Policejní záznamy - První republika - Praha

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Policejní záznamy - První republika - Praha

Příspěvekod lechat » pát úno 19, 2021 14:00

Zdravím,

potřeboval bych maličko nasměrovat. V Národních Listech z roku 1926 a 1927 jsem našel ne příliš lichotivou zmínku o mém předkovi který vykrádal byty v Praze. Problém je v tom, že nejsem schopen určit zda se jedná o tu konkrétní osobu kterou hledám. Sedí přesné jméno a věk, uvedená
adresa nesedí, ale to asi nic neznamená - z pojicejních přihlášek vím, že se často stěhovala a její životní osud nebyl jednoduchý. Z několika článků odhaduji, že celková škoda mohla jít do desetitisíců korun + byla minimálně 2x vzata do vazby.

Teď k otázce, uměl by mi někdo říci na jaký archiv se obrátit, rep. zda vůbec tyto policejní záznamy o zadržení, vyšetřování a případně odsouzení jsou někde stále archivované? Někde jsem četl, že spousta pojicejních spisů byla skartována.

Také by mě zajímalo, jak se takový trestný čin, opakované vykrádání bytů + drobné krádeže v té době trestaly.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Policejní záznamy - První republika - Praha

Příspěvekod zeter » pát úno 19, 2021 15:11

jenom prosím o upřesnění - pobytové přihlášky myslíte ty, které jsou online? Protože ty pokrývají jen období do začátku 1. sv. války. V Národním archivu mají ještě novější řadu, 1914-1953, kde je ovšem potřeba (zejména v současné situaci) požádat o vyhledání. Pokud by dotyčný například šel do vězení, nebo byl ve vazební věznici, předokládám, že by to na té přihlášce mělo být uvedeno. (Konkrétně takový případ jsem ovšem sám neřešil, takže to berte s rezervou.)
Z toho, co píšete, mi vychází, že nebyl pražským příslušníkem - možná by stálo za pokus zkusit na základě těch přihlášek najít jeho záznam v matrikách cizích příslušníků (AHMP), i když šance asi není veliká, na rozdíl od matrik domovských příslušníků je jich online jen málo a většinou s vělmi omezeným přesahem do 20. století.

Desetitisíce korun mi na danou dobu připadají docela dost, ale u soudních spisů bych si naději moc nedělal, procházejí výběrovou skartací, archivováno je jen něco. Kam se obrátit, to vám bohužel neporadím - naopak doufám, že někdo upřesní, protože mě podobné hledání nejspíš časem čeká :-)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Policejní záznamy - První republika - Praha

Příspěvekod Zora » pát úno 19, 2021 15:18

Vyhledejte si fundované odpovědi na tyto a podobné otázky kolegy Kirvina ve starších příspěvcích.

Ke těm novinám, pokud jsem něco podobného dohledávala, nejprve se objevila zpráva o trestném činu a později průběh a výsledek soudního řízení. Mně třeba hodně pomohla následná zpráva ze soudního procesu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Policejní záznamy - První republika - Praha

Příspěvekod galulois » pon úno 22, 2021 13:55

Já takhle hledala v ahmp, je tam někde kolonka Okresní soudy, zatrhla jsem, že nechci jenom digitalizované a vyjel mi spis o příbuzném, který ukradl sousedovi Brano. Pak jsem psala na ten archiv a přišel mi celej spis. Celkem rychle a poměrně levně, komunikace super. Třeba to bude fungovat i u vás.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků