VYŘEŠENOJak to tehdy bylo?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENOJak to tehdy bylo?

Příspěvekod rodokmen1964 » úte úno 22, 2022 11:04

Dobrý den
V pátrání po předcích jsem se dostal do roku 1723 svatba Řehoř, který je mým přímým příbuzným. Z data jeho smrti (1742) jsem odečetl 45 let udaných v matrice a dostal jsem se do roku 1697. To by měl být rok jeho narození. Bohužel v matrikách Dolní Cerekve se jméno Ficenc, Fitzentz a pod. nevyskytuje. Prošel jsem celou matriku 6322 včetně narození, sezdaní, mrtvých a toto příjmení nikde nebylo. Myslím před jeho svatbou. Znamená to, že se přiženil. Ale odkud.
Díky pomoci myheritage jsem díky shodě našel jméno Řehoř Ficenc v matrice Popice okres Jihlava. Pár kilometrů od Dolní Cerekev. Jediné co nesedí je datum narození. Liší se o 4 roky. Narozen 1693. A Ficencu je v matrice více.

Myslíte, že je možné, že se údaje o smrti mohou lišit?
Naposledy upravil rodokmen1964 dne úte úno 22, 2022 11:28, celkově upraveno 1
rodokmen1964
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř zář 09, 2020 5:24
Oblast pátrání: Uherskobrodsko, Dolní Cerekev, Kopanice

Re: Jak to tehdy bylo?

Příspěvekod pavel.m » úte úno 22, 2022 11:08

Nevěnuju se genealogii dlouho, ale co jsem poznal hned, je to, že věk při úmrtí se můe lišit i o 10 let. Hlavně v tom 18. století mám většinu snad, kde to v jedné obci nesedí.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1578
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Jak to tehdy bylo?

Příspěvekod Mistr Jan » úte úno 22, 2022 11:16

Čtyři roky u záznamu úmrtí nejsou imho v této době v podstatě nic. ;-)
Nicméně stejně projděte veškeré dostupné zdroje, abyste zamezil možné chybě.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2943
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Jak to tehdy bylo?

Příspěvekod Zora » úte úno 22, 2022 11:19

ano, potvrzuji, u věku při úmrtí jsou velké rozdíly. Lidé tehdy u sebe skoro nikdy neměli žádný doklad, některý farář byl pečlivý a dohledal si jejich narození, ale to se dělo málokdy. Matriční kniha N mohla být uzavřena a odložena do archivu, narodil se v jiné farnosti,...
Věk se určoval odhadem, podle toho, co si kdo z nejbližších pamatoval, jak staré má děti, manželku, nebo zda se třeba zúčastnil nějaké významné události, boje, záplavy, požár... prostě co koho napadlo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak to tehdy bylo?

Příspěvekod Zora » úte úno 22, 2022 11:20

Mistr Jan píše:Čtyři roky u záznamu úmrtí nejsou imho v této době v podstatě nic. ;-)
Nicméně stejně projděte veškeré dostupné zdroje, abyste zamezil možné chybě.
J.

U MZA asi žádné další zdroje on-line pro toto období nemáme, díky (ne)činnosti MZA
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak to tehdy bylo?

Příspěvekod pavel.m » úte úno 22, 2022 11:22

Zora píše:
Mistr Jan píše:Čtyři roky u záznamu úmrtí nejsou imho v této době v podstatě nic. ;-)
Nicméně stejně projděte veškeré dostupné zdroje, abyste zamezil možné chybě.
J.

U MZA asi žádné další zdroje on-line pro toto období nemáme, díky (ne)činnosti MZA
Z



No já čekám na Gruntovní a pozemkové knihy jak na spasení, potřebuju potvrdit jednoho předka a bez toho s tím nehnu.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1578
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Jak to tehdy bylo?

Příspěvekod rodokmen1964 » úte úno 22, 2022 11:27

Děkuji všem.
rodokmen1964
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř zář 09, 2020 5:24
Oblast pátrání: Uherskobrodsko, Dolní Cerekev, Kopanice

Re: VYŘEŠENOJak to tehdy bylo?

Příspěvekod zeter » úte úno 22, 2022 11:44

ještě pozor na poměrně častou chybu o deset při přičítání/odečítání přes sto (přelom století), která se na tu obyčejnou neznalost skutečného věku může nabalit - viděl jsem to v zápisech už mnohokrát, a mnohokrát se podobné chyby i sám dopustil :-)
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků