VYŘEŠENO Vincenc Valer – úmrtí

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod Mistr Jan » sob srp 14, 2021 10:35

Zdravím,

nemůžu dopátrat úmrtí mého příbuzného Vincence Valera, takže se na vás obracím pro pomoc...

Vincenc se narodil 30.12.1858, měl se dát "na jinou víru" a nakonec 5.2.1927 zemřít ve Vinohradské nemocnici. Bohužel však nemohu najít jeho záznam o úmrtí.
Narození: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5296/100 (poslední záznam)

V katolické farnosti tedy asi nebude... Prohledal jsem ale nicméně všechny ostatní církve a i civilní matriky pro Vinohrady a stále nic... Tak nevím.

Předem děkuji za pomoc.
Jan
Naposledy upravil Mistr Jan dne ned bře 20, 2022 20:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2943
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod Zora » sob srp 14, 2021 11:11

tak asi zbývá ještě židovská víra, i když je to opravdu málo pravděpodobné...
Z

Nejčastější "jiná" víra byla církev československá

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =87#scan87

Zde je nějaký zápis - úmrtí st. nemocnice Vinohrady, čili zemřelí s uvedenou vírou se sem zapisovali.

Zdá se mně ale, že je to zapisováno podle bydliště...

No a církev československá má pro Prahu tyto matriky online
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 166F1163D4

Jenže . on se mohl přijet do Prahy léčit asi i z okolí...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod jano » sob srp 14, 2021 12:05

V prírastkoch je uvedená matrika nemocnice Vinohrady. Prípadne kontaktovať Odbor matrik Úřadu městské části Praha 1.
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod zeter » sob srp 14, 2021 12:14

Koukám ale, že třeba starokatolické matriky zemřelých pro tohle období taky nejsou online, pravoslavná už je ale v přírůstcích připravených k digitalizaci.

Já bych asi doporučil napsat si do Národního archivu o pobytovou přihlášku z fondu Policejní ředitelství. Akorát to trochu trvá (tak měsíc, měsíc a půl) a pokud jsou to větší objemy, do kopírování a skenování se jim moc nechce a vyhrožují aplikací poplatku za rešerši a zdržením kvůli nějakému schvalovacímu procesu (na druhou stranu přihlášku samotnou mi naskenovali a poslali a nic nechtěli) - zjevně je jim milejší, když se jim do badatelny courají lidi a fotí si to po vlastní ose.
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod Zora » sob srp 14, 2021 12:29

Nikde není uvedeno, že Vincent s jistotou bydlel v Praze...

Líbí se mně Janova odpověď, ten "přírůstek" by -podle mě - měl zahrnovat všechny osoby, zemřelé v nemocnici, matriky pak zemřelé a zaopatřené dle příslušné církve, včetně pohřbu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod zeter » sob srp 14, 2021 13:01

Uvedeno to není, ale možnost to je (a ne úplně nepravděpodobná), a hlavně jaksi není co ztratit: možná tu přihlášku nenajdou, ok - ale pokud ji najdou, pak na ní kromě víry může být i spousta dalších zajímavých věcí, např. případná manželka a děti (oznámení o konverzi je z Vídně, mohl se oženit už tam, a to by taky nebylo jednoduché hledání, už jen proto, že zdá se chybí dopsaný rok).
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod Mistr Jan » sob srp 14, 2021 14:38

Děkuji všem za pomoc. Myslím, že zakopaný pes je právě v té matrice NEMVIN Z1 :-) Takže asi počkat, než ji zdigitalizují... :-) Úplně to pro mě nehoří.
Chtěl jsem právě prvně záznam o úmrtí – podle kterého bych dohledal oddavek, který se mi zatím skrývá...

Osobně by mi bylo nanejvýš divné, že by měl konvertovat na nějakou z těchto "neobvyklých" církví (starokatolická, německá evangelická; už vůbec podle mě ne konverze na židovství) – viděl bych to na konverzi právě k církvi československé, potažmo možná pak k evangelíkům...

(Jinak Zoře – toto je bratr toho mého Ignáce, který měl mít otce hraběte Martinice... :-) Jestli je to však bratr pouze poloviční, nebo ne... To se nedovíme :-D)

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2943
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod zeter » sob srp 14, 2021 14:54

No to právě nikdy nevíte, jaké nástrahy na poctivého českého katolíka mohly v metropoli číhat! :-) - já teď dohledával jednu severomoravskou rodinu, která konvertovala ke starokatolictví, kolem r. 1900 - s tou rodinou pak byla spojená taková nepěkná kriminální záležitost a v tisku (katolickém) jsem se pak dočetl, že prý se v nedalekém větším městě usadil nějaký starokatolický kněz a nebohé katolíky tak dlouho pokoušel, až některé svedl.
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod Zora » sob srp 14, 2021 16:32

Mistr Jan píše:(Jinak Zoře – toto je bratr toho mého Ignáce, který měl mít otce hraběte Martinice... :-) Jestli je to však bratr pouze poloviční, nebo ne... To se nedovíme :-D)
Myslím, že určitě byli bratři poloviční... pokud neměli stejného otce... to se mně moc nezdá, ledažeby hrabě našel zalíbení, ale to se moc nestávalo, těhotná dívka musela ze zámku...
J.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vincenc Valer – úmrtí

Příspěvekod Mistr Jan » ned bře 20, 2022 20:37

Tak po půl roce uzavírám, byla zveřejněna kýžená matrika NEMVIN Z1.
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... an=7#scan7
třetí odspoda – Čeněk Valler

Oženil se 1.2.1897 ve Vídni XVII. To bych jen tak nenašel. :-)

Ještě jednou díky.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2943
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků