Roserhanio - obec v okolí Brna?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod kpepe » čtv črc 18, 2019 19:14

Ahoj,
můj předek Georg Běhal má v matrice oddaných (26.1.1762) v Nebovidech u Brna uveden jako původ Roserhanio. Nemá někdo tušení co je to za obec ?

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=44

Mockrát díky!
kpepe
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob srp 10, 2013 22:06

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod Zora » čtv črc 18, 2019 19:34

kpepe píše:Ahoj,
můj předek Georg Běhal má v matrice oddaných (26.1.1762) v Nebovidech u Brna uveden jako původ Roserhanio. Nemá někdo tušení co je to za obec ?

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=44

Mockrát díky!


Zkusil jste Chrlice - část Růžový (Rosenberk?)
Netuším, zda jste zkoušel vše, co je uvedeno na forum Ahnenforschung. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod kpepe » čtv črc 18, 2019 20:00

Děkuji za rychlou odpověď! Obec Roznberk se mi jako jediná zdála odpovídající názvu Roserhanio. Bohužel vznikla asi až později v roce 1784.
Obce a města zmíněná na tom německém foru mi připadají příliš daleko a ani ty nazvy moc nesedí. Autor je pravděpodobně i zkoušel. Nicméně budu pátrat dál :)
kpepe
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob srp 10, 2013 22:06

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod Zora » čtv črc 18, 2019 20:17

já jsme se na to také dívala, ale místní název to mohl být... bohužel se tam ale stejně příjmení Běhal nevyskytuje. Problém je v tom, že v zápise se nepíše, že se Běhal narodil v oné obci, jen se píše z obce...

ještě je územní název Růženec pod Soběšicemi, ale také tam příjmení nevidím.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod L.V. » čtv črc 18, 2019 20:41

Asi hledáte v okolí Brna, ale pro jistotu
Rožany - Rosenhain: Desky zemské píší r. 1543 Rozehon, r. 1544 Rozenhayn, roku 1585 ves Ruzhon, r. [b]1598 Rosenhan[/b], r. 1607 ves Ruženhon, – vždy v souvislosti s tvrzí, později zámkem ve Šluknově (Ssluknow). Berní rula v roce 1654 zaznamenává Roznhaimb.
L.
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod Zora » čtv črc 18, 2019 20:43

https://translate.google.com/translate? ... rev=search

kolega tohle ví, viz odkaz

Jen mě mate, že většinou se v matrikách z okolí Brna uvádí v případě vzdálené obce panství , nebo jiný poznávací znak. Tady není nic.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod zburget » pát črc 19, 2019 7:43

Rosalienfeld (Rozářín) dnes součást Moutnic?
Naposledy upravil zburget dne pát črc 19, 2019 10:37, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod Zora » pát črc 19, 2019 8:25

zburget píše:Rosalienfeld (Rozážín) dnes součást Moutnic?


S velkou pravděpodobností to bude ta obec, která je uváděna na rakouském fóru a na kterou upozorňuje kolega L.V.
Jen si to musí Kpepe dohledat, zda se tam příjmení vyskytuje.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod kpepe » sob črc 27, 2019 10:42

L.V. píše:Asi hledáte v okolí Brna, ale pro jistotu
Rožany - Rosenhain: Desky zemské píší r. 1543 Rozehon, r. 1544 Rozenhayn, roku 1585 ves Ruzhon, r. [b]1598 Rosenhan[/b], r. 1607 ves Ruženhon, – vždy v souvislosti s tvrzí, později zámkem ve Šluknově (Ssluknow). Berní rula v roce 1654 zaznamenává Roznhaimb.
L.


Diky za tip. Bohužel jsem zde předka nenašel.
kpepe
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob srp 10, 2013 22:06

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod kpepe » sob črc 27, 2019 10:46

Zora píše:
zburget píše:Rosalienfeld (Rozážín) dnes součást Moutnic?


S velkou pravděpodobností to bude ta obec, která je uváděna na rakouském fóru a na kterou upozorňuje kolega L.V.
Jen si to musí Kpepe dohledat, zda se tam příjmení vyskytuje.

Z


Díky za reakci.
Šluknov se mi zdál příliš daleko. Navíc převážně německý. Ale pro jistotu jsem to zkusil - bohužel bez výsledku.
Ale je možné, že předek pocházel z větší vzdálenosti a ne z okolních vesnic. To by mohlo vysvětlit případné zkomolení názvů Roserhanio.
kpepe
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob srp 10, 2013 22:06

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod zburget » sob črc 27, 2019 15:54

U Konice je obec Rosenberg, dnes součást Stražiska. Koukal jsem do indexů Konice a vaše příjmení jsem na Konicku nikde neobjevil. Nicméně Stražisko má své záznamy ještě pod farou Čechy pod Kosířem a Přemyslovice - a tam indexy nemám k dispozici.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod L.V. » sob črc 27, 2019 22:42

A co Rozhraní (Rosrain), okres Svitavy.........info z Wiki říká...Všechny tři obce jsou zakresleny na Müllerově mapě Moravy z roku 1716 (Brallin, Rosrain, Willimow) i I. (1764–1768), II. (1836–1852 – Bradleny, Rossrein, Willimow) a III. (Bradleny, Rossrein/Rozhraní, Willimow) rakouském vojenském mapování.
LV
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: Roserhanio - obec v okolí Brna?

Příspěvekod Viridis » čtv srp 01, 2019 18:38

Co Roztání? Německy je to Rostein, latinsky netuším, nemohla by to být zkomolenina?
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků