VYŘEŠENO Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod ywwett » pát bře 26, 2021 12:55

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o pomoc s dohledáním zápisu narození (a tudíž snad i zápis o rodičích) mého předka Václava Macha narozeného ve Světnově.
Nevím si s tím už rady. (Jeho otec bude možná dle níže dohledaného Jakub Mach, zemřel někdy před rokem 1770, je uveden jako mrtvý při sňatku Václava)

Co mám je záznam úmrtí https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01460.jp2
Pravá strana, poslední zápis
Píše se tam, že zemřel v 76 letech, tudíž by měl být narozen kolem roku 1736

Václav Mach byl nejspíš vícekrát ženatý, dedukuji podle následujícího manželství a roku. První manželství nemohu vůbec dohledat. Druhé manželství je zde s Annou (Zichovou)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02440.jp2
Pravá strana, poslední zápis
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00090.jp2

Zde je záznam narození Josefa Macha - jednoho z jeho synů https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00700.jp2
Levá strana, poslední zápis

Netuším jak se pohnout dále, ale delší dobu se mi nedaří nic najít. Dohledala jsem, že od svatby toho roku 1770 bylo splozeno 6 dětí.
Aspoň trochu bych potřebovala nakopnout kde se mám zorientovat.
Děkuji
Hezký den
Naposledy upravil ywwett dne úte bře 30, 2021 11:36, celkově upraveno 1
ywwett
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon bře 15, 2021 14:11

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod Zora » pát bře 26, 2021 13:48

První manželství nemohu vůbec dohledat. Druhé manželství je zde s Annou (Zichovou)


to není druhé manželství,. Vy švindlujete :-) - hledáte pouze podle jmen a příjmení, ale text nepřečtete.
nebojte se vkládat to, co přečtete sem do fóra.
pak se dostáváte do situace, že dál to nejde, tak začnete další větev, postupně to tam taky nejde... a nedaří se, zapomenete. cop zdáte u první větve....

Zkuste přečíst třeba tuto svatbu, je psaná krasopisné, je to latinsky, co nepřečtete, pokusíme se vysvětlit, doplnit.

Nespoléhejte se jen a jen na to, že - on to někdo dohledá...
Snažím se pomoci nejde o kárání. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29184
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod ywwett » pon bře 29, 2021 9:29

No vyčetla jsem z toho toto, ale stejně z toho nejsem vůbec moudrá :shock:

Eadem. H. F. Wencehlaus fil. + Jacobi Mach R*ht. H.A. Anna fil. + Francisci Zich
R*ht. *tags ex Switnow Tehb*s: Joh**s Peczminek faber Lign. Joannes fil. +
Caroli *ucza , R*ht. ambo ex Switnow

Nevím, jestli to je správně přeložené a hlavně latinsky tedy vůbec neumím :)
ywwett
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon bře 15, 2021 14:11

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod Zora » pon bře 29, 2021 11:01

Pokud potřebujete něco přečíst, vložte to do čtení.
Přečtěte si tam pravidla a postupujte podle nich.

Vy hledáte, něco najdete, nevíte, co jste našla... to není ten nejlepší přístup.-

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29184
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod ywwett » pon bře 29, 2021 12:18

Tak jsem požádala dle Vaší rady Zoro o doplnění a kolega mi pomohl. Já jsem si sama pak přeložila.

Nicméně tedy stále pořád nevím, jak dále. Viz můj první příspěvek, také píšete, že se nejedná o druhé manželství.
Tak já už jsem z toho vážně jelen, nevím, kde jsem tedy co přehlídla......

Y.
ywwett
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon bře 15, 2021 14:11

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod Zora » pon bře 29, 2021 12:35

Tak sem vložte, co máte přečteno a přeloženo.

Z
edit, přeložte k přečtenému příspěvku, původně jsem ho neviděla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29184
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod ywwett » pon bře 29, 2021 12:49

To už jsem sem vkládala, tady mi kolega doplnil

Eadem. H[onestus]. I[uvenis]. Wenceslaus fil[ius]. + Jacobi Mach Rust[ici]. H[onesta]. A[ncilla]. Anna fil[ia]. + Francisci Zich
Rust[ici]. uter[que] ex Switnow Testes: Josephus Gecžminek faber Lign[arius]. Joannes fil[ius]. +
Caroli Kucža, Rust[ici]. ambo ex Switnow

Totéž. Ctěný(Vážený) mladík Václav syn + Jakub Mach sedlák. Ctěný služka Anna dcera + Františka Zicha
Sedlák. Oba ze Světnova. Svědkové Josef Gecžmínek otec řezbář. Jan syn +
Karla Kucža. Sedlák. oba ze Světnova.
ywwett
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon bře 15, 2021 14:11

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod Zora » pon bře 29, 2021 13:22

ctěná služka není správně, ancilla je děvečka, ale ve smyslu dívka.

Teď víte, že oba snoubenci byli svobodní, (nikde není napsáno vdovec, vdova)
Znáte úmrtní věk Václava, takže jste si dopočítala, kdy se měl asi narodit.

Pokuste se najít narození Václava, budete zřejmě muset už listovat konkretní matrikou. Od roku, kdy Václav ženil, odečtěte asi 17 let (pro jistotu) a pak list po listu směrem do minulosti. Interval vám trochu pomůže doplnit věk Václava u úmrtí, ten ale nemusí být moc přesný. bývají tam chyby .
Pravděpobně se ženil ve věku mezi 20-30 lety, ale těch 17 let je minimum, se kterým se dá počítat.
Pak hledejte svatbu rodičů uvedených u narození Václava a následně se přesvědčte, že nalezený otec Jakub zemřel před svatbou syna Václava.
Všechny nalezené zápisy si dávejte přečíst, opravit, pokud máte problémy s překladem, tak si nechávejte opravit i překlad.
Rádi s tím pomůžeme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29184
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod Newmy » pon bře 29, 2021 17:28

ywwett píše:delší dobu se mi nedaří nic najít


Možná vás mate, že matrika narozených v knize 16631 je řazena netradičně abecedně podle křestního jména, pod písmenem W jde Václav lehce najít. :wink:
Newmy
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř říj 07, 2015 13:53
Oblast pátrání: Vilémovice, Vortová, Cikháj, Olomučany

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod ywwett » úte bře 30, 2021 9:13

To je přesně to nakopnutí, už ho mám :) . Říkala jsem si celou dobu, jak je divně uspořádaná tam ta matrika a motala se kolem písmena M.

Děkuju moc
ywwett
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon bře 15, 2021 14:11

Re: Dohledání Václava Macha, narození okolo roku 1736

Příspěvekod Zora » úte bře 30, 2021 10:51

ywwett píše:To je přesně to nakopnutí, už ho mám :) . Říkala jsem si celou dobu, jak je divně uspořádaná tam ta matrika a motala se kolem písmena M.

Děkuju moc


A proto je fajn, když se budete snažit postupně číst... To, že Vám někdo vyhledá zápis, je pomoc na začátku, ale teď už musíte postupovat sama, krůček po krůčku.
Když hledáte pod písmenem M, je třeba si přečíst, co je tam napsáno, ne pouze hledat piktogram Mach...

A jinak, než metodou pokus omyl a vlastní snahou to fakt nejde. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29184
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků