rodokmeň rodiny Burger

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod redo » čtv led 06, 2022 14:21

Dobrý deň,
vytváram rodokmeň mojej rodiny. Môj dedo Štefan Burger pochádza z osady pri sklárskej hute, ktorá bola neďaleko Skýcova. Keďže vo farských matrikách sa nedá často zistiť, odkiaľ pochádzajú uvedené osoby je veľký problém zistiť odkiaľ tam prišli a samozrejme potom kam odišli. Hľadám týmto spôsom osoby Burger (Purger), ktoré mohli prísť z Čiech na toto miesto. Zaujímavé, že z farských záznamov v meste Ilava som našiel veľa mien Burger (Purger), ale tam sklárska huta nebola. Veľmi ďakuje za akékoľvek informácie.
S pozdravom Burger.
redo
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 06, 2022 12:05
Oblast pátrání: Hľadám osoby Burger, Purger, zo sklárskych hutí, keďže môj dedo pochádza z osady sklárskej huty pri Skýcove.
Rodokmen online: MyHeritage

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod Zora » čtv led 06, 2022 14:55

neuvedl jste, o jaké období se jedná, ze kdy máte nejstarší záznam Vašeho předka.

V okolí Skýcova asi sklené hutě byly, viz
https://www.sme.sk/c/2055263/devatdesia ... -bani.html

...V sedemnástom storočí v pohorí Pohronského Inovca na majetkoch ostrihomského arcibiskupstva existovali sklárne v Obyckej Hute a Sklenej Hute (Stará Huta, časť Novej Bane), v 18. storočí vznikla skláreň v Orovnici a v 19. storočí neďaleko Veľkej Lehoty. Sklárne mali aj obce Skýcov, Čaradice, Jedľové Kostoľany a Rudno nad Hronom....

Upřesněte, prosím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod zeter » čtv led 06, 2022 14:58

Skláři jsou výzva, zejména v kombinaci s informačně chudými slovenskými matrikami...
Mohl byste to trochu časově zařadit?
A jinak kolem Ilavy sklárny byly - např. u Zliechova, pokud si dobře pamatuji. Poměrně blízko je i Brumov-Bylnice (na moravské straně). Burger je ale není zase tak neběžné jméno, ne všichni musejí nutně mít něco společného se skláři (ovšem stejně dobře se může stát, že člověk nakonec o x generací dříve na nějakého skláře narazí).
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod zburget » čtv led 06, 2022 15:41

Já si tady tedy taky trochu přihřeju polívčičku.
Já pořád víc a víc nabývam dojmu, že to příjmení má snad něco společného s nějakou činností / profesí spojenou s tím sklářstvím.
Původ příjmení Burget (což je sice něco jiného, než Burger, ale je to podobné), se vysvětluje, jako spojení německých Burg-hard. Je pravdou, že můj nejstarší předek byl zapsaný, jako Burghard, ale taky jako Purkart nebo Buchardus. A "vykytuje se", jakožto mistr ve skárně ve druhé polovině 17. stol. A tohle rozhodně není běžné příjmení! Co mě ale hodně zaráží až zneklidňuje je skutečnost, že se tohle příjmení objevuje v přibližně stejné době na různých místech Moravy a východních Čech, kde tahle místa mají jednu společnou věc - a tou jsou sklárny.
A dneska tady máme podobné jméno - Burger, což má zcela jiný význam, ale opět se nám do toho motají sklárny!!! Tohle přece nemůže být náhoda! Buď sem do Čech, na Moravu a do západních Uher přišla nějaká opradu velká sklářská rodina a rozesela se pločne po obrovském území (nepravděpodobné) a nebo to jméno nějak (vůbec netuším jak) muí souviset s těmi sklárnami a nějakou činností/řemeslem s nimi spojenými. Tohle bych tedy opravdu velice rád rozlousknul, ale zatím jsem na mrtvém bodě.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod redo » čtv led 06, 2022 16:10

Takže môj dedo sa narodil v roku 1873, jeho manželka Juliana Hofmanova. Jeho rodičia János Burger 1847 s manželkou Annou Pulpitel. Jeho rodičia Jozsef Burger s manželkou Anna Elisabeth Kubik. Ich údaje už sa nedali zistiť. Títo aj s detmi boli zapísaní v Skýcove. No keďže obec Skýcov za vojny vyhorel, staršie záznami sa nezachovali. Tam boli všetky priezviska písane ako Purger. V jednom zázname bola poznámka, že Purger by malo byť správne Burger.
redo
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 06, 2022 12:05
Oblast pátrání: Hľadám osoby Burger, Purger, zo sklárskych hutí, keďže môj dedo pochádza z osady sklárskej huty pri Skýcove.
Rodokmen online: MyHeritage

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod Zora » čtv led 06, 2022 16:12

A je k dispozici sčítání? Vím, že se na Slovensku tato možnost postupně objevuje, ale neznám dataci. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod zeter » čtv led 06, 2022 16:18

zburget - ti moji skláři jsou víceméně ten samý případ (přičemž jejich příjmení taky prošlo mnohanásobnou tichou poštou a s řemeslem skutečně souvisí); pokud mají nějakého společného předka, mají ho téměř jistě v předmatričním období a témeř jistě někde v Rakousku nebo v Německu, a silně pochybuji, že bych se ho kdy dopátral. Každopádně mám ověřeno, že stačí několik plodných párů, které se toulají po sklárnách, a během pár desetiletí je jich dost pro víceméně všechny sklárny na Moravě, pilně přetékají i na Slovensko a časem pak i do Slezska a do Německa - a u toho všeho po nich ještě porůznu zůstávají od řemesla odpadlí usedlíci.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod zeter » čtv led 06, 2022 16:49

Ještě se dál zeptám - máte od těch párů i sňatky a úmrtí? Pokud nebudete mít obzvlášť velkou míru šťěstí, bude se vám hodit každý dostupný kousek informace, protože se vám dost možná stane, že po českých/moravských sklárnách posbíráte narození x různých Josefů Burgerů, a teď který je ten správný.
Namátkou jsem nahlédl do matrik Brumova-Bylnice, a hned tam Burgery-skláře našel, tady i jednoho Josefa, byť s jinou manželkou, ale to nemusí nic znamenat, mohl ovdovět, znovu se oženit, kdovíkde.
(vlevo druhý shora)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00240.jp2

Další otázka: co ostatní slovenské sklárny? Příchod z Čech/Moravy je samozřejmě možný/pravděpodobný, ale přesuny mezi slovenskými sklárnami zrovnatak.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod Viridis » čtv led 06, 2022 18:35

Zdravím, mám příjmení Pulpitel v rodu dědečka, myslím, že přišli z Čech a byli to mlynáři - původně. A ze Skýcovského mlýna je rodina dědečkovy matky - rodina Fejfár (Pfeiffer a jiné tvary). Zatím jsem se úplně nedopracovala k celé trase, po které přišli, ale 19.století je ve Skýcově docela dobře hledatelné. Určitě existuje i sčítání z roku 1869 (mám pro ty Fejfárovy), tam je spousta údajů o tom, odkud ti lidé přišli.... Jenom to není v některých případech úplně přesné - no hledejte mlynáře, když tam je uvedeno Pardubice :-). P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod alče » pát led 07, 2022 13:10

Přidávám do skládačky. Zdá se, že jenom přišel "zaučit" a potom někam zmizeli. Ale neručím za to, prošla jsem to jen zběžně.

Staré Hutě (u Střílek)
Václav Burger (někde uveden i jako Purger) vitriarius a jeho manželka Barbara zde přivedli na svět tyto děti:

Josef nar.1769
Ignác nar.1770
Kateřina nar.1773
Vincenc nar.1776
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod redo » pát led 07, 2022 14:17

Dopisujem si s jedným pánom Marekom Burgerom z Čiech, ktorý má veľký rodokmeň z okolia Brumov- Bylnice. No zatial sa mu ani mne nepodarilo zistiť náveznosť oboch našich rodokmeňov. Tiež hľadá Burgerov v bývalich sklárskych hutiach. Na Slovensku som zistil 28 sklárskych hutí no veľa Burgerov tam nebolo ale bolo dosť skomolených mien. Zistil som tiež, že v Skýcove v zozname Sčítania ľudí boli dvaja slobodní, ktorí tam prišli z Drahožickej huti, ktorá bola neďaleko Veľkých Uheriec. Tam som ale nezistil, že by tam boli zapisovaní robotníci z tej huty. Z údajov Anny Pulpitel mám, že sa narodila 29.10.1845 v Moravskom Lieskovom, ale nemám to presne potvrdené.
redo
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 06, 2022 12:05
Oblast pátrání: Hľadám osoby Burger, Purger, zo sklárskych hutí, keďže môj dedo pochádza z osady sklárskej huty pri Skýcove.
Rodokmen online: MyHeritage

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod Viridis » pát led 07, 2022 18:45

Já mám z Moravského Lieskového Jozefa Pulpitla, * 21.3.1851, syn Václava Pulpitla mlynáře v Mor. Lieskovém a Terezie Jablonické. Zápis z matriky. V r.1876 se ženil v Horné Hámre a podruhé v r.1891 tamtéž. Zemřel v roce 1935 v Topolčiankách. Teoreticky by to být stejná rodina. V Česku jsem tohle jméno (mlynáři) našla v okolí Jindřichova Hradce - Horní Radouň, Kostelní Radouň, Okrouhlá Radouň, Martinice u Onšova a Lukavec u Pelhřimova. Ale jak jsou spojeni a kdy a kudy šli na východ, nevím.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod redo » sob led 08, 2022 11:23

Keďže vytváram rodokmeň po meči, tak po ďalších Pulpitlových ani nepátram. Mám len, že sa vydala 22.5.1870 za Jánosa Burgera v Skýcove. V zápise bolo, že mala 25 rokov a podľa toho som našiel tú Pulpitlovu v Moravskom Lieskovom. Z tých voľakedajších záznamov sa to niekedy ani presnejšie nedá. Tak isto mám manželov Jozsef Burger s Annou Elisabeth Kubíkovou, mali deti v Skýcove no ich dátumy narodenia, dátum a miesto sobáša nemám.
redo
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 06, 2022 12:05
Oblast pátrání: Hľadám osoby Burger, Purger, zo sklárskych hutí, keďže môj dedo pochádza z osady sklárskej huty pri Skýcove.
Rodokmen online: MyHeritage

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod redo » ned led 30, 2022 11:59

V záznamoch som sa tiež dopátral že Josephus Burger 1886 z Uhrovca sa v roku 1911 oženil s Genovévou Badura s Uherského Brodu. Ďalej Josephus Hazlinger z obce Strání na Morave sa oženil s Annou, Máriou Burger z Novej Bane. A Vonieslaus Balloun 1820 z Obce Zahrádka v Čechách sa oženil v roku 1858 s Cecíliou Purger 1839 zo Skýcova.
redo
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 06, 2022 12:05
Oblast pátrání: Hľadám osoby Burger, Purger, zo sklárskych hutí, keďže môj dedo pochádza z osady sklárskej huty pri Skýcove.
Rodokmen online: MyHeritage

Re: rodokmeň rodiny Burger

Příspěvekod hasomer » pon kvě 16, 2022 10:23

Ten Josef Haslinger je ročník 1804? Hledám Josefa Haslingera, ale měl by být starší. Matriky že Strání jsem prošel, já jen kdyby mi něco uteklo. Díky.
Uživatelský avatar
hasomer
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř srp 02, 2006 15:37
Bydliště: Staré Město u Uh. Hradiště

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků