VYŘEŠENO Dohlednání záznamu o narození

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Dohlednání záznamu o narození

Příspěvekod lpetto » úte bře 29, 2022 11:54

Dobrý den všem,

potřeboval bych krapet popostrčit s dohledáním záznamu o narození jednoho mého předka:

Jméno - Apolonia Salga
tento zápis - levá strana uprostřed - uvedena jako matka syna Josepha - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 1d0772c0fa
tento zápis - pravá strana druhý odspodu - jako něvěsta - https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 10dcbc3b3e

Dle těchto zápisu jsem hledal v matrice narození Dolního Benešova (Kozmice v tu dobu potřily pod ně) - narození cca 1815 (svatba 1835 ve věku 20 let), ale bohužel jsem toto jmíéno nedohledal, byť další jména Salga zde jsou.

Prošel jsem i záznamy dva roky dopředu i dozadu... a nic, zkontroloval jsem i index narození, který pro toto období je, ale toto jméno se tam nevyskytuje.


Za případné tipy děkuji.

Umí mě někdo navést, kde se poohlídnout?
Naposledy upravil lpetto dne pon dub 04, 2022 6:48, celkově upraveno 1
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Dohlednání záznamu o narození

Příspěvekod pavel.m » úte bře 29, 2022 13:18

Stává se, že při narození je špatné jméno. Musíte prověřit i ty ostatní nositelky příjmení narozené v tom roce. Já tak teď ověřoval jednoho Josefa, který u narození měl v matrice Jakub.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1578
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Dohlednání záznamu o narození

Příspěvekod Zora » úte bře 29, 2022 13:39

Ze zápisů bohužel nikdy s jistotou nelze určit, zda se termín "otec z Horní Dolní" vztahuje opravdu k době narození dítěte, nebo zda se vztahuje k době konání svatby...
Zkuste se podívat do indexu zemřelých - rodina se mohla přistěhovat odjinud po narození dcery již spolu s ní, resp. dalšími dětmi...

Pozor, často jde o legitimizaci dítěte, její matka porodila dceru pod svým rodným příjmením, později se vdala a manžel dítě legitimizoval a dítě dostalo jeho příjmení... A jeho matka vůbec nemusela být z Kozmic...

Máte nalezenou svatbu rodičů Apoleny?

Nezaměňujte slovo jméno a slovo příjmení. Vždy je třeba uvádět přesně - příjmení ...(nebo křestní jméno), ono se to pak plete.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohlednání záznamu o narození

Příspěvekod lpetto » úte bře 29, 2022 13:58

Svatbu se pokusím najít..

Bohužel, svatbu jsem nedohledal

Ještě jednou jsem prošel záznamy narozených dětí a našel toto - s příjmením Salga
Marina - 1809
Johannes - 1816
Agatha - 1819
Joseph - 1821..

edit - dohledal jsem úmrtí Jakoba a Apolonie, umřeli skoro pospolu.. cca 8 dní od sebe..

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 1fdd30556a
on - třetí zápis na pravé straně
ona - pátý zápis na pravé straně..

U ní je uveden věk 69let, což znamená narození 1811-1813, což nekoresponduje ani s jedním nálezem v matrice narození, viz jména výše.. jediná Apolonia se narodila roku 1812 - ale v Dolním Benešově jako Tomiczkova

Zkoušel jsem najít přes family search jména Salga v okolí... ale nic mi to nenašlo.. Nějaký tip co ještě zkusit nebo kam se podívat?

edit č.2
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 1e37901f32 - levá strana - druhý zápis shora
ale nevím význam tohoto významu - jedná se o nemanželké dítě..?

Hledám kde se dá, toto už je snad maximum, co k tomu dohledám..
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Dohlednání záznamu o narození

Příspěvekod lpetto » pon dub 04, 2022 6:48

Dobré ráno,

toto téma uzavírám, záznam nalezen
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků