Výpomoc při čtení matriky

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Výpomoc při čtení matriky

Příspěvekod jmeinlschmidt » úte srp 11, 2020 20:48

Hezký den,

bohužel kvůli práci nemohu věnovat bádání tolik času, kolik bych si představoval. Hledám tak někoho, kdo mi za finanční odměnu ve svém volném čase pomůže s čtením matrik.

Nejedná se o dohledávání vztahů nebo příbuzných, ale pouze o vesměs "jednoduchou" práci, kdy z dané matriky potřebuji vyčíst údaje o osobách. Jedná se tak čistě jen o čtení/luštění z dané matriky.

Pro představu, jednalo by se o přečtení údajů o zhruba 10 osobách z této matriky narozených http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... 2072&h=818. Údaje jméno, příjmení, datum narození, místo narození, otec/matka (případně jejich narození/jejich otec) a to je asi vše... Zrovna tato konkrétní matrika je dost nečitelná a jsem si toho vědom.

V případě zájmu mne prosím kontaktujte na e-mailu jakub.meinlschmidt (zavináč) icloud (tečka) com

Předem děkuji za váš čas...
jmeinlschmidt
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 11, 2020 20:30

Re: Výpomoc při čtení matriky

Příspěvekod Radix » úte srp 11, 2020 21:08

Matrika je naopak velmi pěkně čitelná.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Výpomoc při čtení matriky

Příspěvekod jmeinlschmidt » úte srp 11, 2020 21:33

Radix píše:Matrika je naopak velmi pěkně čitelná.


Já z touhle konkrétní dost bojoval, zatím jsem měl štěstí na čitelnější.. Ale jestli je pro ostatní dobře čitelná, tak o to lépe!
jmeinlschmidt
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 11, 2020 20:30

Re: Výpomoc při čtení matriky

Příspěvekod zburget » stř srp 12, 2020 0:42

Mám k tomu dvě poznámky:
Jednak odkaz není do matriky, ale "jen" do indexu k matrice. A je opravdu čitelný velice hezky.
Druhák - rádi vám s tím čtením pomůžeme, ale - buď si chcete rodokmen sestavovat sám a pak se kurent prostě naučit číst musíte (jinak to nejde) a nebo se rovnou obraťte na profesionálního genealoga. My tady prakticky všichne jsme amatéři, pro které je to koníček a neživíme se tím. Každý z nás má taky práci a i přesto jsme připravení vám se čtením pomoct. Takže na práci to nesvádějte. Naučit se číst kurent není zase až tak složité. Je to abeceda stejná, jako naše, jen písmenka mají trochu jiné tvary. Čte se to úplně stejně, jako jakýkoli jiný rukopis.

Pokud se rozhodnete pro variantu, že to zkusíte sám a budete po nás chtít pomoc se čtením, vezměte si pro začátek třeba tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 podívejte se sem do fóra do sekce "Čtení starých materiálů", přečtěte si tamní pravidla a zkuste vyluštit alespoň část nějakého zápisu, který vás zajímá. My vám to opravíme a doplníme a pak můžete zkusit další část. A bude to pro vás úplně zadarmo (tedy za vaši snahu se to naučit).

Jestli se ale rozhodnete, že se to učit nechcete, můžete počkat, jestli se vám někdo na takovouhle prosbu o pomoc ozve. Počítejte ale s tím, že na to nejspíš zareaguje některý z profi genealogů a bude za to chtít nemalé peníze.

Držím palce, ať se rozhodnete správně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Výpomoc při čtení matriky

Příspěvekod jmeinlschmidt » stř srp 12, 2020 8:06

zburget píše:Mám k tomu dvě poznámky:
Jednak odkaz není do matriky, ale "jen" do indexu k matrice. A je opravdu čitelný velice hezky.
Druhák - rádi vám s tím čtením pomůžeme, ale - buď si chcete rodokmen sestavovat sám a pak se kurent prostě naučit číst musíte (jinak to nejde) a nebo se rovnou obraťte na profesionálního genealoga. My tady prakticky všichne jsme amatéři, pro které je to koníček a neživíme se tím. Každý z nás má taky práci a i přesto jsme připravení vám se čtením pomoct. Takže na práci to nesvádějte. Naučit se číst kurent není zase až tak složité. Je to abeceda stejná, jako naše, jen písmenka mají trochu jiné tvary. Čte se to úplně stejně, jako jakýkoli jiný rukopis.

Pokud se rozhodnete pro variantu, že to zkusíte sám a budete po nás chtít pomoc se čtením, vezměte si pro začátek třeba tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 podívejte se sem do fóra do sekce "Čtení starých materiálů", přečtěte si tamní pravidla a zkuste vyluštit alespoň část nějakého zápisu, který vás zajímá. My vám to opravíme a doplníme a pak můžete zkusit další část. A bude to pro vás úplně zadarmo (tedy za vaši snahu se to naučit).

Jestli se ale rozhodnete, že se to učit nechcete, můžete počkat, jestli se vám někdo na takovouhle prosbu o pomoc ozve. Počítejte ale s tím, že na to nejspíš zareaguje některý z profi genealogů a bude za to chtít nemalé peníze.

Držím palce, ať se rozhodnete správně.


Ano, byl tam odkaz na index :-) kurent jsem se začal učit a dost toho mám, ale nemám bohužel čas se tomu věnovat. Index čitelný je, ale já neřeším čitelnost...
jmeinlschmidt
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 11, 2020 20:30

Re: Výpomoc při čtení matriky

Příspěvekod zburget » stř srp 12, 2020 14:12

jmeinlschmidt píše:…ale nemám bohužel čas se tomu věnovat.
Aniž bych vás chtěl jakkoli posílat pryč (naopak budeme rádi za každého kolegu, který sdílí stejný zájem, jako my), je na takovouto informaci jediným rozumným řešením zadat práci na rodokmenu profesionálovi. Tohle je časově neskutečně náročný koníček a pokud na něj nemáte čas, bude vaše snaha o jakoukoli formu svépomoci trápením jak sebe samotného, tak těch, kteří vám budou (chtít) nějak pomáhat.

Věřte, že budeme rádi, když se do toho pustíte osobně. My vás na holičkách nenecháme.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Výpomoc při čtení matriky

Příspěvekod jmeinlschmidt » stř srp 12, 2020 22:40

zburget píše:
jmeinlschmidt píše:…ale nemám bohužel čas se tomu věnovat.
Aniž bych vás chtěl jakkoli posílat pryč (naopak budeme rádi za každého kolegu, který sdílí stejný zájem, jako my), je na takovouto informaci jediným rozumným řešením zadat práci na rodokmenu profesionálovi. Tohle je časově neskutečně náročný koníček a pokud na něj nemáte čas, bude vaše snaha o jakoukoli formu svépomoci trápením jak sebe samotného, tak těch, kteří vám budou (chtít) nějak pomáhat.

Věřte, že budeme rádi, když se do toho pustíte osobně. My vás na holičkách nenecháme.


Toho si na téhle komunitě skutečně velmi vážím a děkuji. Chtěl jsem dát prostor tu, ale chápu, že bude rozumnější to svěřit profesionálovi a nespamovat tím tohle forum.
jmeinlschmidt
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 11, 2020 20:30


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků