narození Václav Fišer 1825

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

narození Václav Fišer 1825

Příspěvekod Stanhor » ned pro 27, 2020 9:36

Dobrý den, mám tady takový oříšek. Potřeboval bych pomoc se zápisem narození, respektive s potvrzením, že mám ten správný.
Podle 1. zápisu oddaných https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6581/36 byla Marie Palkosková 16 let stará a měla se narodit asi v roce 1835, zápis jsem našel narodila se 17.5.1834 v Přílepech, ale mám problém s Václavem Fišerem 26 let starý (otec František a matka Marie roz. Holopírek). Měl se tedy narodit okolo roku 1825, prohledal jsem matriky Přílepy, Šanov i Červený Zámek-Krakovec a jediný zápis narození Václava Fišera syna Františka Fišera a Marie roz. Holopírek jsem našel v matrice Červený Zámek-Krakovec v roce 1817 je to 5. zápis na pravé stránce https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11139/23
Podle 2.zápisu úmrtí Václava Fišera ve věku 67 let v 1892 se opravdu měl narodit okolo roku 1825 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6600/49
Otázka: Jestli je to opravdu Václavovo narození, tak proč je takový sek v jeho zápise oddaných u jeho věku, když u jeho nevěsty Marie roz. Palkoskové věk v podstatě souhlasí? Předem děkuji za ochotu pomoci
Předem děkuji za ochotu pomoci
Stanhor
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob pro 14, 2013 11:09
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: rod Hořejších - Voltuš u Rožmitálu pod Třemšínem, Metly u Blatné, Víska u Nepomuku

Re: narození Václav Fišer 1825

Příspěvekod L.V. » ned pro 27, 2020 12:09

Zda se jedná o zápis "Vašeho" Václava neumím posoudit. Mohlo se však stát, a bývalo to běžné, že Václav Fišer, nar. 1817, zemřel a další syn byl opět pojmenován Václav (to by mohl být ten "Váš"). Ale to by jste musel dohledat umrtí Václava nar. 1817 a pak narození Václava 1825. Vím, že Vám toto nepomůže, ale protože jsem se při sestavování vlastního rodokmenu velmi často s takovým případem setkala a způsobilo mi to i zmatky, tak jsem se jen chtěla podělit. Mám ale v rodokmenu i případy, kdy se datum narození, věk u sňatku a a pak věk uvedený u umrtí, diametrálně lišil.
LV
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: narození Václav Fišer 1825

Příspěvekod zburget » ned pro 27, 2020 12:11

Pro jistotu se podívejte, jestli ten František narozený v r. 1817 nezemřel. Mohl zemřít v dětském věku a rodiče mohli dát dalšímu narozenému synovi opět jméno František.

Věk jednoho ze snoubenců se občas tak trochu "upravil", aby rozdíl věků nevypadal moc divně, ale v roce 1851 by se něco takového už mnoc dít nemělo.
Rovněž to, že je věk u úmrtí o nějakých 8 let mimo taky není nemožné, ale opět, v roce 1892 bych už takovou chybu nečekal.
Pro jistotu se pořádně podívejte, kde se ve kterých letech Františkovi a Marii rodí jejich děti - mohli se stěhovat. Důležité pro vác bude, kde se jim rodily děti ± několik let kolem toho roku 1825. Mimochodem - kolik měla v tom roce 1825 matka Marie let? Kdy děti začala rodit a kdy se narodilo její poslední?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 6 návštevníků