VYŘEŠENO Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod bla.zena » pon črc 12, 2021 4:30

Dobrý den,

prosím, nemáte někdo přístup do tohoto dokumentu? Zajímá mě, zda tam není zapsán Vilém Ladman nar. 27. 2. 1897.
Děkuji Eva Prokšová
Naposledy upravil bla.zena dne stř srp 11, 2021 16:46, celkově upraveno 1
EVA
bla.zena
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 22, 2013 17:18

Re: Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod Newmy » pon črc 12, 2021 14:39

Žádný takový kompletní seznam jsem nikde nezaznamenal, existuje něco takového? :roll:
Newmy
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř říj 07, 2015 13:53
Oblast pátrání: Vilémovice, Vortová, Cikháj, Olomučany

Re: Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod Zora » pon črc 12, 2021 15:17

snad projít matriky, některé by mohly už být online.
Ivančice - v matriční knize zemřelých jsem našla osoby, které zahynuly na konci války při výbuchu miny.
Obávám se, že v době válečné nikdo takové seznamy nedělal a po válce mě nenapadá žádný důvod. Pokud víte, kde, tedy o jakou část Brna by se mělo jednat, pak hledejte v matrikách této části případně v brněnských nemocnicích.
Všeobecně platí, že zemřelí jsou zapisováni v té farnosti, pod kterou spadá místo úmrtí.
Můžete ještě zkusit vyhledávat v dobovém tisku.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod bla.zena » pon črc 12, 2021 15:46

Naposledy upravil bla.zena dne pon črc 12, 2021 15:56, celkově upraveno 1
EVA
bla.zena
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 22, 2013 17:18

Re: Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod Newmy » pon črc 12, 2021 15:47

Například matrika ze Židenic je toho 9 stran: https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01430.jp2 Tam jsem našel svou praprababičku, ani jsem nevěděl, že umřela po náletu. Zde v mapové aplikaci https://gis.brno.cz/ags/bomby/ jsem pak zjistil, že defacto asi neměla šanci, bomby spadly na oba vedlejší domy, zprava i zleva.
Newmy
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř říj 07, 2015 13:53
Oblast pátrání: Vilémovice, Vortová, Cikháj, Olomučany

Re: Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod bla.zena » pon črc 12, 2021 16:14

Nevím kde Vilém Ladman přesně bydlel. Paní Marta a její sestřenice Jindřiška na něj často vzpomínají. Navštěvoval jejich rodiny ještě během 2. světové války. Po válce už se nikomu neozval. Pamatují si jen, že bydlel v Brně a byl zaměstnaný v nějakém varieté. Snad tam i vystupoval. Žil se zpěvačkou, která měla dva syny. Na návštěvy k příbuzným ji nikdy nevzal a proto ji nikdo neznal. A pokud se s Vilémem něco stalo, ona zřejmě nevěděla kam to dát vědět.
EVA
bla.zena
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 22, 2013 17:18

Re: Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod Zora » pon črc 12, 2021 16:21

Zkuste se obrátit na archiv Brno

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02610.jp2

Mají adresář a snad i další čítání pro Brno 1. pol. 20.st. Možná byste alespoň zjistila, o koho se tedy jedná.
Bohužel, pokud se jednalo přímo o varietního umělce, dá se předpokládat, že značně cestoval. Pokud byl ve varieté jen zaměstnaný (číšník, vrátný a pod.) byla by k nalezení větší šance.

Zkuste hledat v dobovém tisku, jako umělec by zase mohl být na plakátech, tedy i v oznámeních v tisku.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod bla.zena » úte črc 13, 2021 16:39

Díky za rady. V matrikách jsem nic nenašla. V dobovém tisku je 5. 10. 1945 informace, že vzniká evidence zabitých při náletech a osvobozujících bojích.
Zde je památník se jmény v Židenicích https://cs.wikipedia.org/wiki/Bombardov ... -10-11;_08).jpg
Další informace: Jména 330 obětí byla uvedena na výstavě Letecká válka – cíl Brno na hradě Špilberku v srpnu 2014. Počty obětí a vyčíslené škody se dle různých zdrojů velmi liší. Evidence obětí dubnových sovětských náletů byla horší než amerických v předchozím roce. Byla prováděna i dodatečně v říjnu 1945.
Napsala jsem na Špilberk mail a uvidíme.
Eva
EVA
bla.zena
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 22, 2013 17:18

Re: Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod Zora » úte črc 13, 2021 17:10

Pokud jste v matrikách hledala fakt uceleně, tak by se přece onen hledaný muž nemohl v jakémkoliv seznamu objevit...
Navíc si nemyslím, že jsou všechny brněnské matriky pro r. 1945 online.
Vy máte nějakou indícii, že hledaná osoba zemřela při náletu?

Kontaktujte , jak jsem psala, brněnský archiv a ptejte se, zda tento muž v Brně bydlel a případně kde. To je důležité.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod bla.zena » stř srp 11, 2021 17:11

Zoro, děkuji vám za rady. Byl to jen takový zoufalý pokus hledat Viléma Ladmana v seznamu zahynulých při náletech. Časově to odpovídalo období, kdy se přestal ozývat. Ze Špilberku mi přišla rychlá odpověď. V jejich seznamu Vilém nebyl. Mají jen těch 330 jmen. Žádný ucelený seznam neexistuje. Napsala jsem na Archiv města Brna žádost o vyhledání v Evidenci obyvatel. Odtud jsem dostala velice obsáhlou odpověď - kdy a kde bydlel, s kým se oženil, kdy zemřel a kde je pohřben. Přes toto množství informací, nebo spíš díky tomu množství informací, vyvstala nová záhada: Proč se rodině po roce 1945 neozýval, když zemřel až v roce 1958? Vznikají různé dohady, ale pravdu se už asi nikdy nedozvíme.
EVA
bla.zena
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 22, 2013 17:18

Re: VYŘEŠENO Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod Zora » stř srp 11, 2021 17:33

Je třeba vše brát jako fakt. Proč se někdo s někým dalším nestýkal, je pouze mezi nimi...
Víte už, jaké měl přesně zaměstnání?

Možná nějaká nucená změna, varietní umělci moc příležitostí po roce 1948 neměli. Možná tíživá ekon. situace, na kterou nebyl pyšný.
Nebo naopak, měl starost, aby po něm nebyla požadována pomoc... Nebo nemoc, která omezovala cestování, pokud nebydlel dál v Brně... Tajná láska, nebo třeba přítel, ke kterému se nemohl přiznat,...

Moje prababička zemřela, o dceru se staral bratr zemřelé matky... a pak následně rodina její dcery se nestýkala s pradědečkem vdovcem.
Nevím proč a nezjišťuji. Dnešním pohledem bych to třeba ani nedokázala pochopit... Nešlo o peníze, o ženské, žil dál ve stejné obci, jen jeho vnučky "toho člověka" vůbec neznaly...

Asi ti, kteří učinili toto rozhodnutí, měli své důvody, které já neposoudím...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Evidence zabitých při náletech Brna 1944 - 45

Příspěvekod bla.zena » sob srp 21, 2021 18:31

Dozvěděla jsem se, že v roce 1921 se živil jako úředník a po roce 1947 jako dělník. Kde pracoval za války, nevíme. Mohl být zaměstnaný ve Varieté Brichta (později Rozmarýn): http://www.informacezbrna.cz/clanky/spo ... -3324.html.
EVA
bla.zena
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 22, 2013 17:18


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků