Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod mikkix » sob bře 28, 2020 21:49

Dobrý den, prosím hledám sňatek pravděpodobně okolo roku 1752, jená se o Martina Masaříka ( Massaržik) a Annu ( rozenou bohužel nevím) .

Máme zde Martina Massaržika jeho narození - je to 4tý na pravé straně rok 1722
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=9

dále pak jeho úmrtí v roce 1783 4tý na levé straně č.p.40
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=246

a pak tu mám úmrtí jeho manželky Anny v roce 1802 bohužel nevím její rozené přijímení 4tý na pravé straně č.p.40
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=24
pravděpodobnost narození 1736, ale nevím její přijímení

Měli syna Joannese Massaržika mám jeho záznam sňatku s Marinou roz. Janiček v roce 1775, jeho datu narození 1755 v Hroz. Lhotě.
Všechny záznamy jsou z Hroznové Lhoty, několikrát jsem procházela matriky opravdu každý jednotlivý zápis, některé matriky už procházím už po několikáté.
No je mi jasné že pokud bych věděla přijímení Anny tak by to možná bylo jednodušší, protože je možné že pocházela někde z okolí. zkoušela jsem i Žeravinky,... ale pořád mě to háže do Hroznové Lhoty protože všechny obce okolo jako Veselí, Tasov atd mají právě v actapublika matriku v jednom pod hroznovou lhotou.
Takže jelikož jejich sňatek už hledám pořád dokola už přes týden tak si už fakt nevím rady.
Jediné co jsem v matrikách oddání hrozno.lhoty našla jsou záznamy asi Martina Massaržika bratrů Pauluse a Wenceslava, ale sňatek Martina Massaržika s Annou opravdu nemohu dohledat.
Proto prosím o pomoc.

... a to mě ještě čeká hledání Grombířů kde u nich mi chybí taky nějaké záznamy a to taky nemohu dohledat, ale to už by bylo jiný předmět.
Moc děkuji
mikkix
 
Příspěvky: 332
Registrován: sob úno 17, 2018 20:05
Bydliště: Zlín
Oblast pátrání: Praha, Plaňany, Jevíčko, Bělá u Jevíčka (Smolná), Janovice, Pěnčín, Velké Opatovice, Šumice ( Uh.Brod ), Jinonice,Tvarožná Lhota, Radějov, Hroznová Lhota

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod zburget » sob bře 28, 2020 22:32

No, jsou dvě možnosti. Buď ho do matriky zapomněli zapsat a nebo, a to je pravděpodobnější, že prostě bude v jiné vesnici.
Takže vemte mapu, a hledejte, která matrika které obce je nejblíž a pak díl, ještě dál, třeba až do vzdálenosti 20 km. No a buď někde ten sňatek bude a nebo se budete muset smířit s tím, že ho třeba taky nenajdete.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod Zora » sob bře 28, 2020 22:58

Prošla jsem Vám matriku oddaných ve Veselí, opravdu jsem na hledaný snatek nenarazila.

rok sňatku si můžete upřesnit tím, že postupně vyhledáte děti onoho Martina (současně se může stát, že u některého dítěte bude i rodné jméno matky - zapisovalo více farářů podle svých zvyklostí)

Najít posledního nejstaršího potomka a v letech před tím hledat svatbu.
Bohužel - svatby se konaly u nevěsty, čili klidně v jiné farnosti.
Které jsou nejbližší farnosti - použijte vyhledavač
requiro.cz

zvolte nahoře na liště
hledání dle lokace

vepište obec, kde se Martin narodil a pod ní zatrhněte

hledat pouze fary.

Jenže je problém. Narození Martina v roce 1722 se rozhodně neudálo v Hroznové Lhotě, ale ASI v obci Žeraviny - na čtení nevidím, takže je to na Vás.
Pak musíte prohledat farnosti, které se Vám zobrazí. Nebojte, ne všechny zobrazené farnosti byly v provozu v letech, kdy hledáte svatbu.
(Velká část až po roce 1785)


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod zburget » ned bře 29, 2020 2:04

Zora píše:hledat pouze fary.
Tohle není úplně dobrý nápad. Takhle sice najde farnost, nemusí ale najít matriku některé z obcí, které pod danou farnost spadaly. Vždycky je potřeba hledat konkrétní obec.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2020 3:45

Nesouhlasím, kolegyně hledá před rokem 1755, pro tuto dobu je uvedený postup nejvhodnější. Mám to násobně ověřeno
Při použití mapy se naopak může stát, že vynechá některou z okolních obcí.

Takhle sice najde farnost, nemusí ale najít matriku některé z obcí, které pod danou farnost spadaly.


Requiro vyhledává okolní farnosti, následně pak nabízí seznam matričních knih, který je vedený pro tuto farnost u actapublica , čili i ty knihy, které jsou vedeny pod farností pro jednotlivé obce.
Před rokem 1755 (narození syna) neexistovaly navíc knihy pro jednotlivé obce farnosti.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod zburget » ned bře 29, 2020 13:55

Zora píše:Před rokem 1755 (narození syna) neexistovaly navíc knihy pro jednotlivé obce farnosti.
Existovaly! Mám jich několik! Takhle z voleje např. MZA sig. 9067 - farnost Konice, ale Konice samotná tam není.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2020 17:07

Vůbec Ti nerozumím,asi zbytečně mateš kolegyni.

zadá si obec do requira a hledá fary.

objeví se jí, že v okolí byla také farnost Konice

Klikne na farnost Konice ve vygenerovaném seznamu a objeví se jí všechny knihy, které byly pro tuto obec vedeny.

Objeví se samozřejmě i Tebou jmenovaná matriční kniha
https://www.requiro.cz/location/search? ... =&year_to=

Vyzkoušej si to.

Nevím, fakt, co tím samostatné matriční knihy pro obec - myslíš.... třeba něco jiného, co mě nenapadá...
Nebo třeba requiro pro tento účel nepoužíváš a nemáš zkušenost.

V přehledu matrik jakékoliv obce se objeví se všechny knihy, které farnost vedla. , Např. ta nejstarší pro 5 obcí, a ty nejmladší ve formě pěti knih - každá pro jednu z těchto obcí...Vše pod konkretní farností
...-
tady třeba pro Ivančice
https://www.requiro.cz/location/search? ... =&year_to=

V sezbnamu matrik jsou nabízeny naprosto všechny knihy, samozřejmě i ty, které nemají v názvu Ivančice, ale spadají pod tutu farnost.
(Němčice, Alexovice)
Samozřejmě, jsou v requiru chyby, které úzce navazují na chyby na actapublica (zdroj), nebo nedostatky tam, kde se jedná o hranici mezi dnešními archivy. Myslím si, že o většině těchto problémů vím a samozřejmě pak tuto funkci neradím nebo upozorním na konkr. nedostatek.

Případně problém se zobrazováním obcí, spadajících pod např. farnosti, vikariáty různých cirkví po r. 1918. Actapublica bohužel nezobrazuje např. u církve protestantské ( a dalších) seznam obcí, zachycených v konkretní knize. To zase najdeš většinou až v seznamu všech farností příslušného okresu v tzv.. inventáři.
S tím je třeba se naučit pracovat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod zburget » ned bře 29, 2020 18:13

Ne, Requiro opravdu nepoužívám. Zkoušel jsem, neosvědčilo se mi. Tím, netvrdím, že ho někdo jiný nebude používat ke své plné spokojenosti.

Co se Konice týče, tak seznam knih pro celou farnost je zavádějící. Je tam několik knih pro stejné období, obce, které jsou v těch knihách, se částečně kryjí. Jediné, jak se v této oblasti dá reálně vyhledávat, je po obcích. A netýká se to jen Konice, ale zatím většiny farností, které jsem v té oblasti procházel a zpracovával. Když jsem hledal jakkoli jinak, než po obcích, tak jsem vždycky něco přehlídl.
Proto píšu, že není úplně dobrý nápad hledat podle farností. Hledat podle obcí je, alespoň v některých oblastech, podle mé zkušenosti, vhodnější.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2020 18:33

Naopak, je to naprosto spolehlivé, jen je třeba pozornosti, vyhledat všechny knihy z předmětného období pro zobrazenou farnost. To musíš udělat vždy, když hledáš nějaký zápis v konkretní farnosti.

Pro nejosvědčenější postup, skoro vždy vychází... Kolegyně se toho naprosto nemusí bát, naopak, ušetří jí to čas a nevynechá naprosto žádnou obec. Obec musí být vždy zařazena pod farnost, někdy tedy pod více farností... neexistuje případ, že by snad obec nebyla zařazena pod farností... to opravdu ne...
Držím palce, ať kolegyně najde. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod mikkix » ned bře 29, 2020 19:11

No moc vám děkuji za zajímavé čtení, vyzkouším podívám se. Musím vám říci, že i hledání sourozenců proběhlo a opravdu Joannes Massaržik 1755 byl nejstarší, žádní jiní před ním narozeni nebyli, právě naopak našla jsem další dva Georgius 1757 ( 5355/25) a Paulus 1759 (5355/34) a u obou je pořád to samé Martinus Massarřik et Anna Lhota.
Zkuším se ještě podívat na ty obce kolem a zkusím ty stránky. Pak uvidím :)
Naposledy upravil mikkix dne ned bře 29, 2020 19:59, celkově upraveno 1
mikkix
 
Příspěvky: 332
Registrován: sob úno 17, 2018 20:05
Bydliště: Zlín
Oblast pátrání: Praha, Plaňany, Jevíčko, Bělá u Jevíčka (Smolná), Janovice, Pěnčín, Velké Opatovice, Šumice ( Uh.Brod ), Jinonice,Tvarožná Lhota, Radějov, Hroznová Lhota

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2020 19:13

Ok, je dobré vkládat přímo odkaz na stránku (nalezení sourozenci), Ochotní kolegové se k tomu zápisu dostanou rychleji.

Stačí okopírovat adresní řádek na té konkretní stránce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod mikkix » pon bře 30, 2020 20:48

ano, omlouvám se, zapoměla jsem. :) jinak pořád jsem ten hledaný sňatek nenašla.. :( mám zde dát prozatím vyřešeno nebo ještě zkusit hledat a nechat to otevřené? děkuji
mikkix
 
Příspěvky: 332
Registrován: sob úno 17, 2018 20:05
Bydliště: Zlín
Oblast pátrání: Praha, Plaňany, Jevíčko, Bělá u Jevíčka (Smolná), Janovice, Pěnčín, Velké Opatovice, Šumice ( Uh.Brod ), Jinonice,Tvarožná Lhota, Radějov, Hroznová Lhota

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod zburget » pon bře 30, 2020 20:53

Vyřešeno je pouze pro sekci čtení. Tady se nic nijak uzavírat nemusí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod Zora » pon bře 30, 2020 20:57

jakmile budu mít čas, opět se Vám v okolních farnostech podívám...
Domluvím se později.
Možná by pomohlo, pokud napíšete, kde jste už hledala. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek okolo r. 1752,Hroz.Lho.němčina

Příspěvekod mikkix » pon bře 30, 2020 21:50

...hledala jsem hroznová lhota - 5355 - celé jsem to prošla každý jednotlivý záznam do roku 1755
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=1

pak jsem hledala zde - Veselí na Moravou do roku 1755
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=1

no ... prostě prošla jsem všechny matriky v mza co jsou hroznová lhota a veselí do roku 1755, :D zkoušela jsem i roky pod 1738 ale to byla asi kravina protože ta anna se pravděpod. narodila 1736..
takže fakt nevím kde už je mám hledat.
mikkix
 
Příspěvky: 332
Registrován: sob úno 17, 2018 20:05
Bydliště: Zlín
Oblast pátrání: Praha, Plaňany, Jevíčko, Bělá u Jevíčka (Smolná), Janovice, Pěnčín, Velké Opatovice, Šumice ( Uh.Brod ), Jinonice,Tvarožná Lhota, Radějov, Hroznová Lhota

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků