Stránka 1 z 1

Ostravské farnosti

PříspěvekNapsal: ned úno 20, 2022 12:07
od zburget
Chtěl bych poprosit o radu znalce místních poměrů v Ostravě.

Mám v polovině (těsně po polovině) 19. stol. jednu svobodnou matku z Nové Vsi. Už po dvou dětech (jedno přežilo a je to moje předkyně, druhé zemřelo) se vdala. Už u narození dětí je vidět, že nebyla na jednom místě. První dítě se jí rodí na č.p. 4, druhé o dva roky pozděj na č.p. 21 a umírá o další dva roky pozděj na č.p. 36. Něměla to zjevně vůbec jednoduché.

V roce 1860 se vdává a bere si horníka ze Svinova. Jenže tím mi po ní mizí stopa. Já už mám zmapovaný jen další osud její první nemanželské dcery, ale to až už je vdaná a žije v Tlumačově vdaná za strážného na dráze, který pocházel z Tuchówa v Halíči. Nikde jsem nenašel stopu po jejich svatbě. V Tlumačově není (ale tam by ani nedávala smysl). Do Tuchówa se nepodívám, ale tam by taky smysl moc nedávala. Nejspíš bude "někde" v Ostravě.
Prohledal jsem Novou Ves, Svinov (v rodném domě jejího manžela ale žije manželův bratr), Porubu (jakožto svinovskou farnost), a pak místa kolem trati: Polanku nad Odrou, Zábřeh, Třebovice, Mariánské Hory, Přívoz, díval jsem se i do Moravské i Slezské Ostravy. Nikde nic.
Ale - ona se pravděpodobně vdávala ve svém bydlišti = tam, kde bydlela její matka s manželem. Když to byl horník, pravděpodobně bydleli někde poblíž šachty.

Dokázal by někdo poradit, které farnosti / obce by bylo dobré prohledat?

Re: Ostravské farnosti

PříspěvekNapsal: pon úno 28, 2022 13:47
od lpetto
V návaznosti na ty hroníky a šachtu - berte jen jako tip - u ostravy Petřkovice, Ludgeřovice.. (momentálně tam bádám po své rodině a dost chlapů bylo zaměstnáno jako horníci).

Re: Ostravské farnosti

PříspěvekNapsal: ned bře 06, 2022 16:00
od zburget
Tak ani Petřkovice ani Ludgeřovice :-(
Vypadá to, že na Landeku nefáral.

Re: Ostravské farnosti

PříspěvekNapsal: ned bře 06, 2022 16:05
od Zora
Vlož příjmení, Z

Re: Ostravské farnosti

PříspěvekNapsal: ned bře 06, 2022 18:15
od zburget
Zora píše:Vlož příjmení, Z

O.K.
při pátrání jsem narazil na pár dalších informací, žádná z nich ale nevedla k rozluštění, naopak se ukázalo, že to bude hledání jehly ve stohu, nejen v kupce sena :-(

Marianě Tichopádové, která pocházela z Nové Vsi 33 (Ostrava), se 8.10.1856 v Nové Vsi 4 (zřejmě byla ve službě, protože její rodina je pořád na čísle 33) narodila dcera Marie https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... f3fa493ab2 (vlevo 2.)
Mariana pak měla ještě druhou nemanželskou dceru, tentokrát v Nové Vsi 21, která se narodila v roce 1858, ale ta zemřela v roce a půl.

Mariana se pak 8.5.1860 vdává v Nové Vsi a bere si Antonína Juřinu, horníka: https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... be54d463ee (vpravo dole)
Nakonec jsem našel, že přece jen žili ve Svinově.
Narodily se jim tam tři děti. Už u prvního je Antonín napsán, jako podruh, takže pravděpodobně po svatbě sekl s horničením. A buď měli jen ty tři děti nebo se pak někam přesunuli. Těm jejich dětem se však děti rodí ve Svinově. Ale ani Antonín, ani Mariana ve Svinově neumírají.

Já hledám sňatek Marianiny první nemanželské dcery Marie. Někdy a někde se vdala za Felixe Bryga strážného na dráze. Ve Svinově to není. Felix Bryg se měl narodit Tuchówě v dnešním Polsku, odkud pocházela jeho matka. Jeho otec se narodil a zemřel v Rędznie v dnešním Polsku. Ale to jsou neověřené informace z protektorátních rodných a oddacích listů. Do Tuchówa, ani do Rzędzina se bohužel nepodívám.
Felixovi a Marii Brygovým se 24.8.1881 (opět) ve Svinově rodí syn Arnošt https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 4008c1c142 (3. od konce). Je to jejich první dítě, které jsem našel. Ve Svinově pak mají ještě jedno dítě a potom se přesouvají do Tlumačova.

Bohužel informace, které jsem našel ukazují, že se mohli vzít úplně kdekoliv. Takže pátrání po ostravských farnostech spojených se šachtami můžu odpískat.

Re: Ostravské farnosti

PříspěvekNapsal: ned bře 06, 2022 18:34
od Zora
Sice mně uvedená příjmení z hlavy nic neříkají, ale zkusím nahlédnout do havířské oblasti Oslavan, tady u nás.
Už několikrát jsem zjistila, že se horníci přemísťovali sem a zase tam. Míněno Oslavany - ostravská oblast
Dej mně tak dva dny, teď tu mám syna, zítra odjíždí...

Jo a podruh - versus horník - obávám se, že záleželo jen na pohledu zapisujícího., horník, který nebydlel ve své... Nic se nevylučuje.
Z

Re: Ostravské farnosti

PříspěvekNapsal: pon bře 07, 2022 8:22
od Zora
ještě mě napadla jedna věc, v oblasti ostravy je hodně "civilních" matrik. POkud on pocházel ze Slezka, mohl mít jiné vyznání než jeho manželka.
svatba se tak mohla konat u jiné církve, ale mohla být zapsaná právě v civilních matrikách.
já vím, že u dětí mají zapsáno katol. vyznání, ale je možné, že po svatbě se vše změnilo.

Ještě jedna věc - ze zkušenosti vím, že podél stavby železnice bývalo hodně pracovních příležitostí i pro ženy, nemohla ona pracovat také na železnici, stavbě železnice. Snad by bylo dobré zjistit, kdy se ona železniční trať stavěla, opravovala, podle toho by se dalo mnohé usoudit. O jakou dráhu se v okolí bydliště jedná?
Podobné hledání jsem už kdysi absolvovala na stavbě trati z Brna, bylo třeba najít "jen" to hlavní - centrální staveniště... pak už to šlo dobře. Děvčata, ženy, které zde pracovaly, chodily do kostela do zdejší farnosti, kam příslušelo staveniště, čili se tam většinou i vdávaly.
Z

Re: Ostravské farnosti

PříspěvekNapsal: pon bře 07, 2022 9:03
od zburget
oba byli katolíci - aspoň u všech dětí to tak mají zapsáno. Sezdaní tak byli téměř jistě v katolickém kostele.

Která trať? Severní dráha - Felix pocházel od Bialska (Halíč) a jeho první "výskyt" mám, když je strážným na dráze ve Svinově a už je ženatý s Marií. Ve Svinově bydlela Mariina matka. Tak jsem čekal, že se brali tam, ale tam nejsou. To, že by se poznali a vzali jinde a pak se podařilo, že první umístění Felixe bylo zrovna ve Svinově mi zase přijde, jako až moc velká náhoda.

Re: Ostravské farnosti

PříspěvekNapsal: pon bře 07, 2022 10:35
od Zora
no, do civilních matrik se zapisovaly i čistě katolické sňatky, byl to vlastně takový úřad - něco jako stavovský úředník...(moc o tom ale co se týče Opavska, Ostravska nevím... , to se omlouvám)
Podobně jako třeba narození dítěte. Do civilní matriky se "jen" zapsaly údaje o tom, že se dítě narodilo, komu a kdy, podobně se svatbou... kdo si koho vzal a kdy... Křest i svatba se vykonaly ve farnosti v místě bydliště církevním způsobem.
Má to tu "výhodu, že civilní matrika byla velmi pravděpodobně společná pro více farností.


K těm drahám, ze Svinova jich vedlo několik, jsou zmiňované právě lokální dráhy, které se stavěly kolem r. 1880 - odkaz na zdroj je ale nedostupný.

Měla jsem na mysli fakt, že někde v okolí Svinova mohlo být , řekněme pracoviště, kdy byly uloženy zásoby, vozy na rozvoz materiálu, boudy, kde se shromažďovali dělníci , ale i pražce, koleje, zásoby štěrku...... , tedy nevím, jak se to odborně jmenuje.
Něco podobného bylo v okolí Hrušovan (vztaženo na naše okolí)
Tam nacházely práci ženy, nejen úklid, ale prostě manuelní práce. Manžel byl velmi pravděpodobně dělník na dráze, posléze postoupil na místo strážného. Proto bych navrhovala hledat v blízkosti dráhy, která vedla ze Svinova.
třeba tahle, ale určitě je jich více, co já vím, jestli všechny lokální dráhy končily ve Svinově.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDele ... %C3%BDchod

Z