jak zjistit příbuzenský vztah

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

jak zjistit příbuzenský vztah

Příspěvekod deadswan » ned čer 21, 2020 16:59

Dobrý den,
na staré fotce jsem našla jméno Emilie Tomášková, Dimburk č228. Napsala jsem na matriku do Suchohradu, kde mi poslali následující:
Emília Tomášková, nar. 05.11.1921, rodičia: Ján Tomášek, toho času 28ročný ,robotník, Františka Tomášková, rod.Šlosárová, toho času 24-ročná. Měla jsem prababičku, která se jmenovala Alžběta Tomášková, nar.24.9.1916 zajímá mě jaký mezi sebou měli příbuzenský vztah. Jak ho zjistit. Alžběta se narodila se v Angernu v Rakousku, v Dimburku porodila mého dědu Karla Tomáška a pracovala jako služebná v Dimburku c 31. Otec Karla Tomáška není v matrice uveden, ale prý to byl Karel Slípek nar.7.7.1909 Dirnkrutu. Jak dohledat, že to byl opravdu jeho otec? Dále Alžběta Tomášková se provdala za Aloise Kolínka, přišli do Poštorné, ale kde se vzali nebo poznali to nevím a nevím jak zjistit. Dají se někde vyhledat domy kde bydleli a dá se z toho taky něco vyčíst?
Děkuji moc
deadswan
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 21, 2020 13:48

Re: jak zjistit příbuzenský vztah

Příspěvekod Zora » ned čer 21, 2020 17:29

máte v tom trochu zmatek

Jak ho zjistit. Alžběta se narodila se v Angernu v Rakousku, v Dimburku porodila mého dědu Karla Tomáška a pracovala jako služebná v Dimburku c 31.
Alžběta se narodila dle udaného data a místa jako nemanželská dcera svobodné matky
Marie , roz. Lenča. (z Dimburku )
Tato svobodná matka se později vdala za Tomáška Floriana, který nemanželskou Alžbětu legitimizoval ( požádal se souhlasem matkiy dítěte a před svědky, aby byl zapsán jako otec tohoto nemanželského dítěte - pozor, s vysokou pravděpodobností to není biologický otec)
datum sňatku rodičů je uvedeno zcela vpravo.

Florián Tomášek, manžel matky se narodil také v Dimburku.

Teď je na Vás, zda zjistíte příbuzenecký vztah mezi Florianem a někým z oné fotografie.
Z Vašeho hlediska se ale s jistotou nejedná o pokrevní příbuzenectví. Vašeho předka, který se narodil jako nemanželský pouze Tomášek legitimizoval... nebyl jeho biologickým otcem.
Z

edit, napadlo mě po ránu, že možná nemáte onen zápis o narození Elišky - Elisabethy, když neznáte souvislosti z něj plynoucí.
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... -07/?pg=57

Jsou tam indicie pro dohledání svatby matky - souvisí s legitimizací Elišky, tak i pro následný sňatek Elišky s Kolinkem.

Netuším, jak byste si představovala, že se dá zjistit biologický otec nemanželského dítěte. Jak už jsme psali mnohokrát - snad jedině tajný intimní deníček matky... a ani to není jisté... Pokud matka neprozradila, nebo nevěděla s jistotou, tak v dané době máte nulovou šanci.
Otcové nemanželských dětí se do matriky zapisovat nesměli. Jediná možnost, která existuje, že se biologický otec nechal sám zapsat jako otec, na vlastní žádost, dobrovolně.
Další možnost je ta, že (objevuje se v matrikách na přelomu 19. a 20. st.) matka vedla s otcem spor o určení otcovství, pak se může v matrice objevit úřední poznámka o výsledku, že jako otec byl určen.... XY.
Je na Vás, zda máte nalezený zápis o narození onoho nemanželského dítěte Elišky. Jeho narození ale spadá do období ochrany dat, takže to zde veřejně řešit nemůžete.
Pěkný den. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit příbuzenský vztah

Příspěvekod deadswan » stř čer 24, 2020 13:41

Děkuji moc, teď jsem zmatená úplně :) hl.to vůbec nepřečtu (zakoupila jsem si čítanku starých textů, ale jde to z těžka)a vůbec nevím jak dál, nemůžete mě, prosím, nasměrovat jak pokračovat v pátrání dalších příbuzných Alžběty Tomáškové (Kolínkové) jak zjistit kde se teda narodil Alois Kolínek, jak zjistit příbuzenský vztah mezi Emilii Tomáškovou a Alžbětou Tomáškovou a jak zjistit jestli Karel Slípek byl opravdu otec Karla Tomáška. Dostal se mi do ruky oddací list Karla Tomáška a tam je jméno otce Karel Tomášek rodiště Lednice, okres Břeclav 7.7.1909 a ne Karel Slípek jak mi celou dobu doma tvrdí. Je možné, že se při psaní v matrice spletli? Matka ženicha je Alžběta Tomášková roz. Kolínková, to jsem už úplně zmatená a je tam rok narození 1913 je možné, že když porodila a pak se vdávala, že si nechala dopsat, dokoupit roky do plnoletosti?

Moc děkuji za rady
deadswan
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 21, 2020 13:48

Re: jak zjistit příbuzenský vztah

Příspěvekod Zora » stř čer 24, 2020 14:20

Co nemůžete přečíst, dejte si do sekce čtení, přečtěte si pravidla a postupujte podle nich.
Určitě pomůže tabulka na převod kurentu do latinky
http://genealogie.nka.cz/?page_id=177
event. slovník. slovnik.cz
porovnávejte písmena ve slovech, která znáte s jistotou - nebojte se přepsat text s nevyluštěnými písmeny, torzovitě...

Na to ostatní, o čem píšete, se podívám...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit příbuzenský vztah

Příspěvekod Newmy » stř čer 24, 2020 14:59

Žádný Karel Tomášek v Lednici narozen není, ale je tam 27.04.1909 narozen Karel Slípek s vazbou na Dürnkrut: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=123
Newmy
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř říj 07, 2015 13:53
Oblast pátrání: Vilémovice, Vortová, Cikháj, Olomučany

Re: jak zjistit příbuzenský vztah

Příspěvekod Zora » stř čer 24, 2020 15:34

jak zjistit kde se teda narodil Alois Kolínek
svatba Aloise KOlínka se konala v roce 1942 matriky nejsou online v obci Mannersdosrf an der March. Ve svatebním zápise jsou uvedeny zcela jistě další podrobnosti.

jak zjistit jestli Karel Slípek byl opravdu otec Karla Tomáška.
nedá se to zjistit a je zcela jedno, zda byl Karel manželský nebo nemanželský. S kým toto dítě měla, ví pouze matka. Racionálně Vám odpoví pouze a jenom matriční zápis nebo zmíněný intimní deníček matky
Máte uvedeny dvě varianty:

- Otec Karla Tomáška není v matrice uveden, ale prý to byl Karel Slípek nar.7.7.1909 Dirnkrutu.
- tam je jméno otce Karel Tomášek rodiště Lednice, okres Břeclav 7.7.1909

Z čeho vycházíte, kdy tvrdíte, že otec karla není v matrice uveden, píšete - není v matrice uveden... viděla jste tu matriku, někdo Vám to řekl, máte třeba opis křestního záznamu ... tohle musíte vědět s naprostou jistotou.

Zde matrika narozených pro obec Duernkrut, Vy píšete Dirnkrut
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... 1-08/?pg=1
Zkuste hledat, zda se objeví nějaké potřebné příjmení... indfex je na konci matriky.
Lednici Vám už prohledal ochotný kolega, ale musíte se to naučit sama.

Alžběta Tomášková roz. Kolínková, to jsem už úplně zmatená a je tam rok narození 1913 je možné, že když porodila a pak se vdávala, že si nechala dopsat, dokoupit roky do plnoletosti?

Vdávala se v roce 1942, neměla co dokupovat, nebyl k tomu žádný důvod (už vůbec ne porod) a navíc, velmi pravděpodobně nebyla ekonomicky příliš zdatná..

Alžběta se narodila jako Tomášková, provdaná byla Kolínková.
Rok narození je nesprávně. nevím vlastně, z čeho čerpáte. Nezdá se mně, že by při výpisu z matriční knihy udělali tolik chyb...
Možná snad tzv. protektorátní zápisy, ale to nechám na Vás... tam se chyby objevují, jednak fary měly opravdu hodně práce, jednak občas se něco zašvindlovalo, pokud to nebylo možné dohledat nebo to pomohlo dobré věci.
----
Především, musíte začít systematicky, je zbytečné se teď starat o příbuznost s někým na fotografii, když neznáte přesně rodokmen předků. Tam začněte... a práce je to složitá, a pomalá, ale velice zajímavá.

Třeba pak příbuznost vyplyne sama. Z
edit - pokud se odvoláváte na nějaký doklad - např. v matrice není zapsaný, dostal se mně do rukou oddací zápis...., přikládejte to, prosím, vše, co by mohlo pomoci, je důležité... Takhle ani nevíme, zda jste ony informace přečetla správně. třeba číslice se mohou často zaměnit...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit příbuzenský vztah

Příspěvekod deadswan » čtv čer 25, 2020 20:45

Děkuji moc, vím že to je zdlouhavé, ale baví mě to. Všechno co jsem napsala mám doložené z matrik. A ze Suchohradu mi paní matrikářka poslala scan z matriční knihy kde je Karel Tomášek narozen 11.6.1933. matka Alžběta Tomášková, služebná Dimburk 31, katolička, věk 16.
Náhodou genealogické kurzy v Ostravě a okolí se asi nepořádají, že?

Děkuji
deadswan
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 21, 2020 13:48

Re: jak zjistit příbuzenský vztah

Příspěvekod Zora » pát čer 26, 2020 5:04

Dobrý den,
pokud máte sken z matriční knihy se zněním:

Karel Tomášek narozen 11.6.1933. matka Alžběta Tomášková, služebná Dimburk 31, katolička, věk 16,

pak oddací zápis Karla Tomáška s textem
..... tam je jméno otce Karel Tomášek rodiště Lednice, okres Břeclav 7.7.1909
obsahuje chyby.

Opakuji, je třeba mít jasné doklady, a mít je naprosto správně přečtené...
je krajně nepravděpodobné, že by se u jedné osoby objevila informace o otci, který není zapsán v záznamu o narození.
----
Nevím, kdy se svatba Karla Tomáška konala, snad by mohlo jít o nějaké zkreslené údaje v důsledku války, v době sňatku třeba nebyl k dispozici rodný záznam, nebo tak něco... ale to už jsou opravdu spíš nepravděpodobné možnosti...
--------
Dejte si zápis, který jsem Vám našla, přečíst do sekce čtení, určitě Vám to pomůže. Se čtením rádi pomůžeme, když uvidíme snahu na Vaší straně.

Místo kurzů si můžete přečíst v sekci Rady do začátku (nejen) tři články s názvem - noříme se do matrik. Tam je to základní...
Čtení , tam je to o trpělivosti a Vaší snaze...
Věnujte čas třeba porovnávání jiných zápisů, které najdete zde na fóru, písma si sice liší podle písaře, ale zápisy mají velmi podobnou strukturu, takže postupně poznáte slova, která se opakuji, syn, dcera, služebná, rozená... a pod.
Nestyďte se napsat přepis třeba s chybějícími písmeny, nebo torzovitě, ale napsat třeba jen příjmení ... by o Vaší snaze moc nesvědčilo.

Pokud Vás genealogie baví, tak se číst kurent musíte naučit.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků