VYŘEŠENO Navedení v pátrání

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Navedení v pátrání

Příspěvekod lpetto » stř bře 09, 2022 17:42

Zdravím všechny,

potřeboval bych pomoci, kde dál pátrat.

Hledám předky - příjmení Lampa.

Zatím jsem dostal k Josefovi Lampovi - 1855 - 1914, níže odkazy na narození a křest.

narození - levá strana - 6. od spodu
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 71327596c6

křest - zápis uprostřed stránky
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 1b0a5466a5

Zde je uvedeno jméno jeho otce - Ignatz Lampa (mlynář) a jeho žena Joahan, rozená Jasek.

Domovská obec je zapsána Šilheřovice, ale v jejich materikách jsem nic nenašel, hledám jsem v seznamem zemřelých, oddacích, narozených.. ale je možné, že v tom kvantu jsem tam něco přehlídl.

Nějaké tipy, kam se nejdříve podívat? které období zkoumat..popř. něco více?

Díky za každou radu
Naposledy upravil lpetto dne pon bře 14, 2022 8:02, celkově upraveno 1
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod Zora » stř bře 09, 2022 17:58

Drobnost
Domovská obec tam není uvedena.

je tam uvedena obec, kde se dítě narodilo.

Domovská obec - viz wiki
https://cs.wikipedia.org/wiki/Domovsk%C3%A9_pr%C3%A1vo

Všeobecně - je třeba najít svatbu rodičů
Zkuste se také podívat po dalších dětech, nebo mladších zápisech - děti, vnuci, zda tam není uvedena obec, odkud otec Ignátz nebo matka Josefa pocházeli.
Je to jen a jen i hledání.
Pokud se Ignátz dožil vyššího věku, zkuste sčítání, v těcvh mladších se objevuje i místo narození.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod lpetto » stř bře 09, 2022 18:08

Tu svatbu jsem již hledal... bohužel jsem ji neuměl najít (zkoušel jsem Ludgeřovice, šilheřovice, částečně hlučín)..
Zkoušel jsem i rejstříky úmrtí narození, ale výsledky vedly k jiné rodině se stejným jménem (např. úmrtí dítěte se stejným jménem apod)
Zkusím projít znovu...
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod Zora » stř bře 09, 2022 18:26

Tak zkuste sčítání. Najděte si nějaký matriční záznam Ignátze, který je těsně kolem sčítání
Podle domovního čísla pak vyhledejte tzv byt, příslušný k tomuto číslu a podivejte se, kdo tam žil.
Sčítaní takové, aby byl Ignátz ještě naživu.

Jinak - ony ty svatby jsou stejně jen a jen o hledání, říkám tomu soustředné kruhy , bohužel, člověk hledá pořád dokolečka a jen zvětšuje průměr kruhu...
K tomu ještě mlynářské svatby, pokud byli oba z mlynářského rodu /u Johanny to nevím), tak klidně i přes půl území...

Můžete hledat na
vodnimlyny.cz
Lze zadat cokoliv, příjmení, název mlýna, obec.
Našla jsem tam pouze Jašek, ale dál jsem nezkoumala.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod lpetto » stř bře 09, 2022 19:12

díky za ty mlýny

bohužel sčítání je jen v roce 1921.. předtím jsem žádné nenašel v této oblasti.
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod Zora » stř bře 09, 2022 20:16

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... f8a66fb7c4
¨
Záznam č. 2 starší sestra Johanna

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... f8a66fb7c4

POmůže to v tom, že se upřesňuje rok svatby

ještě k těm matrikám. Obě jsou stejné nejde o křest a pak zase o narození. Jedna je opis určitého období N, O, Z,. druhá je matrika N. Odkazy , které jste našel, jsou totožné.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod Zora » stř bře 09, 2022 20:40

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 4b16312818
Narození syn Ignatz
jednak jde o dítě, které má jméno po otci, druhak - mezi kmotry je žena z jiné obce, Místopis neznám, zkuste přečíst, svatby býval nejčastěji u nevěsty, nebo ve farnosti, kde sloužila, pracovala před svatbou
dost často k prvnímu dítěti chodily za kmotra sestra nebo jiná příbuzná matky z původního bydliště.

církevní svátek Ignáce je 31. července - Ignác z Loyoly, zde se jedná o jiné roční období, takže se kněz nedržel církevního kalendáře a možná si rodiče mohli určit jméno sami.
Já tu Vaši oblast ale absolutně neznám... takže vše jen teoreticky. Z
edit, blbě jsem v rychlosti vložila odkaz, musím ho znovu vyhledat, sorry. Z
Odkaz opraven
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod lpetto » čtv bře 10, 2022 14:51

Jedná se oblast česko-polských hranic.. tkz. prajzská.

U mých odkazu se opakují jako kmotři Norbert Konetzny z Hatě, a Georg Paskuda z Rudenswaldu.

Bohužel Rudenswald je polská strana, kde se k matrikám z té doby nedostanu, a pokud svatba proběhla v jejich farnosti, tak to ani nezjistím...

Svatby v matrice pro Hat/šiheřovice jsem prošel ,ale tuto svatbu jsem tam nikde nenašel.
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod zeter » čtv bře 10, 2022 17:17

nahlédl jsem na FamilySearch - matriky pro farnost Ruderswald [sic!] sice dostupné nejsou, ale rodné jsou zčásti indexované, a po zadání jména Lampa mi tam vyskočily děti páru Ignác & Johanna Juzek (otec Georg):

Ignác (1851)
Johanna (1853)
Joseph (1855)
Mechtilda (1857)
Maria (1861)
Johann (1864)
Constantina (1866)

u Johanny to najde i její narození (se slušnou pravděpodobností to bude ona) - otec Georg, matka Veronika Ritzka, * 1.4.1832 Ruderswald
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:DNP6-D22M
(narození Ignáce st. tam není)

Nahlédl jsem ještě do matrik Šilheřovic etc a Rudersdorf se tam jako lokalita objevuje, i v oddacích záznamech, i když není uveden v popisu knihy. Těžko říct, jak důsledně.
Zkuste se podívat do rodné matriky, jestli najdete i to narození Johanny Juzek 1832, a asi bych být vámi ještě jednou prolistoval ty oddací matriky od 1851 včetně zpět.
Úmrtí Ignáce a Johanny máte?
A pak zkusit najít sňatky těch dětí (jak psala Zora výše), jestli tam nebude dodatečná informace.

ve výsledcích jsou na FS z Ruderswaldu ještě další manželské páry, např. Karl Lampa & Veronika Juraschek (otec Thomas), nelze vyloučit, že to jsou Ignácovi příbuzní (sourozenci, bratranci/sestřenice). Takže by možná stálo za to udělat si v nich pořádek - i v těch, co jsou v matrikách Šilheřovic, třeba by z toho něco vyplynulo.

(Koukám ještě na toho Georga Paskudu, a vypadá to, že by to mohl být vzdálenější příbuzný z Johanniny strany, jako manželka je uvedená Karolina Juzek (otec Anton))
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod zeter » čtv bře 10, 2022 17:40

a tohle je zajímavé - listuji oddací matrikou Šilheřovic, a je tam tento sňatek - třetí shora
1849 - Adam Juraschek oo Viktoria, dc. po zemřelém mlynáři Josefu Lampovi ze Šilheřovic
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 4b0af78be0
ten mlynář jménem Josef, to dost možná nebude náhoda.
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod lpetto » pát bře 11, 2022 7:14

Dobré ráno,

Díky moc za obrovskou pomoc, sám bych se k tomuto asi nikdy nedopátral... já bohužel účet na FS nemám, takže nevím o této funkci. Rodokmen si dělám postupně sám přes myheritage - zatím free verze (nevím, zda s vyplatí dávat placenou verzi po přečtení komentářů v jiné sekci)

Zatím jsem hledal svatbu Ignáce a Joahny.. prošel jsem matriku Hatě/šilheřovic - svatby.. do cca roku 1800... ale zde jsem je nenašel, zkusím mrknout na všechny matriky, které se tam v tom období objevují.

K narození a úmrtí jsem se zatím nedostal, tolik času jako pracující rodič nemám :-)

K tomu druhému zápisu k té svatbě - kam tím míříte? že by se mohlo jednat o otce Ignáce (manželka Johanna Juzek)?

Ještě doplnění - od Zory jsem dostal odkaz na mlýny, které jsou zaevidovány po ČR, ale v okolí jsem nenašel žádný, kde by se jméno Lampa jako mlynář objevovalo. Buď to byl nějaký menší mlýn, který v této evidenci chybí, případně byl mlynářem právě za hranicemi...
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod zeter » pát bře 11, 2022 8:49

FamilySearch je zdarma, jen vyžaduje registraci; k nalezení je tam ledacos. S MyHeritage zase nemám zkušenosti já...

Zrovna pro hledání sňatku je nalézt úmrtí docela užitečné, protože je u něj uveden věk, takže si pak můžete orientačně dopočítat přibližný rok narození a tím zpřesnit možnou dobu sňatku; narození podobně.

Ještě jsem se jednou podíval na FS a nějakou shodou náhod je tam indexovaná i matrika úmrtí (nebo aspoň část, nezkoumal jsem to blíže a nelze spoléhat, že je celá) sign. H III 10 T
úmrtí Ignáce Lampy, mlynáře (bohužel bez dalších informací) - 1871, věk 48 let (vpravo třetí zdola)
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 0b7d0f0296

Ano, ten Josef, otec Viktorie, by mohl být i otec Ignáce, který po jeho smrti převzal živnost - nebo taky ne, je to samozřejmě jenom hypotéza, nutno najít odpovídající záznamy, které to buď potvrdí, nebo vyvrátí.

Pokud se vám s tím nepodaří hnout, můžete se zatím pustit do jiných větví rodiny a k tomuhle se vrátit, až nasbíráte víc zkušeností a/nebo přibudou online nějaké další archiválie, které pomohou.
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod Zora » pát bře 11, 2022 9:05

kolega píše ....Zatím jsem dostal k Josefovi Lampovi - 1855 - 1914, níže odkazy na narození a křest.

Pak ovšem je problém s tou Viktorií, jednak by se tomuto Josefovi nenarodila a Josef by v době sňatku Viktorie nebyl po smrti.... Viktorie se vdávala v roce 1849
Možná se ale jedná o nějakého Josefa, otce Ignátze staršího... to fakt nevím...

Já bohužel vůbec nemám čas, takže jsem něco prošla, ale víc toho v dohledné době nezvládnu.

KOlego, doporučovala bych udělat si nějaký "rodokmen" na papír, abyste viděl, zda máte vše správně... Zda jste nezařadil někoho nesprávného, v Šilheřovicích se příjmení Lampa vyskytuje - podle toho, co jsem prošla- ve více rodinách.
Bez úmrtí se nepohnete. Já vím, že prohlížení zápis po zápisu strašně otravuje, člověk je nedočkavý, a strašně dlouho trvá, než se pohnete o generaci dál.
Ale radím - neuspěchat, nehledě k tomu, že čtením zápis po zápisu se strašně naučíte číst...

k těm mlýnům, jsou to stránky naprosto dobrovolných přispívatelů, je samozřejmě možné, že právě touhle oblastí se nikdo nezabýval, psala jsem, že jsem nic nenašla...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod lpetto » pát bře 11, 2022 9:23

Těch informací je na mě trochu moc.. :-)

projdu nejdříve matriky narození a úmrtí.. a uvidíme..

Zatím nechám toto téma otevřeno, pokud nevadí..
lpetto
 
Příspěvky: 384
Registrován: ned úno 20, 2022 17:46
Oblast pátrání: Bohuslavive, Závada, Bělá, Hať, Petřkovice, Šilheřovice (okres Opava, Ostrava)

Re: Navedení v pátrání

Příspěvekod zeter » pát bře 11, 2022 9:23

Zoro, ano - kolega má Josefa ml. (*1855) a jeho otec Ignác byl mlynář, + 1871 ve věku 48 let, tj. nar. cca 1823; ta Viktorie je nar. cca 1829, otec uveden Josef Lampa (st.), mlynář. Takže tu je možnost, že Ignác a Viktorie byli sourozenci (nebo jiní příbuzní - já se mlynáři nikdy nezabýval, ale tohle prostě zavání předáním mlýna z otce na syna nebo jinak v rodině).
To s tím nespěcháním ovšem plně podepisuji.
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků