PŘEKLAD ŠKOLNÍ KRONIKY SEDLIŠŤ Z KURENTU

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

PŘEKLAD ŠKOLNÍ KRONIKY SEDLIŠŤ Z KURENTU

Příspěvekod krejcokova.k » pon lis 08, 2021 10:17

Dobrý den,

píšu diplomovou práci na téma Historie školství v obci Sedliště a hledám někoho, kdo by mi pomohl. Pramenů je velmi málo, přímo o základní škole v Sedlištích existují pouze dvě kroniky z archivu. Jedna z kronik je však německy psaná, v kurentu. Bohužel obsah vůbec nerozluštím a hledám někoho, kdo by mi aspoň část kroniky o historii školy přeložil. Samozřejmě za finanční odměnu.

Prosím o komunikaci přes mail: weissmannova.k@seznam.cz

Děkuji,

Krejčoková Klára
krejcokova.k
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon lis 08, 2021 10:10

Re: PŘEKLAD ŠKOLNÍ KRONIKY SEDLIŠŤ Z KURENTU

Příspěvekod zburget » pon lis 08, 2021 15:33

Snad to tazatelka tady najde.

Já bych problém německy, kurentem psané kroniky rozdělil na dvě části.
1) přečíst
2) přeložit
Budete potřebovat pomoc s obojím? Já třeba nemám zásadní problém to přečíst. Případně jsou zde rodilí mluvčí (z rakouska), kteří by mohli bez problému přepsat. Překlad je jiný problém. S tím vám nepomůžu ani já (německy neumím ani slovo), ani rakušané.
Jestli máte dostatek času (s ohledem na studium), němčinu ovládáte a chtěla byste se o to pokusit sama, tak vás tady ten kurent naučíme číst. Ono to není zase tak složité. Jsou to písmenka stejná, jako v latince, jen mají trochu jiný tvar.

Ono totiž nechat si přepsat a přeložit německy kurentem psaný text, nemusí být vůbec levná záležitost.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků