VYŘEŠENO Změna příjmení

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Změna příjmení

Příspěvekod RadekBohac » pon dub 18, 2022 11:19

Zdravím,
pátrám po předcích s příjmením Outrata, kteří pocházejí z Opatova na Moravě (okres Třebíč) a setkal jsem se s podivným zápisem příjmení, respektive nejspíše se změnou příjmení.

Nalezl jsem tyto děti:

Mariana - *11.8.1804, Opatov 70
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00900.jp2
(pravá strana, předposl. zápis)

Jan - *11.4.1801, Opatov 70
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00850.jp2
(levá strana, předposl. zápis)

našel jsem ještě dalších 6 dětí narozených v letech 1795, 1793, 1790, 1787, 1784 a 1783. Všechny se narodili v č. popisném 70 a mají stejně zapsaného otce Prudík - Outrata Matěj, až na dvě prvně narozené, které mají u otce už pouze Prudík Matěj, ale jinak matka a vše ostatní se shoduje. Hledal jsem tedy svatbu Outraty, nebo Prudíka a našel jsem tuto, která se zdá 100% správná:

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00130.jp2
(2. zápis vlevo)
Matěj Prudík a Mariana Novotná (oo 1781)

čekal bych tedy, že původní jméno bylo Prudík a časem si přisvojili jméno Outrata, ale když jsem šel dále do minulosti, tak už jsem žádné narození Matěje Prudíka nenašel, ale místo toho jsem zjistil, že se otec Matěje jmenoval Jakub Outrata.

zápis narození Matěje:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00330.jp2
(levá strana, 3. zápis odspodu)

Dále jsem se už s příjmením Prudík nesetkal a nenapadá mě kde se to příjmení mohlo v této konkrétní generaci Outratů najednou objevit.

Má někdo nějaké vysvětlení? Moc děkuju za nápady.
Naposledy upravil RadekBohac dne pon dub 18, 2022 18:00, celkově upraveno 1
RadekBohac
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř srp 04, 2021 19:07
Oblast pátrání: Chrudimsko (Nasavrky, Seč)
Mladoboleslavsko (Staré Benátky, Maníkovice)
Náchod (Červený Kostelec)
Třebíč (Opatov)

Re: Změna příjmení

Příspěvekod Zora » pon dub 18, 2022 11:51

Pod termín změna příjmení po chalupě se zahrnuje nejčastěji
nově přijaté příjmení po předchozím majiteli stavení.
ale také třeba příjmení po řemeslu, (nejčastěji pro rozlišení nositelů stejného příjmení) Navrátil - Bednář nebo podle místě, kde dotyčný bydlí Navrátil - Horní, nebo tělesné odlišnosti - Navrátil Bidlo.
Dovedu si představit, že Váš předek dostal příjmení po své povahové vlastnosti.
Po roce 1786, kdy byla uzákoněna dědičnost příjmení, se často opravovalo příjmení (návrat k tomu původnímu), někdy dokonce i zpětně.

Na Vysočině se právě v období 18. století s těmito nestálými příjmeními po chalupě setkávám .

Použila jsem slovo příjmení, nerozlišovala jsem příjmí a příjmení, kdy se které označení používalo, to si najdete na wiki.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna příjmení

Příspěvekod RadekBohac » pon dub 18, 2022 12:22

Zora píše:Pod termín změna příjmení po chalupě se zahrnuje nejčastěji
nově přijaté příjmení po předchozím majiteli stavení.
ale také třeba příjmení po řemeslu, (nejčastěji pro rozlišení nositelů stejného příjmení) Navrátil - Bednář nebo podle místě, kde dotyčný bydlí Navrátil - Horní, nebo tělesné odlišnosti - Navrátil Bidlo.
Dovedu si představit, že Váš předek dostal příjmení po své povahové vlastnosti.
Po roce 1786, kdy byla uzákoněna dědičnost příjmení, se často opravovalo příjmení (návrat k tomu původnímu), někdy dokonce i zpětně.

Na Vysočině se právě v období 18. století s těmito nestálými příjmeními po chalupě setkávám .

Použila jsem slovo příjmení, nerozlišovala jsem příjmí a příjmení, kdy se které označení používalo, to si najdete na wiki.

Z


Příjmí po chalupě mě napadlo, ale zatím se mi to nepodařilo prověřit. Nevěděl jsem, že se vracelo k původnímu příjmení i zpětně...moc děkuju za informaci.
RadekBohac
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř srp 04, 2021 19:07
Oblast pátrání: Chrudimsko (Nasavrky, Seč)
Mladoboleslavsko (Staré Benátky, Maníkovice)
Náchod (Červený Kostelec)
Třebíč (Opatov)

Re: Změna příjmení

Příspěvekod Zora » pon dub 18, 2022 12:28

Za sebe si myslím, že jste to prověřil právě těmi odkazy na narození dětí, svatbu rodičů a narození otce...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna příjmení

Příspěvekod RadekBohac » pon dub 18, 2022 12:57

Zora píše:Za sebe si myslím, že jste to prověřil právě těmi odkazy na narození dětí, svatbu rodičů a narození otce...
Z


Takže mohu do budoucí kroniky s klidným srdcem napsat, že se Outrata přistěhoval do chalupy po Prudíkovi a po uzákonení oficiálních příjmení se vrátil ke svému rodnému příjmí Outrata? Případně bych pátral dál, například zda tato chalupa dřív opravdu patřila nějakému Prudíkovi.
RadekBohac
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř srp 04, 2021 19:07
Oblast pátrání: Chrudimsko (Nasavrky, Seč)
Mladoboleslavsko (Staré Benátky, Maníkovice)
Náchod (Červený Kostelec)
Třebíč (Opatov)

Re: Změna příjmení

Příspěvekod Zora » pon dub 18, 2022 14:28

U váš zřejmě nemá změna příjmí souvislost s příjmením převzatém po chalupě.
Píšte přece, že jste jiného Prudíka nenašel, tedy nemohl mít v držení v dané obci ani stavení, chalupu.

U Vašeho předka došlo v této generaci ke změně příjmí tak, jak se to dělo často v dané době a v dané oblasti, a to zřejmě podle povahové vlastnosti.
V další následné generaci používal rod znovu příjmení Outrata.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna příjmení

Příspěvekod RadekBohac » pon dub 18, 2022 17:03

Nenašel jsem žádné Prudíky, které by bylo možné zaměnit s mým Matějem...ale když se podívám do Opatova na přelom 17. a 18. století, tak se zde pár Prudíků nachází...dokonce jsem teď našel svatbu Havla Prudíka z roku 1705, který je zapsán jako Havel vdovec Outrata Prudík, takže se spojení těchto dvou příjmení muselo vyskytovat už dříve...

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00990.jp2
(levá strana poslední zápis)
RadekBohac
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř srp 04, 2021 19:07
Oblast pátrání: Chrudimsko (Nasavrky, Seč)
Mladoboleslavsko (Staré Benátky, Maníkovice)
Náchod (Červený Kostelec)
Třebíč (Opatov)

Re: Změna příjmení

Příspěvekod Zora » pon dub 18, 2022 17:32

Ok, pak by bylo rozumné podívat se ,bohužel, do gruntovnic, Ty ale nejsou online a ze zápisu svatby vdovce Havla navíc není parné, zda se jednalo o rod, držící půdu nebo o podruhy.
Zkuste ještě LV . rejstřík, zda se v Opatově nachází příjmení Outrata, Prudík, nebo je toteoreticky "spojené" v jedno příjmí... .
Vycházela jsem původně z Vaší informace
... ale když jsem šel dále do minulosti, tak už jsem žádné narození Matěje Prudíka nenašel, ale místo toho jsem zjistil, že se otec Matěje jmenoval Jakub Outrata....

Mně přišel jeden předek z obce v okolí, cca 1740 svatba a dvě děti se narodily pod původním příjmením otce a pak najednou všechny další děti a u nich i on nové příjmení...
Netuším, proč, zatím jsem na nic nepřišla. :-(
Vím ale s naprostou jistotou, že je posloupnost správně...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna příjmení

Příspěvekod RadekBohac » pon dub 18, 2022 18:00

Zkusím, mockrát děkuju za rady, se změnou příjmení jsem se u svých předků setkal poprvé a dost mě to zmátlo :D Máte pravdu, že jsem to poprvé napsal dost krkolomně. Doufám, že časem budu mít štěstí a na něco přijdu a stejně tak přeji štěstí i vám.

Radek
RadekBohac
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř srp 04, 2021 19:07
Oblast pátrání: Chrudimsko (Nasavrky, Seč)
Mladoboleslavsko (Staré Benátky, Maníkovice)
Náchod (Červený Kostelec)
Třebíč (Opatov)

Re: VYŘEŠENO Změna příjmení

Příspěvekod Zora » pon dub 18, 2022 18:16

Já asi důvod změny nezjistím, pro danou obec se nedochovaly gruntovnice pro potřebnou dobu...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků