ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSBA

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » pon dub 12, 2021 20:28

Já jsem rozhodně nemínil nic tím, že by se na základě neměnnosti domovského práva rodina vrátila do H. Holetína. S tím to vůbec nesouviselo. Bylo to pouze vyřknutá domněnka, že nepředpokládám, že by se rodina Odehnalových by se na základě mého minulého pátrání v matričních záznamech farnosti Ranná, kam spadá i obec Horní Holetín vrátila. Podívat se na agendu Horního Holetína rozhodně stojí za pokus. Žil tam Josefův otec o kterého se starala jeho dcera.

to zeter: Omlouvám se za svou možnou vztahovačnost, ale ten Váš styl psaní mi nesedí, možná to tak nemyslíte. Očekával bych vlídnější, slušnější přístup viz. Zora a jiní. Mám již nějaký věk a důstojnost mi velí, že mi nestojí za to, aby mě cizí osoby poučovali o tom, abych si pořádně četl text, či "jaký návrat na Vysočinu". Geneaologii dělám na amatérské úrovni, jako koníček, ovšem se značným zaujetím. Prosím, aby tak se mnou bylo jednáno.

Nicméně za poskytne informace děkuji.

Obrátím se tedy na agendu obce Třeboradice, Čakovice a Horní Holetín. Včetně sčítání lidu z výše uvedených obcí pro dané období. Nicméně těžiště poznání je takové, jakému se již věnuji po celou dobu, co se snažím přijít na osud Josefa a Anna Odehnalových, hledisko časově nejvíce náročné, tj. průzkum okolních farností, případně dalších míst podniků A. Schöellera. Okolní farnosti mám již víceméně prozkoumané, nikde nic, podniky, kde měl Schöeller cukrovar již moc nezbývá. Snad budu úspěšný.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Zora » pon dub 12, 2021 21:08

Já jen drobnou radu
zkuste si vypsat , až budete mít chvilku, takovou tabulku, kolik bylo event. Josefovi a Marii
když se brali, když se narodilo první dítě, druhé dítě, kolik bylo asi Marii, pokud by ovdověla... (máte jisté rozmezí a porovnejte pak s věkem Mariiných rodičů...

Ono to na konci 19. století fungovalo tak, že se často postarala rodina bratra, sestry o osiřelé děti sourozenců, (ne vždycky), ale málokdy to fungovalo tak, aby se rodiče starali o ovdovělou dceru, vzali ji k sobě...
Pokud byli rodiče na výměnku, měli výměnkářskou smlouvu a vlastně se o ně ekonomicky staral nový majitel stavení... čili nemohli si vzít na výměnek další osoby.

Rodiče si zřejmě dceru nevzali k sobě domů, ani když byla v horší situaci - porodila jako svobodná matka nemanželské dítě...

Zkuste se podívat, zda není někde na ahmp mapka farností, a pokud najdete, prohledávejte cíleně okolí... soustředné kruhy. Samozřejmě, stále je varianta, že odešel do jiného podniku stejného majitele.
A nemá cenu se nějak trápit, předci neutečou, skoro vždy se najdou... chce to čas, trpělivost a nápady, kde hledat.
Já jsem svého přímého předka poč. 18. st. našla asi po deseti letech, prohledala jsem neskutečné množství matrik , v oblasti kterou docela znám... Nakonec byl ve stejné farnosti, kde bsylo jeho úmrtí. on si, mrška změnil příjmení...

Ještě mě napadlo - gruntovnice pro Sazenou,
Pokud byl otec manželky Josefa výměnkář, mělo by být v gruntovní knize zaznamenáno, že stavení dostala (asi) druhá dcera s manželem. A měly by být vypořádány podíly ostatních sourozenců.

Možná, snad, při troše štěstí, by tam mohla být o manželce Josefa zmínka. Nevím ovšem, kdy se stal otec výměnkářem.

Kolega Zeter zcela jistě nemyslel nic špatně, zle, jen zvolil slova, která v jeho generaci jsou běžnější, než na která jsme zvyklí my, co víc pamatujeme :-)
Omlouvám se za něj, myslím, že se především snažil pomoci, ne ublížit.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » pon dub 12, 2021 21:13

Já ho plně chápu a vím, že mi chtěl pomoci, neberu to zle, ono asi přes klávesnici se to těžko pozná.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » pon dub 12, 2021 21:22

Zora píše:Já jen drobnou radu
zkuste si vypsat , až budete mít chvilku, takovou tabulku, kolik bylo event. Josefovi a Marii
když se brali, když se narodilo první dítě, druhé dítě, kolik bylo asi Marii, pokud by ovdověla... (máte jisté rozmezí a porovnejte pak s věkem Mariiných rodičů...

Ono to na konci 19. století fungovalo tak, že se často postarala rodina bratra, sestry o osiřelé děti sourozenců, (ne vždycky), ale málokdy to fungovalo tak, aby se rodiče starali o ovdovělou dceru, vzali ji k sobě...
Pokud byli rodiče na výměnku, měli výměnkářskou smlouvu a vlastně se o ně ekonomicky staral nový majitel stavení... čili nemohli si vzít na výměnek další osoby.

Rodiče si zřejmě dceru nevzali k sobě domů, ani když byla v horší situaci - porodila jako svobodná matka nemanželské dítě...

Zkuste se podívat, zda není někde na ahmp mapka farností, a pokud najdete, prohledávejte cíleně okolí... soustředné kruhy. Samozřejmě, stále je varianta, že odešel do jiného podniku stejného majitele.
A nemá cenu se nějak trápit, předci neutečou, skoro vždy se najdou... chce to čas, trpělivost a nápady, kde hledat.
Já jsem svého přímého předka poč. 18. st. našla asi po deseti letech, prohledala jsem neskutečné množství matrik , v oblasti kterou docela znám... Nakonec byl ve stejné farnosti, kde bsylo jeho úmrtí. on si, mrška změnil příjmení...

Ještě mě napadlo - gruntovnice pro Sazenou,
Pokud byl otec manželky Josefa výměnkář, mělo by být v gruntovní knize zaznamenáno, že stavení dostala (asi) druhá dcera s manželem. A měly by být vypořádány podíly ostatních sourozenců.

Možná, snad, při troše štěstí, by tam mohla být o manželce Josefa zmínka. Nevím ovšem, kdy se stal otec výměnkářem.

Kolega Zeter zcela jistě nemyslel nic špatně, zle, jen zvolil slova, která v jeho generaci jsou běžnější, než na která jsme zvyklí my, co víc pamatujeme :-)
Omlouvám se za něj, myslím, že se především snažil pomoci, ne ublížit.

Z


To jsou všechno skvělé nápady, moc za ně děkuji a děkuji i za povzbudivá slova. Člověk asi musí mít v rodokmenu takové černé místo, které čeká na své odhalí a věřím, že se to časem podaří.

Zkusím si udělat tu tabulku, jak píšete, to může být dobrý nápad, udělat si v to všem pořádek, věkový, časový.

Sourozence znám zatím jen dva, myslím sourozence Anna, tj. Josefa, který je v Kutné Hoře, Antonína, který je v Čakovicích, ale stejně jako Josef mizí, později, ale jen pár let, cca 1863. A pak je tam Marie, ale tu mám uvedenou jako kmotru u Antonína jinak nic, zkusím pátrat po nich.

Prohledám ty farnosti, to si mi vážně líbí ze všeho nejvíc. Skutečně důkladně a v kruzích.

Gruntovní kniha, to je taky moc dobrý nápad. Alespoň zjistím další případné sourozence, nebo i ty stávající, budu vědět, kde se pohybovali a na základě toho mohu pátrat.


Váš předek musím říct, že byl dost zapeklitý. Změna příjmení... Taky jsem to zažil, taky to mám v rodokmenu, ale naštěstí se mi to podařilo podchytit brzy. Ale Váš předek, 10 let... Tak uvidíme, ještě mám 4 roky :D

Každopádně podnětů, kde pátrat mám hodně a za ně Vám děkuji.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Zora » pon dub 12, 2021 21:28

Držím palce a stále platí, že na fóru Vám rádi pomůžeme, ne vždy se samozřejmě zdaří i "úlovek".
Hodně štěstí. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » pon dub 12, 2021 21:32

EDIT:

Ještě mě napadla jedna věc.

Mám rodný matriční záznam Jana Koudelky (bratra Anna Odehnalové, rodem Koudelkové), obec Minkovice, dne 16. února 1832, farnost Zeměchy (okr. Kladno). U tohoto záznamu je uvedeno v poznámce u jména, že rodný byl tamnější farností vydán v roce 1855. Počítám že na budoucí svatbu. Tzn., dá se v tamnějším farním archivu, nebo někde "jinde" dohledat, kam byl rodný list vydán a tam příslušnou svatbu najít?

ODKAZ: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9136/20#
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Zora » pon dub 12, 2021 21:44

Řeknu to otevřeně, velmi pravděpodobně ne.
Farní archivy se odevzdávaly postupně do diecezního archivu, obávám se, že to nikdo dohledávat nebude. nesetkala jsem se s tím, že by někdo takový doklad z diecezního archivu dostal, pokud se vůbec takový doklad dochoval. I církevní archivy skartují... A tohle by byl jen drobný zápis někde v nějaké knize vydaných kř. listů, případně v odeslané poště, nebo v účetní knize ( vydání muselo být nějak asi zaplaceno - ale to nevím...)
Možná odpoví někdo další, kdo má lepší zkušenost.
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Zora » pon dub 12, 2021 21:49

asi obec Mikovice,
Minkovice se jsem nenašla .

Pokud mohl mít spíš běžné povolání, zkuste hledat svatbu v okolí...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod zeter » pon dub 12, 2021 21:57

Mojí jedinou motivací bylo Vám pomoci, ostatně nic moc jiného zde na fóru neprovozuji. Pokud se Vás nějaká moje formulace dotkla, přijměte prosím mou omluvu a přičtěte to jednak pokročilé hodině, jednak tomu, že i já mám nějakou (byť věkem nepodmíněnou) důstojnost a nebaví mne psát některé věci třikrát dokola.
Každopádně držím palce při hledání - kéž by některá z těch možností, které jsme se Zorou nastínili, vedla k cíli! Sám mám takovýchle záhad celou hromadu (stěhovavá povolání s tendencí mizet kdovíkam, vč. Uher, Polska a Německa), a co bych za to dal, kdybych měl aspoň rozmezí úmrtí - vesměs mi ti lidé prostě zmizí, a je vymalováno :-(
Upřímně přeji hodně zdaru.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » pon dub 12, 2021 22:06

Děkuji Všem za pomoc :D

Nemějte mi za zlé, pokud jsem byl protivný.

Ještě jednou děkuji, moc jste mi pomohli, alespoň navedli.

Děkuji
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod ZEL » úte dub 13, 2021 9:17

Nestudovala jsem to podrobně, ale zdá se mi, že hledáte úmrtí muže, který možná nebyl úplně zdravý a žil nedaleko Prahy. Díval jste se do pražských nemocnic? A procházel jste matriku oddaných zápis po zápisu, jestli se jeho případná vdova znovu nevdala?
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » úte dub 13, 2021 9:52

ZEL píše:Nestudovala jsem to podrobně, ale zdá se mi, že hledáte úmrtí muže, který možná nebyl úplně zdravý a žil nedaleko Prahy. Díval jste se do pražských nemocnic? A procházel jste matriku oddaných zápis po zápisu, jestli se jeho případná vdova znovu nevdala?


Dobrý den,
pražské nemocnice až na nemocnici sv. Anežky Na Slupi mám podrobně zmapované, hlavně Milosrdných Bratří (kde zemřel hledaného bratr). Stejně tak, záznam po záznamu, několikrát, matriky narozených, oddaných a zemřelých pro farnost Třeboradice a nejbližší okolí. Ale kruh zájmu okolo Třeboradic budu rozšiřovat dále. Musím.

Cítím, že mi něco uniká, že je možná něco blízko. Hledám člověka, který zemřel poměrně mladý věřím, že to bylo nedaleko Prahy. Do roku 1878.

V pobytových přihláškách v Praze není.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Zora » úte dub 13, 2021 10:05

Zkuste i léčebny duševně chorých.
Josef mohl mít problémy i tohoto rázu, třeba ještě z vojenské služby. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » úte dub 13, 2021 10:54

Určitě zkusím :)
Děkuji
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » úte dub 13, 2021 10:56

K těm ústavům pro choromyslné, dívám se, že ale matriky jsou vedené až od počátku 20. století.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků