Schovanec Skřečoň

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Schovanec Skřečoň

Příspěvekod galulois » stř srp 12, 2020 10:47

Dobrý den, moc prosím o pomoc někoho, kdo se orientuje v archívu Opava. Slíbila jsem kamarádovi, že mu mrknu na rodokmen, protože o svém dědečkovi ví houby a neví proč. :-) Takže podle místa bydliště jsem našla sčítání 1921 a ono mi vylezlo tohle: http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... def65ff9f9
Jde mi o toho Edmunda Zapletala. Vypadalo to jednoduše, protože tam je datum a místo narození. Jenže asi - a to si nejsem úplně jistá - digitalizováno toto období pro Skřečoň není. Žádní Zapletalovi nikde v ostatních matrikách taky nenalezeni. Zřejmě bude muset zažádat o výpis z matriky příslušný úřad. Jak se ale dozvím, na kterém úřadě se dotyčná matrika nachází? (ve všech ostatních archivech hledat umím, ale tady si fakt nevím rady.) Co znamená schovanec jsem si tady na fóru už plus mínus našla, ale předpokládám, že když vím kdy a kde se narodil, tak tam rodiče asi uvedeni budou. Mohl byste mi někdo poradit? Díky moc a moc předem.
P.S. ještě - ten košík u nedigitalizovaných matrik znamená co? Že si ji můžu celou koupit? Nebo jen kousek?
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Schovanec Skřečoň

Příspěvekod zburget » stř srp 12, 2020 14:17

Ta matrika bude skoro jistě ještě na matričním úřadě. Do archívu se křestní předávají 100 let od posledního zápisu. A to, že se matrika předá do archívu ještě neznamená, že bude do měsíce on-line naskenovaná.
Zjistěte si, pod který matriční obvod Skřečoň patří a zeptejte se tam. Pokud ale ještě neuplynula lhůta 100 let od vámi hledaného zápisu, bude nahlédnutí na zápis umožněno pouze přímému potomkovi. A nebu budete muset mít plnou moc. Co přesně ale bude matrika chtít, bude nejlepší se domluvit přímo s nimi. Každý jednotlivý úřad má pro ověření toho, že můžete záznam vidět, víceméně vlastní podmínky. Ona to totiž žádná vyhláška ani zákon explicitně neupravuje.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků