Narození Františka Magdy, Černá Hora, okr Blansko

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Narození Františka Magdy, Černá Hora, okr Blansko

Příspěvekod HynekMU » úte čer 18, 2019 7:14

Zoro, děkuju za zajímavé informace, stálo by za to prozkoumat ... Jednou se na to vrhnu ...
Máte pravdu, taky jsem propátral, ručně, bez spoléhání se na index, narození všech Magdů v Černé Hoře, na farnosti Bořitov třeba existuje krátký časový zápis narozených pro Černou Horu, než byla založena samostatná farnost Černá Hora ... nikde žádný František ...

Já osobně se přikláním k teorii, že prvorozený Václav (1785) se ve skutečnosti jmenoval František ... vede mi k tomu narození Václava (1790) a posléze po jeho úmrtí další syn opět Václav (1892) ... Proč by dalším klukům dávali jméno Václav, když už jednoho doma měli?? Protože mu všichni říkali František ... Moje teorie ... :) :) :)
A souhlasím s Vámi, že se mohl kněz při zapsání svatby "seknout" a spojit Františka staršího (otec) a mladšího (ženich) ... :)
Nezdá se mi pravděpodobné, že by došlo k záměně jmen otce a ženicha ... protože od roku 1810 (Mariana) se svatebčanům rodili děti na čísle popisném 9 v Černé Hoře

Mám ve svém rodokmenu další dva obdobné případy, kdy rodiče dali stejná jména, aniž by to předchozí zemřelo!!!

Farnost Staňkov, Plzeňský kraj, obec Horní Kamenice:
Jakýsi můj přímý předek Vaněk měl spolu s manželkou 6 dětí
Prvorozenou Marii, pak tři kluky a jako páté díte (druhá dcera) dostala jméno opět Marie ... Aniž bych si ověřil, předpokládal jsem, že ta prvorozená Marie zemřela ... Mě zajímala ta druhá, moje předkyně ... Pak se mi přes Myheritage ozvala moje pra..pra sestřenice, že jí nesedí můj strom ...
Tak jsme zjistili, že ona prasestřenice je potomkem té první Marie a poslala mi odkaz na svatbu té prvorozené Marie ... Takže nic nového, že se z nějaké chyby zapsalo stejné jméno vícekrát ... Aniž by předtím nositel stejného křestního jména zemřel :)

Hynek
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Narození Františka Magdy, Černá Hora, okr Blansko

Příspěvekod HynekMU » úte čer 18, 2019 7:17

HynekMU píše:…Všude je uveden otec František Magda sedlák (kromě Barbory, to jsem nerozluštil) a Anna rozená Pernica…
Vím, že vás to nijak neposune, ale jen pro pořádek a úplnost - tady je Fratišek psán jako Ganzlähner


zburget: Děkuju, to jsem opravdu nedal, takže nic nového, jinak zapsaný sedlák ... :)
Hynek
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Narození Františka Magdy, Černá Hora, okr Blansko

Příspěvekod Zora » úte čer 18, 2019 9:12

prvorozený Václav (1785) tedy ve smyslu první z Václavů, myslíte...
Jo, je to možné... , nenapadla mě žádná indicie, která by nějak upředňostňovala jednu z teorií...
- pokud se tedy nenajde narození Frantze (ženicha) někde mimo Bořitov.
O indexu vím, jasně... , ale také jsem hledala list po listu

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození Františka Magdy, Černá Hora, okr Blansko

Příspěvekod HynekMU » úte čer 18, 2019 9:31

ANO, celkem jsme našli TŘI Václavy rodičů Františka Magdy st. a Kristýny rozené Kalvodové.
1) 1785 Václav ... nenašel jsem, že by zemřel ...
2) 1790 Václav ... zemřel po 1/4 roce
3) 1792 Václav ...

... že by jednou omylem dali jméno nezemřelého syna Václava ... OK, stane se, ale dvakrát??? To si myslím, je moc ... :) :) :)
Už jsem si zapsal, svojí teorii ... že se František Magda ml. pravděpodobně narodil v roce 1785 a byl chybně zapsán jako Václav ...

Jsem si vědom, že je to 50/50 ... přesnější info asi už nezískám ...

Podobné chyby tady na Černohorsku i Lysicku nacházím dál ... mohl bych pokračovat ...

Například: Proč je narození Josefa Tejkala škrtnuto???
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=47
... vpravo dole ...

Dále:
U narození Anny Tejkalové (vlevo dole):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=24
... napsáno, že se otec matky jmenoval Antonín Meduna
Na svatbě rodičů (taky vlevo dole):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=39
... uveden otec nevěsty Ignác Meduna ...

V obou případech je dotyčná uvedena jako Mariana rozená Meduna ...
Já našel jen toto (vpravo druhý od zdola):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=74

Takže Ignác vyhrává ... :) :) A na svatbě jí nebylo 19, ale 17 ... :) :) :)

Hynek
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Narození Františka Magdy, Černá Hora, okr Blansko

Příspěvekod HynekMU » úte čer 18, 2019 9:34

A, Zoro, kdysi jsem přidal i tento námět: FRIDRYCH nebo ZELENKA???

viewtopic.php?f=13&t=45382

Hynek
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Narození Františka Magdy, Černá Hora, okr Blansko

Příspěvekod Zora » úte čer 18, 2019 10:04

[quote="HynekMU"]

Podobné chyby tady na Černohorsku i Lysicku nacházím dál ... mohl bych pokračovat ...

Například: Proč je narození Josefa Tejkala škrtnuto???
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=47
... vpravo dole ...

Absolutně netuším... Jediné, s čím jsem se setkala, byl fakt, že dítě bylo zapsáno do nesprávné části matriky, pod špatnou obec, a později to bylo napraveno.

Varianta - zemřel před křtem - neměl být zapsán v matrice N, to už asi nepřichází do úvahy... je rok 1790...

Na Frydricha se podívám. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození Františka Magdy, Černá Hora, okr Blansko

Příspěvekod Deanna » pát říj 23, 2020 9:59

Zdravím!

Asi už jdu s křížkem po funuse, ale v sousedních Býkovicích jsem několikrát narazila na zápis:

Jakubec vulgo Magda

Jednalo se o dobu 1690-1743 (pak se moji předkové, tj. jedna z větví Jakubců, odstěhovali jinam). Odkaz na konkrétní zápis ale nemám.
Deanna
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 04, 2018 22:45
Oblast pátrání: okres Blansko, Plzeň a okolí, Pardubice, okres Svitavy, okres Nový Jičín

Předchozí

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: janek950 a 13 návštevníků