N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Zora » úte čer 29, 2021 13:55

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02780.jp2

první vpravo

Marie Josepha

otec Herr Josef ??? ??? von Brunn ( s přehláskou)
Matka: Josepha gebohrene Misbach in Brieblitz, Bricblitz???

Kmotři: Herr Joseph ??? ??? von Brunn (s přehláskou)
Postavení: Hu??? Manns? von hier?

Karolina Misbach Lunz??? von Bric?litz
Postavení? Lunz???

Děkuji, Zora

edit: ona obec
Prahlitz - Pravlov?

nebo Přibice - Prüwitz, Priwitz
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Mistr Jan » úte čer 29, 2021 14:46

Kmotra mě poměrně zaskočila – a já bohužel nestíhám přepis dokončit – a popř. si dohledat víc informací... Takže k ní doplňuji to, co vidím, základ pro ostatní:

Marie Josepha

otec Herr Josef Drasche Handelsmann von Brünn
Matka: Josepha gebohr(e)ne Misbach in Bricklitz

Kmotři: Herr Joseph Drasche Handelsmann von hier
Postavení: Handels Mann(s) von hier

Karolina Misbach Burg geu? st?? von Bricklitz
Postavení: Burgfräsching???

J.
Naposledy upravil Mistr Jan dne úte čer 29, 2021 14:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2939
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Ursus » úte čer 29, 2021 14:52

otec Herr Josef
Drasche
Handelsmann

von Brünn
Matka: Josepha gebohrene Misbach in Brieblitz, Bricblitz???

Kmotři: Herr Joseph Drasche Handelsmann von hier
Postavení: Handelsmann von hier

Karolina Misbach Burg??? von Bric?litz
Postavení: Burg???

Der Bruder wurde 1811 geboren. Was steht dort?
https://de.wikipedia.org/wiki/Heinrich_ ... Wartinberg
Naposledy upravil Ursus dne úte čer 29, 2021 14:55, celkově upraveno 1
Ursus
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát zář 27, 2019 9:24

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Zora » úte čer 29, 2021 14:54

No, mě toho "zaskočilo" poměrně více, už ta obec... :oops: :roll:

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Zora » úte čer 29, 2021 15:08

Ursus: Danke, das ist interessant


uf, uf :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Zora » úte čer 29, 2021 15:28

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03410.jp2

Heinrich,
otec OK,
matka Anna Miesbach
???

http://biography.hiu.cas.cz/Personal/in ... -24.7.1880

Heinrich byl synovec Aloise Miesbacha.

Zde narození 1886 Josefy Elisabeth, sestry Aloise , snad možná matky Heinricha Drasche (záměna Anna - Josefa?)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00020.jp2


Zde Karolina, asi ta, co byla za kmotru

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00030.jp2
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Zora » úte čer 29, 2021 15:56

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Zora » úte čer 29, 2021 17:18

Pokud by se podařilo vyluštit obec, pokud pocházela matka dítěte a kmotra Karolina Miesbach, byla bych moc ráda... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod zburget » úte čer 29, 2021 19:15

Kmotra by mohla být Burggräfin, jenou zapsaná s překlepem a zdvojeným ff.
Odkud jen, nad tím přemýšlím a nic mě nenapadá. Napsáno je tam Bricblitz. Což je samo o sobě divné.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Zora » úte čer 29, 2021 19:42

bohužel, zatím, nevím, kde se rodiče dítěte (viz první příspěvek), brali. Možná to bude Brno. Zatím jsem nenašla.
To, co jsem našla na netu, se navzájen dost liší... ale pravděpodobně se jedná opravdu následně o osoby, které jsou uvedeny v odkazech.
Josefa (Anna) i Alois a stejně tak Karolina se narodili v Rešicích, jejich další sourozenec má napsané příjmení Missbach (bubínkové s). To je shodné s příjmením mé předkyně.

Např. u Aloise se u jeho otce objevuje v různých pracech prof. Dr., ale já nic takového v matrikách nevidím...
Úmrtí rodičů Miesbachových jsme zatím nenašla, možné zemřeli u někoho z dětí...

Zkusím hledat...
Děkuji za pomoc, ještě chvíli to tu nechám. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Mistr Jan » úte čer 29, 2021 22:09

zburget píše:... Napsáno je tam Bricblitz. ...

No já nevím. Alespoň u té kmotry mi to přijde jako "k" – oproti "b" to vypadá jako tažené ze shora a dole to končí (nepotkává se to se zbytkem písmene).


Každopádně jsem se k tomu konečně mohl vrátit – rozhodl jsem se na to jít oklikou, spoléhal jsem se, že v některém z mladších záznamů někoho z potomků něco najdu, zatím marně.
Nicméně posílám to, co jsem našel, a taky to, co se dá vyčíst zdrojů, které poslal Ursus nebo Zora. Snažil jsem se to nějak barevně odlišit, doufám, že to je přehledné...

Alois Miesbach, bratr Anny, umírá 3.10.1857 (odkaz)
A nelže-li Wikipedie, tak se opravdu narodil 1.1.1791 v Rešicích, Josephu Miesbachovi a Nepomuceně Richterové (odkaz)
Ona Karolína, kmotra Marie Josefy, by tedy byla sestra Aloise a Anny Miesbachových


Josef Drasche + Anna Mieslbach
O: ??? Tito měli ve farnosti sv. Janů děti:
1) Maria Josepha, 17.4.1806 ← na tu se táže Zora
2) Eduard August Josef, 14.7.1808 (odkaz)
3) Maria Mathil de Josepha, 23.2.1810 (odkaz)

4) Heinrich Adolf Josef, 19.4.1811 (odkaz)

Továrník, viz zde
O: s Josephou Elisabethou von Freudenthal – nedohledával jsem, mohlo by zde být víc o rodičích. Tito měli děti:
1) Heinrich Josef Alois, 19.4.1848 (odkaz)
2) Richard Alois, 18.3.1850 (odkaz) – 3.7.1923 (odkaz)

Továrník viz zde
O: 6.12.1876 (kde?) s Marií Antonií Groner (6.12.1849 – 13.2.1892) Tito měli syna:
1) Rudolf Richard, 9.1.1879
Tento měl r. 1910 O s Josephinou C. C. M. N. H. d'Orval (7.9.1878)

3) Luise, 13.1.1857 nedohledáno N?? (ne farnost St. Stephan, ani Meidling a Inzersdorf)
Luisa O: Arthur Karl von Schlippenbach – ten †31.3.1881, pak 2. O s Rudolfem Erdödy

5) Wilhelm Gustav Joseph, 27.10.1813 (odkaz)
O: s Annou Ursulou Hößl – nedohledával jsem, mohlo by zde být víc o rodičích. Tito měli alespoň jednoho syna:
1) Emil Anton Josef, 25.5.1857 (odkaz)

6) Gustav Joseph Karl, 26.10.1816 (odkaz)

Mohu se ještě případně pokusit o pokračování, zítra mi končí škola – času budu mít dost... :-)

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2939
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Zora » stř čer 30, 2021 0:11

díky, ale narození Aloise, sestry Josefy (Anny) jsem už vkládala. Další generace už moc nepomohou, taky jsem si to dohledala, jak se jedná o průmyslníky, je toho na googlu plno.
Podstatné je najít svatbu Drasche - Miesbachová. příp. zjistit s určitostí, kdo je ona kmotra Karolína . Zda opravdu sestra matky dítětě (a Aloise)

Obec - jediné trochu racionální, co jsem našla, je Prigglitz , Dolní Rakousy,. v matrikách jsem tam nic neobejvila.
V Rešicích se narodilo více dětí Miesbachových, úmrtí rodičů jsem tam nenašla,
Jak Josefa, tak Alois se pohybovali s rodinami nejen po celém území dnešního Česka, ale i Rakouska - cihelny, uhelné doly a další... rodiče mohli mít s sebou.
Možná by pomohlo pomocí, profese otce Aloise, Josefy (Anny), a dalších dětí. Já to nepřečtu.
Karolina . pokud byla Burggrafin, pak byla spíš manželkou nějakého Miesbacha , rozhodně by jako svobodná nebyla v takové funkci.
Pak by samozřejmě nebyla sestrou Aloise a Anny, ale spíše švagrovou.

Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Ursus » stř čer 30, 2021 7:04

Guten Morgen,

Gustav Drasche hat 1845 geheiratet:
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... 03/?pg=118

Zu diesem Zeitpunkt leben beide Elternteile noch in Brünn. In den Anmerkungen steht, dass er aus der Dompfarre Brünn (das ist Sv. Petra a Pavla) entlassen wurde. Hast du dort schon gesucht?

Im Adressbuch von 1849 und 1853 ist Joseph Drasche noch an der Nr. 483 genannt (weiter habe ich nicht gesucht).
Ursus
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát zář 27, 2019 9:24

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod Zora » stř čer 30, 2021 7:35

Děkuji, shodné údaje jsou uváděny v brněnském sčítání,
http://digiarchiv.brno.cz/

Primárně nehledám osobu Drasche, ale rod Miesbach.
Alois i Josefa (Anna) a další sourozenci se narodili v obci Rešice.
Nevím, odkud přišli rodiče, ani kde rodiče zemřeli.

Svatbu Drasche - Miesbachová jsem zatím v Brně nenašla.
Neidentifikovala jsem obec, uvedenou u narození dítěte Marie Josefa (původ matky a původ kmotry Karoliny)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Brno, fa sv. Janů 1806 něm

Příspěvekod zburget » stř čer 30, 2021 8:08

Já se jen drobně vrátím k tomu Bric[b|k]litz - to je fakt zapeklitost.
Problém je, že najít dva stejné rukopisy pro porovnání v téhle matrice je dost problém. A to i u záznamů faráře, který se podepisuje, jako Benizius Riedl. Ten člověk píše pokaždé jinak :-(
Prozkoumal jsem ta písmena opravdu detailně - co nejvíc jsem si to zvětšil, ale ani tak není úplně 100% jasno.
první je slité, v druhém na kousíček někde vynechal brk a je otázka kde.
Logičtější by bezesporu bylo, kdyby tam bylo k, protože b tam fakt logiku nemá. To by zřejmě bylo zapsáno, jako Brickblitz.
Takže jak vždycky píšu, že je u čtení potřeba myslet a musí to mít nějakou logiku, pak zde z logiky věci bude fakt s nějvětší pravděpodobností zapsáno Bricklitz.

Kačdopádně mě pořád ani v nejmenším nenapadá, co by to mohlo být.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků