Nahlédnutí archivního fondu/inventáře v MZA Brno

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Nahlédnutí archivního fondu/inventáře v MZA Brno

Příspěvekod jkjk » stř kvě 06, 2020 23:17

Zdravím,
během svého pátrání jsem se z prvorepublikového genealogického časopisu dozvěděl o existenci knihy/publikace "Stammbaum des osterreichischen Bundesprasidenten Wilhelm Miklas" od známého moravského genealoga Josefa Pilnáčka. Tato publikace mě zajímá, když se věnuje rakouskému prezidentovi Wilhemu Miklasovi, jehož předci pocházejí z Pošumaví, což je oblast (i příjmení) mého zájmu. Sám jsem byl schopen dohledat část jeho předků do cca začátku 19. století, ale předpokládám, že pan Pilnáček byl mnohem úspěšnější.
Publikace však není dostupná v žádné české knihovně a nenalezl jsem ani v žádném katalogu dostupných rakouských knihoven, pouze jsem objevil zmínku o publikaci na stránkách nějaké vídeňské historické společnosti.

Dohledal jsem ovšem existenci archivního fondu Josef Pilnáček v MZA (zn. G 73 - http://www.mza.cz/sites/default/files/f ... ondy_g.pdf). Podle seznamu archivních fondů na stránkách MVČR byl měla být větší část fondu zpracována a částečně přístupná k nahlížení, měl by existovat i inventář (RADIMSKÝ J.: PILNÁČEK JOSEF 1883-1953. Inventář, 1957, s. 9, ev.č. 644.).

Byl by někdo ochotný při své návštěvě MZA mi do tohoto inventáře nahlédnout a zjistit, zda daná publikace je v inventarizované části fondu a zda je přístupná? Pokud bych toto věděl, klidně bych si do Brna do ní nahlédnout dojel.
jkjk
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř srp 26, 2009 16:57
Oblast pátrání: Prachaticko, Mělnicko, Mladoboleslavsko, Uherskohradišťsko, Slovensko

Re: Nahlédnutí archivního fondu/inventáře v MZA Brno

Příspěvekod Polexina » čtv kvě 07, 2020 9:21

Proč se neobrátíte s dotazem přímo na MZA, aby Vám sdělili, zda se můžete nějak k rodokmenu dostat?
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Nahlédnutí archivního fondu/inventáře v MZA Brno

Příspěvekod jkjk » ned kvě 10, 2020 3:46

Také zkusím. Ale v případě pražských archivů obvykle takovýto dotaz dopadne "přijeďte a podívejte se na to sám". Ale třeba bude Brno přívětivější.
jkjk
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř srp 26, 2009 16:57
Oblast pátrání: Prachaticko, Mělnicko, Mladoboleslavsko, Uherskohradišťsko, Slovensko

Re: Nahlédnutí archivního fondu/inventáře v MZA Brno

Příspěvekod jkjk » úte kvě 19, 2020 1:23

Tak MZA příjemně překvapil, inventář mi nafotili. Bohužel však dané dílo v seznamu archiválií není. Předpokládám tedy, že může být ve nezpracované části fondu, nebo ve fondu není vůbec.
jkjk
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř srp 26, 2009 16:57
Oblast pátrání: Prachaticko, Mělnicko, Mladoboleslavsko, Uherskohradišťsko, Slovensko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků