Obec Jaroměřice (u Jevíčka) Matriky před. r. 1784-kde hledat

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Obec Jaroměřice (u Jevíčka) Matriky před. r. 1784-kde hledat

Příspěvekod Zora » čtv lis 11, 2021 7:56

Stáhla jsem ze Zámrsku, co se dalo:-(
v popisu farnosti Jaroměřice jsem se dočetla, že:

farní úřad: Jaroměřice
územní obvod:
Hora Kalvarie (dř. část Jaroměřic, č. o. Jaroměřice, o. Jaroměřice, okr. Svitavy)
Chobyně (č. o., o. Šubířov, okr. Prostějov) - založena 1710, od 1785 ve farnosti
Šubířov, resp. Skřípov (matriky od 1785/1786 v Moravském zemském archivu v
Brně)
Jaroměřice (č. o., o. Jaroměřice, okr. Svitavy).....

....poznámka: před 1784 farnost Jevíčko (v Jaroměřicích jen poutní kostel s
kaplanem), 1784 farní administrátor, 1809 fara


Hledala jsem tedy pod Jevíčkem, ale tam jsem v popisu farnosti Jaroměřice nenašla.
farní úřad: Jevíčko
územní obvod:
Bělá u Jevíčka (z. s. j., č. o. Bělá u Jevíčka, o. Bělá u Jevíčka, okr. Svitavy)
Jevíčko - Město (něm. Gewitsch, z. s. j., č. o. Jevíčko, o. Jevíčko, okr. Svitavy)
Jevíčko - Předměstí (z. s. j., č. o. Jevíčko, o. Jevíčko, okr. Svitavy)
Lípa (dř. Langendony, něm. Langendon, dř. os. o. Zadní Arnoštov, z. s. j. Zadní
Arnoštov, č. o. Zadní Arnoštov, o. Jevíčko, okr. Svitavy)
Přední Arnoštov (něm. Vorder-Ehrnsdorf, č. o., o. Městečko Trnávka, okr.
Svitavy) - od 1905 ve farnosti Křenov
Víska u Jevíčka (dř. Derflík, něm. Dörfles, o., okr. Svitavy)
Zadní Arnoštov (něm. Hinter-Ehrnsdorf, z. s. j., č. o. Zadní Arnoštov, o. Jevíčko,
okr. Svitavy)

Ovšem v indexu
sign. M-6 1600 index N 1658-1768 ukn 4115
územní rozsah: farnost Jevíčko, filiální obvody Biskupice a Jaroměřice, též Velké
Opatovice

Je zde uveden filiální obvod Jaroměřice.

Hledám výskyt příjmení Valenta, kolem r. 1760-1700. K mému údivu se pod písmenem V (W) vůbec nevyskytují osoby z obce Jaroměřice.
Určitě dělám někde chybu, Zámrsk moc neumím...
Může mně někdo pomoci nasměrovat, kde vlastně hledat?

Moc děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Jaroměřice (u Jevíčka) Matriky před. r. 1784-kde hl

Příspěvekod Boza » čtv lis 11, 2021 8:28

Ten index sign. M-6 1600 index N 1658-1768 ukn 4115 je trochu zpřeházený a myslím že není kompletní. Na sn. 138 vidím zápisy pro Jaroměřice 1658-1688 a mezi nimi spoustu Valentů; je možné že na jiném snímku budou pokračovat - nebo je to jen torzo a budete muset do matrik.
Naposledy upravil Boza dne čtv lis 11, 2021 8:31, celkově upraveno 1
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1972
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Obec Jaroměřice (u Jevíčka) Matriky před. r. 1784-kde hl

Příspěvekod Zora » čtv lis 11, 2021 8:29

Super, hned jdu na to.
Strašně moc děkuji. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Jaroměřice (u Jevíčka) Matriky před. r. 1784-kde hl

Příspěvekod Zora » čtv lis 11, 2021 8:50

Tak bohužel, pro období 1760 - 1770 jsem Jaroměřice vůbec nenašla, ani výskyt Valenta v Jaroměřicích, ani v jiných obcích. ani Jaroměřice u jiných písmen, zdá se, že od nějakého roku byly vedeny někdy jinde.
Podívám se na V. Opatovice a Biskupice, pak zkusím projít matriky.

Moc děkuji za návod, písmeno V-W je rozstrkané snad po celé matrice... Děs, já bych na manipulaci se staženými matrikami potřebovala snad školení :-(

Ono to hledání nějakého Jana Valenty, propuštěného vojáka, který se ženil v cca 42 letech a bral si vdovu v Jaroměřicích, asi bude marné.... Źádná další indície...
Ale zkusím... Jednou se to snad musím naučit,....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Jaroměřice (u Jevíčka) Matriky před. r. 1784-kde hl

Příspěvekod Boza » čtv lis 11, 2021 8:53

No jo no, znáte indexy - občas jsou to spíš taková torza, kde jsou zápisy brané vidlemi, nebo nějak extra pomíchané, vynechané, řazené podle náhodného klíče... Díky bohu za ně, ale občas jsou to prostě prameny nespolehlivé.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1972
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Obec Jaroměřice (u Jevíčka) Matriky před. r. 1784-kde hl

Příspěvekod Zora » čtv lis 11, 2021 9:19

Já jsem hledanou osobu díky Vám našla :-)

V matriční knize
sign. M-5 1573 matrika NOZ 1734-1785 ukn 3972

jsem nejprve našla "nějakou" svatbu Franze Valenty v lednu roce 1769 , přesně tento rok mně vychází podle věku u svatby pro narození hledaného dítěte Jana Valenty.
Takže listování, ale SUPER, Jan se opravdu narodil v roce 1769 v květnu... řekla bych, že by to mohlo být ono. (svatba byla již v očekávání :-))
U svatby je ženich psaný ze Šubířova, nevěsta z Jaroměřic, Jan se narodil v Šubířově, ale samozřejmě se klidně z vojny mohl vrátit do Jaroměřic. Prověřím ještě pozdější čísla domů., manželský pár Franz a Dorotea rodil děti poměrně dlouho.


Já Vám musím složit obrovskou poklonu, nebýt Váš a Vašeho popostrčení, nikdy bych toto kritické místo nepřeskočila a moc bych se o to ani nepokoušela.

Ať se Vám daří a samozřejmě pěkný den.
Klobouk dolů před Vámi.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Jaroměřice (u Jevíčka) Matriky před. r. 1784-kde hl

Příspěvekod Boza » čtv lis 11, 2021 13:23

No rádo se stalo, ale o nic nejde, jenom holt pracuju hodně se Zámrskem, v takovém MZA jsem téměř ztracen :)
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1972
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků