Bratislava jako místo narození, rok 1929

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Bratislava jako místo narození, rok 1929

Příspěvekod 732hledac » ned bře 01, 2020 12:34

Dobrý den, prosím o radu vztahující se k mé babičce narozené r. 1929 v Bratislavě. V jejím rodném listě (co je zajímavé, původní nemám, až jeden z r. 1944 a druhý z r. 1953) jsou uvedeni otec i matka, nicméně u otce pouze kolik mu bylo let když se narodila babička, ne přesné datum. Stejně tak je zde uvedena adresa - pouze ulice (Búdková cesta, dnes Búdková ulice) bez čísla popisného. Je u něj uvedeno jako povolání "súkr. úradník" - mám si pod tím představit klasickou úřednickou práci ve firmě (fakturant, účetní), nebo v konktextu doby byl soukromý úředník někdo jiný?

Děkuji za rady, jak pokračovat dál
732hledac
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 01, 2020 12:19
Oblast pátrání: Bratislava, Stonava, Čelechovice

Re: Bratislava jako místo narození, rok 1929

Příspěvekod Viridis » pon bře 02, 2020 17:27

Dobrý den,

mám to také tak, ve Vašem případě je to o to horší, že je to velké město, já mám vesničky na Horní Nitře. Problém je ten, že na Slovensku byly od r.1895 povinné státní matriky, které jsou velmi strohé, ne jako naše církevní. Zkuste podle místa bydliště identifikovat kostel, kde byla pokřtěna (tedy pokud byli věřící) a poprosit tam, jestli mají zápis ve vlastní matrice, ten by mohl být obsažnější. Jinak zkusit najít svatbu rodičů - netuším, jestli jsou matriky už v archivu nebo ještě na městském úřadě - když tak napsat na úřad... To také nebude jednoduché, ale třeba budete mít štěstí. Tohle hledání v předválečném Československu je děs, víc se dá najít v 18.století :-). Ještě mě napadá - existují někde na webu staré bratislavské adresáře, třeba by se tam dalo vysledovat, jak se otec po městě pohyboval … Starší děti než babičku neměli?
Jo a na Slovakiana jsou digitální sčítání z roku 1930 a 1940, asi ne úplně kompletní a blbě se v tom hledá, ale mohlo by to pomoct. A ještě by Vám mohli pomoci slovenští kolegové na geni.sk.
P.Z.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Bratislava jako místo narození, rok 1929

Příspěvekod jkjk » stř kvě 06, 2020 22:54

Zdravím, dohledával jsem dědu nar. 1926 v Bratislavě. Matrika z roku 1926 byla ještě na úřadě. Matričních úřadů je rámci Bratislavy několik a žádný centrální seznam nemají. Nutno tedy obvolat všechny relevantní a najít tu správnou.
Já jsem tu správnou našel, zavolal, zaplatil správní poplatek (1,5 eura tuším) a poslali mi výpis z matriky narozených e-mailem (Byla tam přesná data i místa narození rodičů, tedy jsem se pohnul dále). Ale záleží na konkrétní matrikářce, taky po vás mohou chtít návštěvu na místě a složitá potvrzování příbuznosti.
jkjk
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř srp 26, 2009 16:57
Oblast pátrání: Prachaticko, Mělnicko, Mladoboleslavsko, Uherskohradišťsko, Slovensko

Re: Bratislava jako místo narození, rok 1929

Příspěvekod 732hledac » pon kvě 11, 2020 19:09

Děkuji jkjk za radu, udělám to stejně.
732hledac
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 01, 2020 12:19
Oblast pátrání: Bratislava, Stonava, Čelechovice


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků