Svadba Želetice 1773

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod brozekvladimir » pon bře 23, 2020 16:21

Pani Zora, veľmi pekne Ďakujem za každé Vaše zistenie.

Tú svadbu som našiel aj v mojich poznámkach preloženú (ospravedlňujem sa ak som to nenapísal, musím si tu v tom upratať)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=141

Ide o svadbu vdovca Jána Brožeka s počestnou pannou Marianou, dcérou Jána Schreibera.
Svadba sa konala 16. januára.

Ja skúsim ísť pozrieť deti po Jánovi a Márii/Anne .
Ste super
Veľká vďaka
brozekvladimir
 
Příspěvky: 45
Registrován: pát úno 14, 2020 8:19
Oblast pátrání: Želetice, Hodonín

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod Zora » pon bře 23, 2020 16:28

Ještě je tam jeden problém...
rodí se děti B? (Brožek)
matka Uršula
otec někdy František, jindy Jan.

Ženil se ale František.
Pokud dochází k chybě ve křestním jménu otce, je stejně tak možné, že může docházet k chybě ve jménu matky (místo Uršula u Jana by mohla tedy být u Jana Marie)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod brozekvladimir » úte bře 24, 2020 7:33

Ani Anna narodená v roku 1753 nám nepomôže , zomrela totiž 6 dní po narodení....
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=191
(vpravo , 4 zhora)
brozekvladimir
 
Příspěvky: 45
Registrován: pát úno 14, 2020 8:19
Oblast pátrání: Želetice, Hodonín

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod Zora » úte bře 24, 2020 7:46

Tady by snad pomohla už jen věštecká koule :-(

Co já toho už prošla. a nic .....

Zdá se mně, že Jan (otec) byl nejprve hospodským v Želeticích, pak ho v Želeticích vystřídal Šídlo a Jan se přesunul do Nasledovic.
Jenže kde byl Jan před Želeticemi...
prošla jsem starší matriku N farnosti Želetic před r. 1757, opět se tam Jan Brožek (bez povolání) vyskytuje jako kmotr... ale jen po narození právě dcery Anny. (po roce 1953). Před tím jsem na kmotrovství nenarazila ( neprošla jsem celé, jen asi dva roky před Annu).

Teorie je, že byl někde úplně jinde, ale třeba v těch Milonicích jsem taky nic nenašla (že by jako působil v rodišti event. další manželky)....

Žádná z farností, které jsem pročítala, nic podstatného nepřinesla...
Třeba mě ještě něco napadne.... ale.... :roll: :shock:
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod zburget » úte bře 24, 2020 9:35

Jen takový výkřik do tmy:
Zvážil bych v těchhle letech i změnu příjmí. Jestli ale přišel odněkud jinud a současně se mu změnilo příjmí, je to dál prakticky nedohledatelné.
Ale, moc mě nenapadá, proč by se mělo příjmí změnit zrovna na Brožek. Kdo byl hospodským před ním? Kdyby to byl nějaký Ambrož, pak by to smysl mohlo dávat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod Zora » úte bře 24, 2020 10:12

Prohledala sjem asi tak 20 - 30 matrik v blízkém i vzdálenějším okolí, podle panství, podle nápadu, v soustředných kruzích. Nikde jsem neviděla jakoukoliv změnu příjmení. Ani poznámku např recte, vulgo a podobně.

Změna mohla nastat snad tím, že se přesunoval a příjmení mu zapsali nesprávně, podle místních zvyklostí. B-P,
varianty Brožek, brošek, Prošek, brouček, blažek, brožík, ..... těchto příjmení jsou tam kvanta... něco mám i uloženo... bez jistoty přečtení...
Jediné, co je trošku spojovací, je příjmení Štípa - svědek na předpokládané svatbě v roce 1730 a pak (snad ) nový hostinský po Brožkovi v Želeticích.
(občas společně u křtů jako kmotři)

Bohužel, vypadá to, že po svatbě v roce 1730 se Jan Brožek (otec ze svatby) ihned někam přesunul, jestli někde dělal hostinského, netuším. Jeho kmotrovství se objevuje až po roce 1753 - po narození dcery Anny v Želeticích, později i s uvedením povolání. Viz následující přehled výše, který velice pečlivě kolega udělal.
Takže nevím, u těch dřívějších kmotrovství, zda šlo už o hostinského (a jen to nenapsali), nebo měl Jan (otec) jiné ekonomické postavení.

Rod Brožek jsem našla pouze zatím ve Strážnice, pod farností sv. P. M, kolem r. 1800, Vycházela jsem z údajů VHA padlí vojáci a legionáři - v okrese Hodonin (nebo v okolí) byly uvedeny Sudoměřice.
Zpětně jsem pak tedy dohledávala předky - kolem r. 1800 se žení více Brožků, všichni jsou podruzi, jeden je voják od XY regimentu. Musí se dostat - pokud to půjde ještě dál do minulosti, ale ve Strážnici se mění farnost, ( v minulosti byl jen sv. Martin a to pro více obcí... tak to bude složitější a náročné na čas. a k tomu právě zkrácené matriční zápisy Josefa II... moc šancí tomu nedávám.

Tuším v jedné matrice se objevuje zcela jasná opakující se chyba - záměna jmen manželek nositelů příjmení BX..ek, přehazuje se Uršula a Anna mezi muži František a Jan...
Takže nikde nic.
Zatím jsem ani nenašla narození Jana (ženicha ze svatby), pod jakkoliv změněným příjmením BX-ek...
Jan (otec) mohl být kdekoliv na Lichtenštejnských panstvích, bohužel... třeba v Lednici jako kočí... :roll:
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod zburget » úte bře 24, 2020 10:34

Zora píše:…něco mám i uloženo... bez jistoty přečtení…
Pokud by to mohlo pomoct, tak mi sem dej odkazy, kouknu na to.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod Zora » úte bře 24, 2020 11:03

Dík za nabídku, pokusím se přidat odkazy, jak čas dovolí. Obávám se ovšem toho, že např. z Brožka se ve vedlejší vesnici mohl stát Blažek (a podobně), takže stejně Tvoje správné přečtení zas až tak nepomůže...

Když si vezmu, že svatba byla v roce 1730 a snad poslední dítě se narodilo v roce 1753, muselo zůstat hodně potomků... Nikde ve farnostech jsem nenarazila na svatbu žádného z nich (pouze Jan - ženich), na žádné úmrtí...
Jestli třeba otec Jan nedělal od r. 1730 - do r. 1753 toho kočího ve Vaduzu v Lichtenštejnsku :-)...

Je to velmi podivné, nevím, kolik měl manželek, snad dvě, ale jistota to není, mohl mít jednu i tři, nikde zatím žádné nalezené úmrtí ... Kolega velmi pravděpodobně nalezl úmrtí manželky vdovy po Janovi (otci), ale nemáme úmrtí Jana otce. Vypadá to, že vdova po jeho smrti přišla odněkud "zpátky" do Želetic a Jan (otec) tam "někde" zemřel.

Řekla bych ze zkušeností, že když se žení vdovec a je uvedena jeho obec bydliště ( nevěsta měla jinou), tak by v obci ženicha vdovce mělo být i úmrtí jeho první manželky. zatím jsem přes opakované hledání nenašla... Týká se potenc. druhé svatby Jana (otce) první i potenc. manželka nesly kř. jméno Marie :-(

Navíc v záznamech jsou evidentní chyby, opakují se záznamy...

Kdo byl hospodským v Želeticích před Brožkem, nevím, buďto tam neměli hospodu :-), nebo se neuvádělo ekonomické postavení a to ani u kmotrů... prohledávala jsem.

Dá se to popsat jednou větou - kam kouknu, tam (ne)vidím Brožka ....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod Zora » úte bře 24, 2020 11:22

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=141

2. zápis vlevo 1754

vdovec Jan B? si bere Marianu Schreiber.
U nevěsty je otec i původ m- Milonice, u ženicha tam nic nevidím.

Vycházela jsem ale při hledání zemřelé manželky z faktu, že se brali ve farnosti Želetice, tak jsem úmrtí první manželky hledala v této farnosti a také pod fa Ždánice, kam Želetice (nevím proč) také spadaly..... a nic. Hledala jsem ale jen jednou, tak zkusím podruhé, mohla jsem přehlédnout. Z

Jediné, na co jsem přišla jsou tyhle úmrtní zápisy:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=191
Pravá strana čtvrtý zápis -
zde našel kolega úmrtí Anny dcera Jana B?
Želetice , zemřela hned po narození.
Vzhledem k tomu, že se Jan Brožek (otec ze svatby) možná ženil jako vdovec v roce 1754, viz výše, hledala bych v tomto rozmezí (od narození dcery do event. 2. svatby) úmrtí předcházející ženy.
Jediné, co vidím, tak něco na pravé straně, třetí zápis, stejný odkaz -
Anna, manželka Jan - Rožách?, ale z Nenkovic...
Nic dalšího, trochu podezřelého jsem nenašla.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod zburget » úte bře 24, 2020 13:11

2. zápis vlevo 1754

vdovec Jan Broziek si bere Marianu Schreiber.
U nevěsty je otec i původ Milonice, u ženicha tam nic nevidím. souhlasím

Koukal jsem i na svědky, jeden je ze Ždánic, druhý asi ze Stavěšic - ale ta kaňka se blbě čte

…ve farnosti Želetice, tak jsem úmrtí první manželky hledala v této farnosti a také pod fa Ždánice, kam Želetice (nevím proč) také spadaly…
Jo, tohle mám ve své oblasti taky. Jedna vesnice ve dvou farnostech v jedné době. A rodiny se mezi farnostma nemíchají - tzn. jedna rodina křtí svoje děti vždy ve stejné farnosti. Moc to nechápu.


Jediné, na co jsem přišla jsou tyhle úmrtní zápisy:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=191
Pravá strana čtvrtý zápis -
zde našel kolega úmrtí Anny dcera Jana Broziek (nebo Brocziek, ale to bude on)
Želetice, zemřela hned po narození. (jj, 6 dní)

Jediné, co vidím, tak něco na pravé straně, třetí zápis, stejný odkaz -
Anna, manželka Jan - Korcžak (tam vidím, to bude někdo jiný)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod Zora » úte bře 24, 2020 13:49

díky za kolegu

tady jsem před chvíli objevila svatbu
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=179
vpravo poslední

Matěj Vaculík si bere:
Theresia, filia Joannis Brožek, ze Želetic
Snad to čtu správně.
jen netuším, zda ta značka připomínající and znamená křížek, tedy úmrtí.
Bohužel je tam sice číslo domu, ale v Dražovicích...
To by odpovídalo tomu, že si sedlák (rus) bere polosirotka a svatba se tedy konala od něj.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod Zora » úte bře 24, 2020 14:37

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=141
druhá vlevo
při přečtení se naprosto jasně jedná o svatbu Jana Brožka.
v indexu je ovšem uvedeno třikrát přepisované příjmení:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=2

asi uprostřed vpravo, str. 84

Pro jistotu, kdo byl z Milonic, myslela jsem doteď, že nevěsta... ale už si vůbec nejsem jista..
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod zburget » úte bře 24, 2020 18:53

Zora píše:Matěj Vaculík si bere:
Theresia, filia Joannis Brožek, ze Želetic
Snad to čtu správně.
jen netuším, zda ta značka připomínající and znamená křížek, tedy úmrtí.
Jj, čtu to stejně - a to "alfa" bych taky pochopil, jako křížek - viz třeba o záznam výš, kde je vdova. Jen se tam ten křížek povedl víc.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod zburget » úte bře 24, 2020 18:57

Zora píše:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5466/?strana=141
druhá vlevo
při přečtení se naprosto jasně jedná o svatbu Jana Brožka.
Souhlas

v indexu je ovšem uvedeno třikrát přepisované příjmení:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=2

asi uprostřed vpravo, str. 84

Pro jistotu, kdo byl z Milonic, myslela jsem doteď, že nevěsta... ale už si vůbec nejsem jista..

Podle záznamu svatby nevěsta, podle indexu ženich. Ten index je ale jakýsi zmatený - už u toho zcela jasného příjmení to někdo nehorázně plantal.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba Želetice 1773

Příspěvekod Zora » úte bře 24, 2020 19:35

díky za kolegu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků