VYŘEŠENO Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod rodokmen2020 » čtv črc 23, 2020 5:04

Dobrý den,

po neúspěšných pokusech o nalezení sňatku předků Antonína a Viktorie Stěničkových a posunutí se tak hlouběji se na Vás obracím s prosbou -pomůže mi někdo najít hledaný zápis sňatku?

Geneze mého pátrání je následující:

Nejprve zápis narození Anny Stěničkové 14.1.1857 v obci Knínice (u Boskovic)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=83

Poté zápis sňatku jejích rodičů Františka Stěničky a Anny roz. Ševčíkové - 22.5.1855 v obci Knínice (u Boskovic):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=25

a nakonec zápis sňatku rodičů Františka, tedy Jana Stěničky a Rosálie Vlčkové - 24.7.1832 v obci Světlá (Swětly) farnost Cetkovice. Zde je pouze uvedeno, že Jan má otce Antonína Stěničku mlynáře na Bělé a matku Viktorii rozenou Heschel (příjmením nevěsty si nejsem jist). Jisté také je, že Antonín Stěnička v roce 1832 již nežil.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=84

Jan je v zápise sňatku s Rosálií uveden jako vdovec. Pokud by tedy měl někdo štěstí větší než já a našel onen první sňatek, možná by to byl klíč...kdo ví.

Co se týká rodu Stěničků, tak to byl mlynářský rod na mlýně Bělá mezi Šebetovem a Kořencem. Nejvíce Stěničků je v Šebetovských Matrikách. Někteří jsou v matrikách také v Horním Štěpánově (a jak uvedeno v Knínici, Světlé).

Díky za pomoc!
Marek
Naposledy upravil rodokmen2020 dne pát črc 24, 2020 8:10, celkově upraveno 1
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod Zora » čtv črc 23, 2020 6:28

Možnost:
Ženich je veden jako vojenský invalida, je tedy možné, že jeho předchozí sňatek byl zapsán ve vojenských matrikách.
Okolí jsem prohlížela, ale nenašla jsem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod rodokmen2020 » čtv črc 23, 2020 6:34

Vojenské matriky ve kterých jsem kdysi hledal se týkali 1. světové války, ale kde najít takovéto staré matriky nevím - nemáte tip?
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod Zora » čtv črc 23, 2020 6:56

Některé jsou uložené ve VHA, znáte jeho jednotku, a zbytek je ve vojenském archivu ve Vídni. Kromě matrik z níže uvedeného odkazu, (zemřelí během 1. sv. války) nejsou žádné další online.

Zkuste dotaz na VHA (VHU), pokud mají matriku ve své péči, za poplatek vyhledají a pošlou sken.
http://www.vuapraha.cz/node/109
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod Zora » čtv črc 23, 2020 7:06

ještě možnost, pravděpodobně by mohly pomoci gruntovnice, MZA je ale nemá digitalizované, takže badatelna v Brně a předem zjistit, zda jsou přístupné... Asi by tam nebyl první sňatek, ale třeba by bylo uvedeno, koho je Antonín synem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod rodokmen2020 » čtv črc 23, 2020 7:09

rodokmen2020 píše:
po neúspěšných pokusech o nalezení sňatku předků Antonína a Viktorie Stěničkových a posunutí se tak hlouběji se na Vás obracím s prosbou -pomůže mi někdo najít hledaný zápis sňatku?



Prosím tedy o pomoc viz. výše.

VHÚ oslovím

Marek
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod Zora » čtv črc 23, 2020 7:18

Jan Stěnička a Rosálie Vlčková - 24.7.1832 v obci Světlá
Nevím, kdy kdo z těch manželů zemřel a kde, zkuste se na úmrtí podívat , třeba by šly dohledat nějaké údaje ze sčítacích operátů... (1. sčítání 1857)
tady je odkaz

https://www.mza.cz/scitacioperaty/digisada/search
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod rodokmen2020 » čtv črc 23, 2020 9:34

Oba zemřeli v Knínicích - Rosálie jako druhá 1853. V operátech nic není.
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod rodokmen2020 » pát črc 24, 2020 7:40

Včera večer jsem tomu dal 4,5 hodiny intenzivního procházení matrik, ale sňatek Antonína jsem nenašel.
Díky všem za pomoc.
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: VYŘEŠENO Hledám sňatek předků, okolí Šebetova

Příspěvekod zburget » pát črc 24, 2020 18:24

Sňatek Antonína může být i hodně daleko od Bělé. Jestli to byla mlynářská rodina rozlezlá po širokém, dalekém okolí, může ten sňatek být bez problému 20 km daleko, klidně i dál.
Už jsem se potkal s tím, že byla na konicku svatba, kde byl jeden ze snoubenců z Nezamyslic nebo Tišína - a to máte 40 km. Hledat toho člověka, tak nemám nikdy absloutně šanci.

Zkusil bych opravdu hodně široké okolí, ale bude to hledání jehly v kupce sena.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12591
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků