Ukončeno, děkuji Herálec mapa císařské otisky

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Ukončeno, děkuji Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Zora » pát čer 14, 2019 12:08

https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x ... C3%A1zavou
Potřebovala bych pomoci s vyhledáním císařských otisků pro obec Herálec (pod Žákovou horou), okr Ždár nad Sázavou. (nebo jakoukoliv starší mapu s uvedením čísel popisných.
Chci dohledat v matrikách historii (obyvatele ) v domech kolem bodu č. 1 a nedaří se mně najít vůbec čísla nad 200.
On je tento Herálec složitý tím, že se rozprostírá v Čechách i na Moravě, zde by se mělo jednat o místní část dříve zvanou Moravský Herálec - bez záruky. hranice se několikrát měnily, narovnávaly a pod a je docela možné, že tyto domy jsou matričně zachyceny jinde. Nebo dělám někde nějakou chybu.

Děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod jano » pát čer 14, 2019 14:13

jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Zora » pát čer 14, 2019 14:37

Rozumím tomu dobře, že v době vytvoření mapy tam ony domy nestály?

např. parcela čísla 50 - bez stavení, parcelu č. 51 vůbec nevidím...
Já jsme na ty mapy naprostý mimoň. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Radix » pát čer 14, 2019 15:10

To není ta mapa, je tam jiný kostel.
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod zburget » pát čer 14, 2019 15:34

Indikační skici
Císařský otisk - stránka inravilánu

Edit: Tohle je katastránlí území Herálec na Moravě - našel jsem to samo, co jano.
Pak je ještě katastrální území Český Herálec (na druhém břehu Svratky) a Herálec okr. Havl. Brod
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Zora » pát čer 14, 2019 15:39

Hledám mapu pro Herálec, okres Žďár nad Sázavou.
(Někdy také Herálec pod Žákovou Horou)

Obec se skládala původně z několika částí v Čechách a na Moravě - jak se klikatila Svratka a narovnávaly zemské hranice.
Proto názvy Herálec, ale také dříve Český a Moravský Herálec.

Nehledám Herálec okres Havlíčkův Brod.

Řekla bych, že ona mapa je správná, odpovídají tomu i místní části, Kocanda , Brušovec.... osada Svratka, ale najít ty hledané domy na ní neumím. Jedná se o parcelní čísla 50, 51 , jestli to pomůže.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Zora » pát čer 14, 2019 15:44

zburget píše:Indikační skici
Císařský otisk - stránka inravilánu

Edit: Tohle je katastránlí území Herálec na Moravě - našel jsem to samo, co jano.
Pak je ještě katastrální území Český Herálec (na druhém břehu Svratky) a Herálec okr. Havl. Brod


Na odkazy "indikační skici" se nedostanu - prý moje připojení není soukromé...bla bla. bla.
Zkusím to druhé - císařský otisk.

Děkuji za jakoukoliv pomoc všem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod zburget » pát čer 14, 2019 15:55

Tady je ten Český Herálec:
Všechny historické mapy

A ještě Herálec okr. Havl. Brod:
Taky seznam všech map
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod zburget » pát čer 14, 2019 16:01

Zora píše:Na odkazy "indikační skici" se nedostanu - prý moje připojení není soukromé...bla bla. bla.


Internet Explorer, Firefox, Waterfox, Edge bez problému.
Jen Google Chrome skuhrá, že má neplatný certifikát (vím, proč Chrome nepoužívám a jeho excesy mě jen ujišťují v tom, že dělám dobře)

Je možné se na tu stránku podívat - na stránce s varováním je dole tlačítko "Rozšířená nastavení" a pak dole "Pokračovat na web http://www.mza.cz (nespolehlivý)"
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Zora » pát čer 14, 2019 16:13

Jo Google chrome....
zkusím ten náhradní postup, ale mám pocit, že se tam všechno přečíslovalo, zřejmě se zmiňovanými změnami hranic a příslušnosti k Moravě - k Čechám. V pondělí se zkusím zeptat přímo v Herálci tlf.
Moc děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Viridis » pát čer 14, 2019 18:01

Paní Zoro,

a císařských otiscích nejsou čísla popisná domů, jen čísla parcel - černě stavební pozemky, červeně pozemkové parcely nezastavěné. Čísla popisná jsou na indikačních skicách, které jsou k dispozici na stránkách MZA Brno - https://www.mza.cz/indikacniskici/# . Katastrální území Herálec tam je a pokud jsem se dobře dívala, jsou tam jak p.č. 50, tak 51 - na 51 stojí dům č.p. 25 - červené číslo uvedené uvnitř stavební parcely 51.
Snad Vám to trochu pomůže....
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod matju » pát čer 14, 2019 20:19

Zoro myslím, že obec byla od doby vzniku indikačních skic přečíslována (nebo byly původní domy zbořeny a na jejich místě postavena nová čp.)
Podle polohy pod řekou se jedná o Moravský Herálec. Dívejte se spíš do indikačních skic
Podle polohy nad kostelem a nad hřbitovem, a podle toho, že uvádíte čísla parcel 50 a 51 (dle katastru) bych tipovala, že tomu odpovídá odpovídá červené číslo popisné 25 v indikačních skicách (černé čp. 51 ve skicách je číslo parcely a obvykle sedí i s dnešním číslem parcely dle katastru.) - takže jak píše Viridis.

náhled z indikačních skic :
https://ibb.co/1sVQXbn
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Zora » pát čer 14, 2019 20:42

Já jsem na tohle naprosto debilní... na indikačních skicách prostě ty domy nevidím...

tohle je dnešní stav:
https://nahlizenidokn.cuzk.cz/ZobrazObj ... -7Qy3iZzk=

parcelní číslo 51/1
číslo popisné 224
----------------------------
podobě se potřebuji dopátrat na staré mapě k domu č. 223

https://nahlizenidokn.cuzk.cz/ZobrazObj ... 6p2jatzWI=


dnešní dům č. p. 224 je stará roubenka - zcela vpravo
https://mapy.cz/zakladni?x=15.9929150&y ... tch=-0.168

dnešní dům č. p. 223 je sice podivná novostavba - či pokus o novostavbu, ale původně tam údajně stál malý domek.
https://mapy.cz/zakladni?x=15.9930920&y ... id=9458854

Zkusíla jsem indikační skici, nic tam taky nevidím... ale je pravděpodobné, že fakt byla změněna čísla popisná, v žádné části matriky jsem cca před r. 1900 nenarazila na čísla vyšší než 200.

Zkusím se zeptat přímo na MU v Herálci, nebo pokorně sdělím, že na vypátrání "rodokmenu" domů nestačím.
Z


Děkuji. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Viridis » pát čer 14, 2019 21:32

Paní Zoro,
domy číslo popisné 223 a 224 stojí na pozemcích parcelní číslo stavební = st.50 a 51/1, které jsou stejné jako v pozemkovém katastru (pozemkový katastr = evidence půdy, která předcházela současnému katastru nemovitostí - s výjimkou let komunismu, kdy se evidence pozemků moc nevedla, ale to bych sem nepletla - vztahy k půdě se obnovovaly víceméně podle pozemkového katastru). Celou historii vlastnictví domů můžete získat formou tzv. výpisu z pozemkové knihy (na katastrálním úřadě), až cca do roku 1850. Předtím v gruntovnicích. Mapy stabilního katastru Moravského Herálce příliš neodpovídají současnému stavu, většina tehdejších stavení byla dřevěná, ale i ke stabilnímu katastru existuje seznam vlastníků pozemků a neměl by to být moc velký problém si nechat udělat opis v MZA. Na úřadě v Herálci, pokud nenarazíte na pamětníka nebo zapáleného historika, toho podle mého názoru - vlastní zkušenost - moc nezjistíte.
Hodně štěstí :-) P.Z.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Herálec mapa císařské otisky

Příspěvekod Zora » pát čer 14, 2019 21:35

Postup přes katastr je mně jasný, ale chtěla jsem se dostat do matrik, to se mně nepodaří.

Dnešní čísla popisná a čísla parcelní znám, nakonec jsem Vám je i posílala. Ale tudy zřejmě moc cesta nevede.
Obě stavení by měla být stará, takže někde by se měla objevit.

Na druhou stranu si myslím, že o přečíslování (čísla popisná) by mohli na MU vědět.
Díky
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků