápisy vypadají, jakou mají strukturu a a zřejmě nezná, nesetkal se zápisem křtu šlechtického dítěte.


Vrátila jsem se k tomu já svým dotazem, zda tato informace pochází ze zmiňované knihy.
nic víc bych v tom neviděla...

kolegovi poddaní předci zřejmě působili na hospodářském dvoře, kde stávala (stojí?) obytná budova pro ty, kteří zde působili.
Rozhodně se nejednalo o sídlo šlechty, ale o budovu, která šlechtě patřila. u žádného ze zápisů není uvedena profese, povolání Jana Voráčka - ženicha a pak otce, jediné, co je opravdu méně obvyklé, je dohoda o poddanosti dětí manželů.
Proč nedošlo u Jana Voráčka ke změně - výhosť, původně černokostelecké panství, po svatbě žil na šternberském ...
Možná by stálo za to, zjistit z matrik, kdo byla Dorotea, vdávala se jako vdova, jaké měla ke komu , řekněme závazky.

Jenže to jsou všechno aspekty, na které musí kolega Badatel načerpat postupně znalosti, zkušenosti, získat jistotu ve čtení a velmi pravděpodobně pátrat v jiných než matričních zdrojích...

pro začátek doporučuji přesně to, co kolega Burget. Dohledávat své předky tak, jako to děláme my všichni, tedy najít narození, pak svatbu rodičů a pak narození otce, (manžela z nalezené svatby) vše neustále kontrolovat přes úmrtní matriku.

možná pomohou články
Jak začít pátrat - I, II, III,
viewtopic.php?f=31&t=43560

Určitě tam najdete v něčem alespoń poučení...
Z

edit
budova s č. 4 mohla být zřejmě poplužním dvorem, který je zmiňován zde:
http://www.statekmechnov.cz/

....Ještě v roce 1890 na území obce existoval poplužní dvůr a dva mlýny....

poplužní dvůr zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Poplu%C5% ... _dv%C5%AFr
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod zburget » sob srp 20, 2022 18:37

Zora píše:jen se kolegy zastanu,
Já myslím, že to zastání není ani potřeba :-) Já to nemyslel nijak zle. Bylo to myšleno, jako dobrá rada. Pokud to vyznělo jinak, tak se omlouvám.
Šlo mi jen o to, že pokud bude kolega od začátku předpokládat nějaký šlechtický původ, je obrovské nebezpečí, že ho to někde snadno svede ze správné cesty. V matričních záznamech, které jem zatím viděl není ani náznak šlechtického původu.
Jestli je ale šlechtický původ zméněný v oné knize, pak rozumím tomu, proč by to k tomu jeho předpokladu svádělo ještě o to víc. Ale i tak bych byl opravdu hodně opatrný. I mistr tesař se utne, i opravdu poctivý historik se může škaredě splést.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » sob srp 20, 2022 18:39

Je to moje chyba, chtěla jsem si ověřit, co o původu praví kniha, bylo by to samozřejmě nesprávné... Šlo o ověření kvality informací z knihy, kolega dávno přijal naše vysvětlení oněch zápisů.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Divišov, 1751, oddací, latina

Příspěvekod Zora » úte srp 23, 2022 4:25

Zvažte, zda se nemá příspěvek přesunout do sekce Hledám. Přečteno už je všechno. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 30 návštevníků