VYŘEŠENO:Změna příjmení

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Změna příjmení

Příspěvekod Zora » ned bře 21, 2021 16:03

Když přišel do obce nový manželský pár z jiné farnosti, bylo třeba ověřit, že jde o manželský pár.
a u prvního dítěte si to farář ověřoval...
Další děti se už zapisovaly podle nahlášení otce, kmotry nebo báby, takže se řeklo jméno, příjmení otce, jméno matky... Celkem logicky se stávalo, že dítě bylo nahlášeno podle příjmení, příjmí, které bylo pro obyvatele běžné... používané na rozlišení...
Faráři v té době postupovali všichni stejně.,

No a změnu příjmení na to "správné" to vídám až tak po roce 1780 - zpětné "úřední" dohledávání nesprávně předaných příjmení.

Ještě možná toto:
Dějiny a archiv městečka Kamenice na Mor."

https://archive.org/stream/dejiny_a_arc ... e_djvu.txt

sepsal kaplan Kratochvíl, původní knihu - sešit vydal můj pradědeček Ferdinand Navrátil.-

Kolem přelomu 17. a 18. století se objevuje problém s katolickým vyznáním, je možné, že v době rekatolizace odcházeli obyvatelé na čas i jinam. - pouze nápad.

Já sama jsem hledala příjmení trvalé, ale najednou se u svatby objevil ženich s trvalým příjmením, psaný jako syn otce - který měl zcela jiné příjmení -1687. Tento otec - podle kř. jména pořád stejná osoba, ale zemřel pod trvalým příjmením, jiné jeho matriční záznamy jsem nenašla.
Víc Vám ale neporadím, v těchto končinách je případ od případu jiný...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29180
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna příjmení

Příspěvekod Zora » ned bře 21, 2021 16:09

edit hranice Morava - Čechy - přibližně, jde o novější mapu.
např, z Kamenice do Jihlavy je to cca 25 km
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ravy_2.jpg
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29180
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků