Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Příspěvekod Adela2209 » čtv čer 27, 2019 10:49

V matričním zápisu narození (1808) Bartoloměje je uvedeno:
https://digi.ceskearchivy.cz/6904/32
otcem byl Vojtěch Drnek-sedlák
A matka Alžběta Trsková, dcera Tomáše Trska -sedláka z Halámek a Terezie rodem Bainhojlner

V matričním zápisu oddaných (1828) Bartoloměje s Marií:
https://digi.ceskearchivy.cz/3444/84
že otcem je Albert Drnek - domkař v Nové Vsi
A matka Terezie, rozená Trpík z Halámek

Roky a místa mi souhlasí a myslím si že i zápisy spolu souvisejí ale nevím kde se mohla stát chyba a jakých jmen se ve skutečnosti držet. Přijde mi jako-by zkomolili zápis oddaných a místo jména otce Adalbert uvedli Albert a zároveň u jména matky nahradili jméno Alžběta jménem Terezie (což byla babička). Zároveň zkomolili příjmení z Trsek na Trpík.
Je opravdu možné že by udělali v jednom matričním zápisu tolik chyb?

Moc děkuji za rady
Adela2209
 
Příspěvky: 47
Registrován: čtv úno 09, 2017 22:50
Oblast pátrání: Třeboň, Domanín, Turkovice,Pňovice

Re: Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Příspěvekod Zora » čtv čer 27, 2019 10:53

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Příspěvekod zburget » čtv čer 27, 2019 11:43

U svatby je Theresia geb. Trsek (zcela zřetelně), v žádném případě to ani náznakem není Trpik.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Příspěvekod zburget » čtv čer 27, 2019 11:52

Ještě se dívám na další část dotazu - Albert = Adalbert - tady žádný rozpor nevidím.

Jediný zásek je ve jméně matky. Buď ke svatbě omylem zapsali babičku místo matky a nebo je varianta, že Alžběta zebžela a Vojtěch se znovu oženil a vzal si Terezu. A při zápisu svatby smotali dvě manželky Vojtěcha. Obě varianty jsou možné, druhá je snadno ověřitelná v příslušných matičních zápisech.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Příspěvekod rebeka » čtv čer 27, 2019 13:09

Adela2209 píše:Terezie rodem Bainhojlner

Rodné příjmení u Terezie uvedeno není, bude to asi název místa, opakuje se na stránce víckrát.
Beinhöfen = Dvory nad Lužnicí
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Příspěvekod zburget » čtv čer 27, 2019 14:24

U té Terezie samozřejmě o nějakém rodu není napsáno vůbec nic, navíc je to přečteno blbě…

přesně je tam napsáno: <jméno matky><info o jejím otci> Theresia uxor Bainhöfner Pfarr

Takže podle mě se ta informace o dvorech nad Lužnicí vůbec nevztahuje k Terezii.

Na tomhle dotazu je zcela nározně vidět, jak to dopadá, když si někdo nechá přečíst záznam a přepis zapisuje už jako překlad. A někdo mu jenom dočte chybějící části. Z celého pak vznikne naprosto zkreslený výsledek! A nebo si záznam přečist nenechá přečte špatně a na základě toho ho interpretuje zcela chybně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Příspěvekod Zora » čtv čer 27, 2019 14:48

Adélo, od příště přepisujte to, co přečtete, tedy v originálním jazyce, ne to co si přeložíte nebo česky domyslíte.
Týká se to samozřejmě především sekce Čtení.
Pokud si nejste jista s dotazem v jiných sekcích, nechejte si ho nejprve přečíst (dočíst) v sekci Čtení.
Dívala jsem se na Vaše dřívější příspěvky. -viz:
search.php?author_id=7050&sr=posts

Pravidla :
Postupně vkládejte:
vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Příspěvekod rebeka » čtv čer 27, 2019 15:58

zburget píše:Takže podle mě se ta informace o dvorech nad Lužnicí vůbec nevztahuje k Terezii.


Podle mne ano. V tom 2. odkazu je, že Terezie byla z Halámek a ty spadaly pod farnost Dvory nad Lužnicí.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Rozdílné matriční zápisy. Rod Drnků z Nové Vsi u Klikova

Příspěvekod zburget » čtv čer 27, 2019 16:03

rebeka píše:
zburget píše:Takže podle mě se ta informace o dvorech nad Lužnicí vůbec nevztahuje k Terezii.


Podle mne ano. V tom 2. odkazu je, že Terezie byla z Halámek a ty spadaly pod farnost Dvory nad Lužnicí.
Podle mě se to vztahuje k původu Alžběty - i její otec je z Halámek, nejen Alžbětina matka Tereza - tedy i Alžběta pochází z Halámek - fanost Dvory n/L
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků