VYŘEŠENO: Dívám se špatně? (Krucemburk, Přibyslav)

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO: Dívám se špatně? (Krucemburk, Přibyslav)

Příspěvekod nathan » pon kvě 30, 2022 16:13

Dobrý den,

po několika úspěšných nálezech jsem v koncích tam, kde už jsem čekal, že to půjde dobře. Našel jsem -- zatím jdu v této větvi po mužské linii -- dva nové předky, ale nedaří se mi vypátrat záznamy o jejich narození. Starší z nich je Ignác Kohout, uváděný jako půlník z Krucemburku, mladší je Jan Kohout, mistr truhlář z Krucemburku a posléze z Přibyslavi.

Rozepíšu, co jsem objevil:
Starší záznam je svatba Jana Kohouta s Kateřinou (roz. Šubrtovou) v Přibyslavi, 5. února 1850. Jan Kohout je zde uveden jako truhlářský mistr z Krucemburku č. 57, Ignác Kohout jako pololáník rovněz z Krucemburku č. 57. U Jana Kohouta je uvedeno stáří v době svatby: 28 let, ale bez přesného data narození.

Novější záznam je narození Jana Kohouta mladšího 17. března 1858 také v Přibyslavi. Jeho otec Jan Kohout je zde uveden prostě jako mistr truhlář, dědeček dítětě (otec otce) Ignác Kohout jako půlník z Krucemburku.

Snažil jsem se tedy podle přibližného věku najít v krucemburské matrice Jana Kohouta a ve starší matriční knize jsem pátral i po Ignáci Kohoutovi. Matriky jsou poměrně dobře čitelné a čekal jsem, že budu úspěšný, ale nenašel jsem nic. Zkoušel jsem pak ještě v záznamech z Přibyslavi hledat záznam o úmrtí Jana Kohouta (přibližně od narození jeho syna do doby, kdy by mu bylo sto let), ale taky jsem nic nenašel.

Nedávám sem odkazy na záznamy a knihy, protože je to přes archiv v Zámrsku, kde jsou jenom ke stažení, ale rád doplním přímé odkazy přímo na knihy, ve kterých jsem hledal. Tady je soupis přístupných matrik, ale můžu doplnit i přímo odkazy na stažení jednotlivých souborů, se kterými jsem pracoval.

Buď se dívám špatně, nebo se ani jeden z Kohoutů v Krucemburku nenarodil a druhý přesídlil nejdřív do Přibyslavi a potom zase jinam?
Napadlo mě, že Ignác by se snad jako držitel půdy dal dohledat v nějakém záznamu o majetcích z té doby... jsou dostupné a byly by v nich informace, které hledám? (Tzn např. datum a místo narození) Nebo nějaké záznamy o lidech, kteří se přistěhovali do Krucemburku, pokud je správná moje teorie, že se tam nenarodili?

Zrovna jsem začínal získávat sebevědomí a teď zpracovávám (jistě dočasné) zklamání. Tak se omlouvám za zahlcující příspěvek. Případně budu vděčný i za obecnější radu, jak v podobných případech postupovat.
Naposledy upravil nathan dne pon kvě 30, 2022 17:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Dívám se špatně? (Krucemburk, Přibyslav)

Příspěvekod Zora » pon kvě 30, 2022 16:32

Pro začátek
- existuje online verze matrik Zámrsk, kterou vyrobil náš kolega chipsi. Pro ty, kteří nemohou, nechtějí stahovat absolutní výhra - opět musím kolegu pochválit...
https://matriky.online/zamrsk/

Vpravo okénko, vložit název obce a kliknout na druhou signaturu v pořadí.
-------
Když jsem otevřela matriku Krucemburk
https://matriky.online/zamrsk/000-00709 ... 43&y=0.533

tak na domě č. 57 v roce 1816 bydlel někdo jiný
Přibyslav jsem zatím neprohlížela.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dívám se špatně? (Krucemburk, Přibyslav)

Příspěvekod Zora » pon kvě 30, 2022 16:37

Při zadávání obce je třeba psát bez diakritiky, takže Funguje pribyslav, nefunguje to s pímenem ř - Na opravě se pracuje :-)
Z

Teď byste mohl vložit odkazy, abych to nemuseli dohledávat...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dívám se špatně? (Krucemburk, Přibyslav)

Příspěvekod nathan » pon kvě 30, 2022 17:07

Za odkaz moc děkuju, to rozhodně usnadňuje práci i orientaci. A trochu mi to odlehčí pevný disk. Zřejmě poměrně širokou linii předků mám v místech, která spadají pod Zámrsk, což má spoustu výhod, ale to stahování bylo přece jenom trochu nepraktické.

Přidávám tedy odkazy:
matriční kniha v Krucemburku, kde jsem kolem roku 1822 doufal najít údaj o narození Jana Kohouta (podle údajů o svatbě): https://matriky.online/zamrsk/000-00709/1/#
starší matriční kniha, kde jsem hledal Ignáce, byť tam jsem pracoval čistě s odhadem na základě věku vnuka a přibližného věku syna: https://matriky.online/zamrsk/000-00708/1/#

A ještě moje úspěšné nálezy z Přibyslavi pro případ, že by si tam někdo všiml něčeho, co jsem přehlédl a co by mohlo pomoct. (Možná zaujme, že u Ignácovy manželky, respektive Janovy matky, je pokaždé uvedeno jiné rodné příjmení, ale to je záhada, jejíž luštění si nechávám na později.)

Tady jako poslední záznam na stránce svatba Jana a Kateřiny: https://matriky.online/zamrsk/000-07746 ... 00&y=0.378

Tady taky jako poslední záznam na stránce narození Jana Kohouta mladšího: https://matriky.online/zamrsk/000-06040 ... 00&y=0.381
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Dívám se špatně? (Krucemburk, Přibyslav)

Příspěvekod jano » pon kvě 30, 2022 17:11

14.12.1823 krst Jána
20.2.1821 krst brata Jozefa
10.2.1820 sňatek Ignáca
1.2.1796 krst Ignáca
Naposledy upravil jano dne pon kvě 30, 2022 17:43, celkově upraveno 1
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Dívám se špatně? (Krucemburk, Přibyslav)

Příspěvekod nathan » pon kvě 30, 2022 17:19

Díky moc!
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků