Otto Hofmann průmyslník z Hořovic

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Otto Hofmann průmyslník z Hořovic

Příspěvekod Viola » ned říj 04, 2020 17:27

Prosím o pomoc s určením příp. hledáním.

Na hřbitově v Praze na Vyšehradě je hrob Otty Hofmanna. S ním je tam pohřben můj příbuzný František Vševěra a v urně Anna Hofmannová https://cs.billiongraves.international/ ... a/35640106

František zemřel v roce 1951 po autonehodě v obci Hořovičky. Otto Hofmann měl továrnu v obci Hořovice.

V rodinné kronice Vševěrů tatínek Františka o jeho partnerce Anně píše pouze jako o jeho „družce“, nikdy jako o „nevěstě“ nebo „manželce mého syna“ nebo „snaše“.
František měl se svou partnerkou Annou dvě dcery. Po jeho smrti, jak píše jeho otec „přijeli na návštěvu matka a syn Hofmannovi a Anna Hofmannová s dcerami a vnučky nám tady nechali“.
Je možné, že přesto, že měli dvě dcery (nar. 1943 a 1947) nebyli sezdáni?

A kdo je ta Anna Hofmannová, pohřbená na Vinohradech, když Otto Hofmann měl jen dva syny?

Díky.
Naposledy upravil Viola dne ned říj 04, 2020 21:07, celkově upraveno 1
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Zora » ned říj 04, 2020 17:49

Můžete uvést ještě data, co jsou na urně?
otec Františka (Vševěry) píše:

.....přijeli matka a syn Hofmannovi a Anna Hofmannová s dcerami a vnučky nám tady nechali

Rozumím tomu dobře tak, že přijela Anna Hofmanová s dcerami ( zřejmě myšleno i označení vnučky) a pak matka Anny Hofmanové a její syn - tedy bratr Anny?

Samozřejmě mohli mít děti jako nesezdaní, ale zvažte i možnost (rodiny vůbec neznám), zda se třeba svatba nekonala jako civilní a otec Františka byl silně věřící... Nebo si partnerka z nějakého důvodu ponechala své rodné příjmení...
Stejně tak mohla existovat nějaká okolnost, pro kterou se v době války a těsně po válce nemohli vzít... nebyla třeba Anna již před vztahem s Fr. Vševěrou vdaná?
Znáte s jistotou vyznání všech aktérů?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Viola » ned říj 04, 2020 18:21

Zora píše:Můžete uvést ještě data, co jsou na urně?

Na urně jsou data
*22.10.1903
+ 16.1.1906 (pravděpodobně)

Zora píše:otec Františka (Vševěry) píše:

.....přijeli matka a syn Hofmannovi a Anna Hofmannová s dcerami a vnučky nám tady nechali

Rozumím tomu dobře tak, že přijela Anna Hofmanová s dcerami ( zřejmě myšleno i označení vnučky) a pak matka Anny Hofmanové a její syn - tedy bratr Anny?

Snad ano, tak to já chápu taky.

Vyznání Vševěrů bylo katolické, byli všichni silně věřící.
František pracoval v Praze v pojišťovně. Mě se právě nedaří ho propojit s tím továrníkem, ale vzhledem ke společnému hrobu a příjmení partnerky a místa úmrtí tam nějaká přízeň bude. Svatbu jsem nenašla.

Jestli byla Anna už jednou vdaná netuším. Nenašla jsem ani její narození, nevím, kde ho hledat.
Na Ancestry v jednom rodokmenu je manželka Františka s příjmením Nedvědová https://www.ancestry.com/search/?name=_ ... &name_x=_1
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Zora » ned říj 04, 2020 18:36

Ta data na urně jsou podivná...
....první novodobá kremace se v českých zemích uskutečnila 31. října 1918 v Liberci.

„Byl to liberecký měšťan, pan Robert Jahn, který nechtěl být pohřbený do země. ...
https://liberec.rozhlas.cz/od-prvni-kre ... an-7667218

Datum úmrtí nebude správně přečtené...
Zkusím zapátrat na netu, v noci. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Viola » ned říj 04, 2020 18:46

V tom případě to bude 1986, je to špatně čitelné.
Ale otevřela jsem si přímo její adresu a tam je od autora fotky uvedeno 1986.
Omlouvám se za mystifikaci.

V tom případě by to mohla být manželka/partnerka mého Františka, ale jak je příbuzná s tím továrníkem, to se mi vypátrat nepodařilo.
On měl dva syny. Otto se narodil 19. 6. 1894 v Žebráku. Druhý syn František se narodil 19. 3. 1897 v tomtéž městě.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod janamic » ned říj 04, 2020 18:48

Violo, fotku tohoto hrobu jsem Vám posílala v létě a v lepší kvalitě. Jedná se o hřbitov Vinohradský (ne Vyšehradský), a úmrtí Anny Hofmanové bylo 16.1.1986.
Vůbec bych nevsázela na to, že Hofmannovi byli katolíci.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Zora » ned říj 04, 2020 18:50

Otto Hofmann, (majitel továrny) měl dva syny. Syn Otto se narodil 19. 6. 1894 v Žebráku. Druhý syn František se
narodil 19. 3. 1897 v tomtéž městě. Státní oblastní archiv Praha, KSO Praha – Otto Hofmann,
první Hořovická slévárna na regulační kamna, karton 1584, číslo 1 – 100.

Pokud jsem dobře rozuměla, továrnu založil p. Baumann, později se dostal do nesnází , část továrny odkoupil Hofmann, stali se společníky, později ale zůstala továrna pouze Hofmannovi, Baumann to neunesl a zastřelil se.

V práci jsou uvedeny dvě další zajímavé okolnosti - jméno a příjmení Baumannovy manželky a pak fakt, že manželka Baumanna a manželka Otty Hofmanna byly sestřenice

Je to v téhle práci: - je třeba si to stáhnout z netu.

Hospodářský život Hořovic do roku 1945 - Univerzita Karlovais.cuni.cz › webapps › zzp › download
PDF

Zřejmě hovoříte o mladším Ottovi, který vlastnil továrnu do r. 1945, pak byla znárodněna.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Viola » ned říj 04, 2020 18:55

janamic píše:Violo, fotku tohoto hrobu jsem Vám posílala v létě a v lepší kvalitě. Jedná se o hřbitov Vinohradský (ne Vyšehradský), a úmrtí Anny Hofmanové bylo 16.1.1986.
Vůbec bych nevsázela na to, že Hofmannovi byli katolíci.


Já vím, fotku jsem dostala, díky za ni i za to, že jste si s tím na mě vůbec vzpomněla.
Já se k tomu dostala teprve teď, je to synovec mého dědečka, takže jsem zatím řešila přímé větve.

To datum je opravdu 1986, blbě jsem to přečetla a hřbitov je Vinohradský, máte pravdu.
Já tady přemýšlím už týden, jak je spojit dohromady, našla jsem si i nějaké diplomové práce o té jeho továrně, ale spojit se mi je nepodařilo, tak už z toho blbnu.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Zora » ned říj 04, 2020 19:20

Není třeba se omlouvat za datum, třeba já jsem ho nepřečetla vůbec :-)
Jdu se ještě podívat, co se dá najít. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Zora » ned říj 04, 2020 19:21

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9848/289
narození syna Otty a přípisek o nevěstě s odkazem na svatbu

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9848/318
zde františek, zemřel jako dítě

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9848/347
zde syn František, a přípisek o nevěstě s odkazem na svatbu.
(ani jedna z nevěst není Anna).
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Viola » ned říj 04, 2020 19:29

Děkuji, Zoro.
Narození synů Hofmannů mám, jen se mi nedaří nějak propojit toho mého Františka Vševěru. Je možné, že Františkova žena/partnerka Anna byla třeba neteř toho továrníka, nevím.
Jejich dcera Jaroslava se vdávala v Praze 15. února 1962 (to vím z té rodinné kroniky), ale k tomu zápisu se nedostanu.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Polexina » ned říj 04, 2020 20:08

To je dotaz spíš na správu hřbitova.
Dále se obraťte na https://www.muzeum-kamen.cz/hofmann/
Ten Hofmann byl údajně původně skladník v továrně. Nemohl být Josef * 1879 (dělník v továrně) jeho bratr a Anna *1903, dcera Josefa a neteř Otty?

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... e&record=2
Hofmann Otto (1870)
Hofmann (Ponec) Julie (1872)
Hofmann Otto (1894)
Hofmann Franz (1897)

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... e&record=1
Hofmann Anna * 1903
Naposledy upravil Polexina dne pon říj 05, 2020 8:01, celkově upraveno 1
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod janamic » ned říj 04, 2020 20:14

Máte prověřené, že se Anna Hofmannová nenarodila v Hořovicích? Matrika není online, a Hofmann byl společníkem v továrně od r. 1899, tak předpokládám, že se sem ze Žebráku také přestěhovali.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Zora » ned říj 04, 2020 20:16

jejda, to jsem nevyhledávala pro Vás přímo, spíš pro sebe, abych vyloučila, že některá z manželek měla křestní jméno Anna....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otto Hofmann z průmyslník Hořovic

Příspěvekod Viola » ned říj 04, 2020 20:57

janamic píše:Máte prověřené, že se Anna Hofmannová nenarodila v Hořovicích? Matrika není online, a Hofmann byl společníkem v továrně od r. 1899, tak předpokládám, že se sem ze Žebráku také přestěhovali.


Matrika Hořovic je online a nejsou v ní žádní Hofmannové (teda pokud je to ta správná matrika správných Hořovice)
https://digi.ceskearchivy.cz/5282/347/2110/1779/33/0

takže Anna se asi narodila jinde.

Jak píše Polexina, asi to bude neteř toho Otty továrníka. Zkusím zapátrat tím směrem.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků