Emigrace do Argentiny

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Emigrace do Argentiny

Příspěvekod Viridis » sob led 22, 2022 20:08

Dobrý den,
prosím o pomoc. Prolezla jsem všechno možné, ale buď pro oči nevidím nebo někde dělám chybu.
Hledám další osudy sestry svého dědečka. Podle informací z rodiny odjela do jižní Ameriky - údajně Argentiny, kde nejspíš i zemřela.
Co vím:
- Amalia Laczko (po roce 1918 Lacko, možné jsou i jiné tvary tohoto příjmení - Latzko, Lacsko, Latschko....) * 24.4.1900 v Chrenovec (Chrenócz...) - nyní Chrenovec - Brusno v okrese Prievidza na Slovensku, otec Juraj (György, Georgius) Laczko, mlynář, matka Mária Fejfár.
Biřmována 20.10.1921 v "Hronska Nemec" - poznámka u křestního zápisu, samotný biřmovací zápis jsem nenašla, lokalizace - patrně dnešní Tekovské Nemce, okres Zlaté Moravce. Nic jiného křestní zápis neobsahuje (tedy ještě kmotry, ale ti s věcí nesouvisí). Podle vyprávění vnučky jejich další sestry ji v rodině říkali Malcika, takže biřmovací jméno asi nepoužívala.
V roce 1930 byla ještě v ČR - podle sčítání lidu 1930 na Slovakiana, svobodná, s bratrem na mlýně Na Šarinách v obci Malé Vozokany, okres Zlaté Moravce. Zde uvedeno, že do Malých Vozokan se přistěhovala v roce 1928 z Nitry.
Podle informací z rodiny měla být v době emigrace stále svobodná, o dalších osudech se ale nic neví. Údajně posílala ještě v 60., možná i 70.letech dědovy přání k vánocům, ale žádný důkaz proto nemám.
Zkoušela jsem hledat v seznamu pasažérů v Brémách, na serveru cemla.com, i na serveru imigrantů do Brazílie, na FamilySearch, ale nic, co by odpovídalo popisu jsem nenašla (tedy kromě jejího narození na FS). Možná hledám blbě, dělám někde chybu, nevím.
Prosím, je tu někdo, kdo je zběhlejší v hledání v prostředí emigrace do Ameriky, kdo by mně zkusil pomoci? Na slovenském fóru zůstala moje prosba bez reakce, proto to zkouším ještě tady.
Moc děkuji za případnou pomoc nebo tip, kam se ještě podívat ...
Pěknou neděli. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Emigrace do Argentiny

Příspěvekod Zora » ned led 23, 2022 8:59

Bratr, jak se jmenoval křestním jménem?
Emigroval také?

Méně častý případ, kdy by svobodná žena emigrovala naprosto sama. Nemohla se před odjezdem vdát?
Už jsem viděla i sňatky mimo území Československé republiky, před odplutím, zřejmě účelové...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Emigrace do Argentiny

Příspěvekod Viridis » ned led 23, 2022 9:31

Bratr Julius se v roce 1933 oženil v Nítře a zůstal v Československu. Dědeček měl 4 sourozence, kteří se dožili dospělosti, a o kterých víme. Po smrti prarodičů jsme ztratili spojení se slovenskou větví rodiny, mně se je podařilo navázat s potomky dědovy sestry a právě tohoto Júlia, ale i oni mají stejné informace - byla svobodná a odjela do Argentiny. Pak se ještě vyprávělo, ale to už je fakt z říše pohádek, že byla kuchařka v prezidentském paláci (u Peróna, asi :D ). Jinak nic dalšího nevíme. Účelový sňatek mně nenapadl, s tím jsem se ještě nesetkala. A jak jsem psala, Family Search mně nic relevantního nenašlo. Kdyby to bylo na Slovensku, stejně to nenajdu, když nevím, kde hledat, matriky nejsou přístupné, jen na úřadech. Zkusím ještě jednou FS jen s křestním jménem a datem a místem narození, kdyby náhodou.... Každopádně díky aspoň za tip. Pěknou neděli. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Emigrace do Argentiny

Příspěvekod Zora » ned led 23, 2022 9:55

na netu je hodně krajanských spolků, já bych je zkusila oslovit...

S tím sňatkem, myslela jsem mimo Slovensko, mimo Československo, ale před odplutím...
Možná ale cestovala s někým...

Ještě mě napadlo, zda by si nějaký pamětník v tom posledním mlýně nevzpomněl na nějaké podrobnosti, emigrace do Ameriky se v mysli udržuje.
(U nás dva muži emigrovali do Ekvádoru, neustále se to někde objevuje)

Ještě mě napadlo - Benedikt KOcián, (můj tak trochu příbuzný) rodák z Tišnova, emigroval do Argentiny a do Chile na začátku století, data nemám v hlavě, ale dá se to vyhledat. On byl velice populární, založil tam Sokol, zorganizoval soutěže v odbíjené a jeho potomkyně (snad vnučka?) teď "nese jeho památku" do světa.

Určitě by tímto směrem mohla vést nějaká cesta, pomoc od argentinské strany.,

Něco málo zde, ale na netu je těch odkazů opravdu hodně.
https://www.tisnoviny.cz/obsah/benedikt ... odak-3cast

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Emigrace do Argentiny

Příspěvekod zeter » ned led 23, 2022 10:01

A nezkoušela jste kontaktovat nějaké tamní krajanské sdružení? Emigrace do Jižní Ameriky byla docela výrazná a potomci česko-slovenských emigrantů jsou myslím docela aktivní.
Kdyby to nebyla Argentina, nýbrž Brazílie, mohla vařit pro Juscelina Kubitscheka de Oliveira :-D
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Emigrace do Argentiny

Příspěvekod Zora » ned led 23, 2022 10:11

:_) a pak bychom se všichni sešli při vzpomínkové oslavě coby pátrači....

Ty krajanské spolky jsem uváděla. Jak znám Viridis, spíš jsme se pídila po výsledcích, jestli jí někdo odpověděl, kolegyně je velice nápaditá a průbojná...

Na některých odkazech se dají najít i dotazy na pátrání po předcích, a to jak z argentinské, tak i z československé strany, ale zdá se mně, že jen do roku 2008 - netuším proč.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Emigrace do Argentiny

Příspěvekod Viridis » úte led 25, 2022 21:30

zeter píše:A nezkoušela jste kontaktovat nějaké tamní krajanské sdružení? Emigrace do Jižní Ameriky byla docela výrazná a potomci česko-slovenských emigrantů jsou myslím docela aktivní.
Kdyby to nebyla Argentina, nýbrž Brazílie, mohla vařit pro Juscelina Kubitscheka de Oliveira :-D
- To mohla, o zeměpisných znalostech svých starších příbuzných si nedělám iluze, ale zatím všichni tvrdili Argentina :D
Krajany jsem zatím nezkoušela, zkusím - našla jsem si mailové adresy na Český dům v Buenos Aires a Československý domov v Rosario, mám sestavený mail.... Nemáte, prosím, někdo tip jak to nejlíp provést, neřešili jste to již někdo? Pošlu text česky - a jak? Anglicky? Španělsky nikdo, o kom vím, asi neumí - portugalsky bych si zajistila :) , příbuzná má přítele Portugalce, ale španělsky...... Budu muset použít nějaký překladač - kdoví, co mně to vyhodí... Neřešil jste to někdo, prosím?
Moc děkuji za případné tipy. Pak dám vědět, jak jsem dopadla.
Pěkný večer. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků